کبد چرب - fatty liver

تعریف کبد چرب

ویژگی اصلی بیماری کبد چرب،همانطور که از نام آن پیداست ،چربی زیادی است که در سلولهای کبدی ذخیره می شود.وجود ۵ تا ۱۰٪ چربی درکبدطبیعی است اما تجمع چربی بیش از این مقدارموجب ایجاد کبدچرب میشود.این عارضه به طور فزاینده ای در سراسر جهان به ویژه در کشورهای غربی رواج دارد.

علائم کبد چرب

بیشتر افراد دارای کبدچرب معمولا علامتی ندارند. اغلب به صورت تصادفی زمانی که فرد به دلایل دیگرتصویربرداری از شکم انجام میدهد تشخیص داده میشود به ندرت ،در افراد مبتلا خستگی ، احساس ناراحتی مبهم در قسمت بالای شکم مشاهده می شود. عارضه اصلی کبد چرب پیشرفت آن به سمت سیروز کبدی میباشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگرعلائم درد مبهم شکمی مداوم دارید که باعث نگرانی شما می شود با پزشک خود ملاقات کنید.

عوامل خطر کبد چرب

اضافه وزن یا چاقی دیابت ومقاومت به انسولین چربی بالا به ویژه تری گلیسیریدها و کلسترول بالا تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک کم کاری تیروئید

پیشگیری و درمان کبد چرب

یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید. یک رژیم غذایی که سرشار از میوه ، سبزیجات ، غلات کامل و چربی های سالم باشد. وزن خود رادر محدوده مناسب حفظ کنید. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید ، تعداد کالری را که هر روز می خورید کاهش دهید و ورزش بیشتری کنید. اگر وزن نرمال دارید ، با انتخاب یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن ، آن را حفظ کنید. بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. در صورتی که به طور مرتب ورزش نکرده اید.

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟