سیاتیک - Sciatica

تعریف سیاتیک

درد سیاتیک به دردی که در مسیر عصب سیاتیک (عصبی که از کمر منشأ گرفته و و تا پایین پا می رود) منتشر می شود و معمولا یکی از پاها را درگیر می کند. فتق دیسک ، تنگی نخاع و خار نخاع می توانند باعث فشار روی عصب سیاتیک و درد و التهاب و بی حسی در پای درگیر شوند. درد سیاتیک معمولا شدید است ولی اکثر بیماران بدون نیاز به جراحی طی چند هفته بهبود می یابند .

علائم سیاتیک

دردی که از کمر به باسن و پشت پا منتشر می شود مشخصه درد سیاتیک است. شدت آن از ملایم تا درد زجرآور متغیر است. با نشستن زیاد و با سرفه و عطسه بدتر می شود. بعضی افراد در پای درگیر احساس سوزش، بی حسی، برق گرفتگی یا ضعف عضلانی دارند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

سیاتیک خفیف معمولا با گذشت زمان بهبود می یابد. اگر درد شما بیش از یک هفته طول کشیده و درد آن شدید و در حال پیشرفت است به پزشک مراجعه کنید. چنانچه هر کدام از علائم زیر را دارید سریعا به اورژانس مراجعه کنید : اگر درد شدید در کمر و بی حسی یا ضعف عضلانی در پا دارید، درد پس از تروما ایجاد شده، مشکل کنترل ادرار و مدفوع دارید.

عوامل خطر سیاتیک

سن بالا، چاقی، دیابت، نشستن طولانی مدت و شغل هایی که نیاز به حمل بارهای سنگین یا چرخش زیاد کمر دارند.

پیشگیری و درمان سیاتیک

ورزش منظم ، نشستن با حالت مناسب و روی صندلی مناسب، رعایت پوزیشن مناسب بدن در بلند کردن اجسام و جابجایی آن ها درمان : داروهای ضد التهاب، شل کننده عضلانی، مخدر، ضد افسردگی و ضد تشنج و همچنین فیزیو تراپی، تزریق استروئید در محل درگیری، جراحی ، طب سوزنی درمان خانگی : گذاشتن پک سرد به مدت 20 دقیقه چند بار در روز ، استفاده از پک گرم بعد از 3 روز ، ورزش های کششی، استفاده از ضد درد های معمول

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان