تبخال تناسلی - Genital Herpes

تعریف تبخال تناسلی

تبخال تناسلی عفونت شایعی است که بوسیله رابطه جنسی منتقل می شود و توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. پس از انتقال این عفونت در بدن باقی می ماند و چند بار در سال عود می کند. این ویروس مسری است و حتی اگر فرد علائم نداشته باشد می تواند به دیگران منتقل کند.

علائم تبخال تناسلی

اکثر افراد هیچ علامتی ندارند ولی بعضی افراد ۲ تا ۱۲ روز بعد از مواجهه دچار علائم زیر می شوند. درد و خارش پوسته پوسته شدن زخم دانه های قرمز در پوست ناحیه تناسلی بزرگ شدن گره های لنفی سردرد، درد عضلانی و تب . زخم معمولا در محلی که ویروس وارد بدن شده ایجاد می شود. با لمس و خارش محل زخم، دست آلوده به ویروس می شود و می تواند باعث انتقال به بقیه قسمت های بدن از جمله چشم شود. علائم معمولا در ران، آنوس، دهان و پیشابراه، واژن، پنیس و اسکروتوم ایجاد می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر احتمال میدهید هرپس تناسلی داشته باشید به پزشک مراجعه کنید و اگر باردار هستید و شک دارید که دچار تبخال تناسلی هستید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

عوامل خطر تبخال تناسلی

جنس مونث ، رابطه جنسی با افراد مختلف

پیشگیری و درمان تبخال تناسلی

پیشگیری: استفاده از کاندوم در روابط جنسی ، عدم انجام رابطه جنسی در صورتی که یکی از افراد دچار هرپس در ناحیه تناسلی یا جایی دیگر است. درمان : دارو های ضد ویروس

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان