نفخ معده - gas and gas pains

تعریف نفخ معده

به طور معمول هنگام هضم مواد غذایی مقداری گاز ایجاد می شود که دستگاه گوارش به طور نرمال بوسیله آروغ زدن یا خروج گاز از مقعد آن را خارج می کند. حال اگر این گاز اضافی در سیستم گوارش گیر بیوفتد یا نتواند جابجا شود باعث درد می شود که به آن نفخ معده می گویند . بعضی بیماری ها مانند سلیاک و سندرم روده تحریک پذیر باعث افزایش تولید گاز در شکم و درد ناشی از آن می شوند.

علائم نفخ معده

آروغ ، خروج باد شکم (البته آروغ و خروج باد شکم مخصوصا بعد از غذا نرمال است و معمولا علامتی از بیماری نیست) ، درد شکم ، حس پر شدگی و باد شدن شکم ، بزرگ شدن شکم

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر نفخ معده به قدری شدید است که باعث اختلال در فعالیت روزمره شما شده یا همراه یکی از علائم زیر باشد به پزشک مراجعه کنید. خون در مدفوع ، کاهش وزن ، اسهال یا یبوست ، تهوع یا استفراغ مداوم و اگر دچار درد قفسه سینه یا درد شکم طول کشیده شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

عوامل خطر نفخ معده

بیماری های سلیاک و سندرم روده تحریک پذیر

پیشگیری و درمان نفخ معده

کاهش مصرف مواد غذایی که باعث تولید گاز بیشتری می شوند. درمان : مصرف بیشتر غذاهای مملو از فیبر ، مصرف زیاد آب ، کاهش مصرف شکر ، لبنیات ، غذاهای فست فود و چرب و مشروب و همچنین مصرف بعضی داروها مانند سامتیکون و مکمل های دارای لاکتاز میتوانند باعث بهبود علائم شوند.

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان