منییر - Meniere syndrome

تعریف منییر

بیماری منیرنوعی اختلال در گوش داخلی است (مقدارغیر طبیعی مایع(اندولنف)در گوش داخلی است)که با حملات تکرارشونده سرگیجه و علایم شنوایی همراهی دارد.منیر در مردها شایعتر است و شایعترین سن بروز آن ۲۰ تا ۵۰ سالگی است.سیر بیماری متغییر و غیر قابل پیش بینی است.

علائم منییر

حملات تکرارشونده سرگیجه به طوریکه مدت حملات سرگیجه از چند دقیقه تا چند روز متغیر است اما در اکثرمواردبیشتر از ۲۰ دقیقه طول میکشد. تهوع و استفراغ شدید در حین حملات سرگیجه علایم شنوایی مانند کاهش شنوایی، وزوز گوش،احساس پری گوش و..... گاهی علایم شنوایی در ابتدا وجود ندارد اما تقریبا در طی یکسال از شروع بیماری ایجاد میشود ومعمولا یک گوش درگیرمیشود.با پیشرفت کاهش شنوایی تعدادحملات سرگیجه کاهش میابد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروزعلائم بیماری منییر به پزشک خود مراجعه کنید. این مشکلات می تواند در اثر بیماریهای دیگر ایجاد شود و مهم است که در اسرع وقت تشخیص دقیق انجام شود.

عوامل خطر منییر

مرد بودن، چاقی،سابقه فامیلی، ضربه به سر

پیشگیری و درمان منییر

راه پیشگیری این بیماری مشخص نشده است. درمان: در طی حمله سرگیجه اقداماتی چون استراحت، مایع درمانی، مصرف داروضدسرگیجه وضداسفراغ توصیه میشود. در فواصل حملات سرگیجه نیز محدودیت مصرف نمک و داروهای ادرارآور(دیورتیک)توصیه شده است.

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان