ترک پوستی - Stretch marks

تعریف ترک پوستی

ترک پوستی یا استریا نام کلی است برای ترک یا خطوط نازک یا نواری که موازی هم هستند یا به هم نزدیکند. ترک‌های پوستی که به استریا هم معروفند، فرمی از اسکار روی پوست است. به مرور زمان ممکن است کم شود ولی به‌طور کامل ناپدید نمی‌شود.علت بروز این ضایعات، کشش پوست است. این مسئله به خصوص زمانی صحیح است که کورتیزون افزایش می‌یابد

علائم ترک پوستی

این ترک‌ها در زمان بارداری معمولاً در ۳ ماههٔ آخر و معمولاً روی شکم ایجاد می‌شود ولی بر روی پستان‌ها، ران، لگن و کمر و باسن هم دیده می‌شود که به نام استریا گراویداروم معروف است. علت آن ترک در درم است. اغلب در اثر کشش سریع پوست به دنبال رشد یا تغییر وزن سریع ایجاد می‌شود. ممکن است در اثر تغییرات هورمونی زمان بلوغ، بارداری، رشد یا درمان‌های جایگزینی هورمونی هم ایجاد شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت تشدید علائم به پزشک مراجعه کنید.

عوامل خطر ترک پوستی

افزایش مصرف الکل ، کاهش مصرف آب ، کمبود ویتامین C و همچنین انتظار یک نوزاد پسر نیزدربرخی مطالعات ازجمله عوامل تاثیرگذار در این زمینه بودند. . اما بین وجود دیابت و ایجاد این عارضه رابطه قطعی به اثبات نرسیده است.

پیشگیری و درمان ترک پوستی

درمان مشخص و مفیدی برای بهبود این ضایعات پوستی وجود ندارد. برخی تلاش‌ها در این زمینه انجام شده‌است مثل لیزر درمانی، گلیکولیک اسید و میکرودرمابراسیون.

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان