گاستریت - Gastritis

تعریف گاستریت

گاستریت یک اصطلاح کلی برای توصیف التهاب یا ورم معده است.گاستریت اغلب نتیجه، عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری است (همان باکتری که درایجاد زخم معده نقش دارد).از علل دیگر میتوان مصرف مداوم داروهای مسکن و الکل را نام برد.

علائم گاستریت

احساس درد یا ناراحتی در قسمت بالای شکم شما که ممکن است با خوردن غذا بدتر یا بهتر شود. حالت تهوع واستفراغ احساس پر بودن در قسمت بالای شکم بعد از خوردن غذا، سیری زودرس

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروزعلائم گاستریت به مدت یک هفته یابیشتر به پزشک مراجعه کنید. اگر همزمان با علائم گوارشی کاهش وزن ،مشکل در بلع، استفراغ مکرریا اسفراغ خونی، خون در مدفوع یا مدفوع سیاه رنگ،سابقه خانوادگی سرطان گوارشی دارید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

عوامل خطر گاستریت

عفونت با باکتری هلیکوباکتر پیلوری ، استفاده منظم از داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن ،دیکلوفناک و....، سن بالا، الکل، سیگار، جراحی ، سوختگی یا عفونت های شدید، برخی بیماری ها مانند سلیاک،دیابت ،مشکلات تیرویید،...

پیشگیری و درمان گاستریت

۱.از آنجا که باکتری هلیکوباکتر پیلوری ازشخص به شخص دیگر یا ازطریق غذا و آب آلوده منتقل می شود. با شستن مکرر دست ها ومصرف غذاهایی که کاملاً پخته شده اند می توانید برای محافظت در برابر عفونت ها مانند H . پیلوری قدم بردارید. اگرچه عفونت با هلیکوباکترپیلوری از شایع ترین عفونت های انسانی در سراسر جهان است ، فقط برخی از افراد مبتلا به این عفونت دچار گاستریت یا سایر اختلالات دستگاه گوارش فوقانی می شوند. ۲. پزشکان معتقدند آسیب پذیری در برابر باکتری می تواند با شیوه زندگی فرد مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی مرتبط باشد. ۳.از مصرف بیش از حد داروهای مسکن خودداری کنید در صورتی که مجبور به استفاده طولانی مدت از آسپیرین، ایندومتاسین و...هستید حتما از داروهای محافط معده مانند امپرازول،پنتاپرازول،رانیتیدین و....استفاده کنید. ۴. از مصرف بیش ازحد مشروبات الکلی پرهیز کنید.

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان