هپاتیت B - Hepatitis B

تعریف هپاتیت B

هپاتیت B یک عفونت جدی کبدی است که در اثر ویروس هپاتیت B ایجاد می شود. بیشتر بزرگسالان مبتلا به هپاتیت B کاملا بهبود می یابند، حتی اگر علائم و نشانه های آنها شدید باشد. نوزادان و کودکان به احتمال زیاد به یک عفونت مزمن(طولانی مدت) هپاتیت B مبتلا میشوند.

علائم هپاتیت B

علائم معمولا حدود یک تا چهار ماه پس از آلوده شدن ظاهر می شوند ،در ابتدا علائم شبیه به علایم سرماخوردگی مثل: بی اشتهایی، بدن درد، خستگی، سردرد،سرفه، آبریزش از بینی و تهوع واستفراغ و.....بروز میکند. بعد از طی این مرحله علائم اختصاصی تر بروز میکند از جمله :زردی(زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها)، درد یا ناراحتی در شکم ، به خصوص در قسمت فوقانی سمت راست ،رنگ ادرار معمولا تیره (به رنگ چای حتی) و رنگ مدفوع به رنگ خاک رس درمیاد، خارش شدید،کاهش وزن، تهوع و گاهی استفراغ

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر می دانید که در معرض هپاتیت B قرار دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر در طی ۲۴ ساعت از قرار گرفتن در معرض ویروس، درمان مناسب دریافت کنید، می تواند خطر عفونت را كاهش دهد. اگر فکر می کنیدعلائم هپاتیت B دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوامل خطر هپاتیت B

هپاتیت B از طریق تماس با خون، مایع منی یا بزاق و... فرد آلوده گسترش می یابد. عوامل خطر این بیماری عبارتند از: رابطه جنسی محافظت نشده با شرکای جنسی چندگانه یا با شخص آلوده/استفاده از سوزن آلوده در معتادان تزریقی/تماس با سوزن آلوده در پرسنل مراکز بهداشتی/نوزاد متولد شده از مادرآلوده

پیشگیری هپاتیت B

انجام واکسیناسیون علیه هپاتیت B که طبق پروتکل کشوری در حال انجام است.درصورت تماس فرد با منبع آلوده بر طبق شرایط فرد خط دوم پیشگیری با واکسن یا ایمونوگلوبولین انجام میشود.روش های دیگر برای کاهش خطر ابتلا عبارتند از: در رابطه جنسی محافظت نشده مشارکت نکنید.اگر وضعیت سلامتی شریک زندگی خود را نمی دانید، هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم لاتکس یا پلی اورتان جدید استفاده کنید. به یاد داشته باشید اگرچه کاندوم می تواند خطر ابتلا به HBV شما را کاهش دهد، اما این خطر را از بین نمی برد. در مورد سوراخ کردن بدن و خال کوبی کردن محتاط باشید. قبل از سفر درباره واکسن هپاتیت B سؤال کنید. اگر در حال مسافرت به منطقه ای هستید که هپاتیت B شایع است، از پزشک خود در مورد دریافت واکسن هپاتیت B سوال کنید.

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان