برونشیت - bronchitis

درباره بیماری برونشیت

برونشیت به معنای التهاب لوله‌های برونشی (نایژک‌ها) است. زمانی که نایژک‌ها ملتهب یا عفونی می‌شوند، هوای کمتری قادر به ورود و خروج به ریه‌ها خواهد بود و معمولاً فرد مقادیر زیادی خلط در طی سرفه دفع می‌کند. برونشیت می تواند حاد (استمرار کم) یا مزمن (استمرار طولانی) باشد. برونشیت حاد معمولاً از طریق عفونت های ویروسی یا باکتریایی ایجاد می شود. این نوع برونشیت معمولاً بدون ایجاد مشکل، به سرعت درمان میشود اما برونشیت مزمن نشانه یک بیماری ریوی جدی تر است و هیچگاه به طور کامل درمان نمی شود (فقط قابل کنترل است).

تعریف برونشیت

برونشیت در واقع انسداد مجاری هوایی )لوله هایی که هوا رابه داخل و خارج از ریه ها هدایت میکنند( میباشد که باعث محدودیت جریان هوا در ریه فرد میشود. شایع ترین علت برونشیت مزمن سیگار کشیدن است.

علائم برونشیت

دربرونشیت مزمن،سرفه و خلط طولانی مدت، حداقل سه ماه به صورت متوالی یا متناوب برای دو سال متوالی اتفاق می افتد. در موارد طول کشیده فرد سیانوتیک)تیره وکبود شدن لب ها و پوست(شده ،اضافه وزن ظاهر پف آلود ،تجمع مایع در شکم ممکن است بروز کند

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروز علایم سرفه طولانی مدت، تنگی نفس، تب،درد قفسه سینه به پزشک مراجعه کنید.

عوامل خطر برونشیت

استعمال سیگار، تماس با دود سیگار، اشتغال در معادن زغال سنگ، معادن طلا، صنایع منسوجات پنبه ای، پختن نان در خانه

پیشگیری و درمان برونشیت

باتوجه به اینکه سیگار ،مهمترین عامل خطربروز برونشیت میباشد در قدم اول موظف به تشویق افراد برای ترک سیگار میباشیم. سعی کنید در معرض دود سیگار قرارنگیرید خصوصا خانم های باردار و نوزادان چراکه تماس با دود سیگار در دوران جنینی یا نوزادی به شدت برعملکرد ریه تاثیر میگذارد.

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان