همورویید (بواسیر) - hemorrhoids

تعریف همورویید (بواسیر)

بواسیر رگهای بزرگ شده یا متورم درمقعد است. شایع ترین علائم بواسیر خونریزی، خارش و درد است. ممکن است بتوانید بواسیر خارج شده از ناحیه مقعد را مشاهده کرده یا لمس کنید، یا ممکن است در داخل از منظره پنهان شوند .بواسیرعارضه شایعی است،هم درآقایان وهم درخانمها مشاهده می شود.

علائم همورویید (بواسیر)

خونریزی روشن بدون درد از مقعد در پایان اجابت مزاج خارش مقعد یا درد تورم بافت اطراف مقعد

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در حالی که بواسیر یکی ازشایعترین دلایل خونریزی از مقعد است اما علل جدی دیگری نیز وجود دارد. نمی توان دانست که چه چیزی باعث خونریزی مقعد می شود مگراینکه توسط پزشک معاینه شوید.فلذا اگر خونریزی ازمقعد یا دردشدید دارید فوراً به پزشک معالج خود مراجعه کنید.اگرخونریزی شدید،سرگیجه یا ضعف دارید،در صورت نیاز به اورژانس مراجعه کنید.

عوامل خطر همورویید (بواسیر)

رژیم غذایی کم فیبر /یبوست/سن بالا/نشستن به مدت طولانی بر روی توالت وزورزدن بیش از حد در حین اجابت مزاج/ اسهال مزمن /چاق بودن/باردار بودن/مقاربت مقعدی/

پیشگیری همورویید (بواسیر)

بهترین راه برای جلوگیری از بواسیر نرم نگه داشتن مدفوع است ،غذاهای پراز فیبر بخورید.میوه ، سبزیجات و غلات کامل بخورید./به مقدار زیاد مایعات بنوشیید/ به محض احساس نیازبرای اجابت مزاج اقدام کنید/از نشستن طولانی مدت و زور زدن بیش از حد خودداری کنید.

درمان خانگی همورویید (بواسیر)

یكی از مهمترین مراحل برای درمان بواسیر ، جلوگیری از یبوست است.غذاهای پر فیبر استفاده کنید از مکمل های فیبر یا ملین ها (مثل پسیلیوم،روغن کرچک و....) استفاده کنید حمام آب گرم و نشستن در وان آب گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه دو تا سه بار در روز به بهبود عارضه کمک میکند درمان های موضعی :کرم های تسکین دهنده درد و شیاف های رکتال هیدروکورتیزون ممکن است حداقل به طور موقت در تسکین درد ، التهاب و خارش کمک کنند.

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان