حساسیت دارویی - Drug allergy

تعریف حساسیت دارویی

حساسیت به داروهنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه یک دارورا به عنوان یک ماده مضرتشخیص دهد. هردارویی قادر به ایجاد حساسیت به دارو است. شایع ترین نشانه های حساسیت به داروها کهیر ، بثورات یا تب است.گاه ممکن است باعث بروز واکنشهای جدی وتهدید کننده حیات شود. آلرژی به دارو با سمیت دارویی ناشی از مصرف بیش از حد دارو متفاوت است.

علائم حساسیت دارویی

نشانه های حساسیت به دارو ساعت ها، روزها یا هفته ها بعداز مصرف داروممکن است رخ دهد. ازجمله ضایعات پوستی راش کهیر خارش تورم تب آبریزش بینی و آبریزش ازچشم ها و... بیماری سرم ، که ممکن است باعث تب ، درد مفاصل ، کهیر،راش های ریز شود آنافیلاکسی یک واکنش نادرو خطرناک در برابر آلرژی به دارواست که باعث اختلال در عملکرد سیستم های بدن می شود. علائم آنافیلاکسی عبارتند از: بسته شدن راه های هوایی و گلوکه باعث دشواری تنفس می شود حالت تهوع استفراغ یا اسهال سرگیجه افت فشار خون از دست دادن هوشیاری

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بعد از مصرف دارو علائم واکنش شدید یا مشکوک به آنافیلاکسی را تجربه کردید،سریعا بااورژانس تماس بگیرید.اگر علائم خفیف تر حساسیت به دارو دارید ، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

عوامل خطر حساسیت دارویی

در حالی که هر کسی می تواند واکنش آلرژیک به یک دارو داشته باشد ، چند عامل می تواند این احتمال را افزایش دهد.ازجمله:سابقه شخصی یا خانوادگی آلرژی های دیگر مانند آلرژی غذایی یا تب یونجه/برخی از بیماریها مانند عفونت با HIV یا ویروEBVس(عامل گلودرد)

پیشگیری و درمان حساسیت دارویی

اگرسابقه قبلی آلرژی به داروها،موادغذایی، سابقه آسم، اگزما دارید حتما به پزشک خود جهت انتخاب دارو مناسب اطلاع دهید

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان