فلج اطفال - Poliomyelitis

تعریف فلج اطفال

فلج اطفال بیماری ویروسی ای است که در بدترین حالت می تواند باعث آسیب عصبی و در نتیجه فلج ، اختلال تنفسی، و گاهی مرگ شود. این ویروس در بسیاری از کشور ها حذف شده ولی در بعضی بخش های آسیا و آفریقا همچنان وجود دارد.

علائم فلج اطفال

اکثر افرادی که به این ویروس آلوده می شوند بیمار نمی شوند و علامتی ندارند . سویه غیر فلج کننده فلج اطفال : این سویه باعث علائم خفیفی شبیه آنفلونزا می شود. سویه فلج کننده فلج اطفال: این سویه نادر در ابتدا با سردرد و تب نمایان می شود و سپس درطول یک هفته ، باعث از بین رفتن رفلکس ها ، ضعف یا درد عضلانی شدید ، اندام های آویزان و شل می شود. سندرم بعد از فلج اطفال : علائمی که بعد از فلج اطفال در بعضی از بیماران باقی می ماند شامل : درد و ضعف عضلانی پیشرونده ، خستگی ، از بین رفتن عضلات ، مشکلات تنفسی و بلع ، آپنه خواب

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

قبل از سفر به کشور هایی که در آن ها فلج اطفال همچنان وجود دارد با پزشک خود در مورد توصیه های واکسیناسیون فلج اطفال مشورت کنید. همچنین اگر هر کدام از موارد روبرو برای فرزنداتان پیش آمد دکتر خود را خبر کنید : مراحل واکسیناسیون را کامل نکرده ، به واکسن فلج اطفال حساسیت نشان داد ، در محل تزریق واکسن فلج اطفال غیر از قرمزی یا درد علامت دیگری دارد ، یا اگر خودتان قبلا به فلج اطفال مبتلا شده اید و حالا خستگی و ضعف غیر قابل توجیه دارید.

عوامل خطر فلج اطفال

بچه های زیر ۵ سال، و هر فردی که واکسن فلج اطفال دریافت نکرده

پیشگیری و درمان فلج اطفال

پیشگیری: واکسنیناسیون درمان: داروهای کاهنده درد، دستگاه ونتیلاتور قابل حمل جهت حمایت تنفسی، ورزش

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان