سپسیس(سپیستمی) - Sepsis

تعریف سپسیس(سپیستمی)

سپسیس یک بیماری بالقوه تهدید کننده حیات ناشی از پاسخ بدن به عفونت است. بدن به طور معمول مواد شیمیایی را در جریان خون برای مبارزه با عفونت آزاد می کند. سپسیس هنگامی اتفاق می افتد که واکنش بدن به این مواد شیمیایی از تعادل خارج شود و باعث ایجاد تغییراتی می شود که می تواند به سیستم های مختلف اندام آسیب برساند.

علائم سپسیس(سپیستمی)

مبتلایان به سپسیس ممکن است تب ، دمای پایین بدن ، تنفس سریع ، ضربان سریع قلب ، سردرگمی و ادم داشته باشند.تب شایعترین علامت بروز در سپسیس است ، اما تب ممکن است در بعضی از افراد مانند افراد مسن یا افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی وجود نداشته باشد.

علت سپسیس(سپیستمی)

عفونت های منتهی به سپسیس معمولاً باکتریایی هستند اما ممکن است قارچی یا ویروسی باشند. سپسیس قارچی تقریباً 5٪ موارد شدید سپسیس و شوک سپتیک را تشکیل می دهد. شایع ترین علت عفونت قارچی عفونت توسط گونه های مخمر، یک عفونت مکرر به دست آمده در بیمارستان است. شایع ترین محل های عفونت که منجر به ایجاد سپسیس شدید می شود، ریه ها، شکم و مجاری ادراری است. به طور معمول، 50٪ از موارد سپسیس به عنوان یک عفونت در ریه ها شروع می شود. در یک سوم تا نیمی از موارد، منبع عفونت نامشخص است.

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان