آکنه - acne

تعریف آکنه

آکنه یک وضعیت پوستی است که وقتی مجرای فولیکولهای موبا چربی و سلولهای مرده پوست بسته می شود، بروزمی کند.معمولاً در صورت ، پیشانی، قفسه سینه ، قسمت فوقانی پشت و شانه ها ظاهرمی شود. آکنه بیشتردر بین نوجوانان متداول است ،اگرچه افراد درهر سنی را درگیرمی کند. در حال حاضر درمانهای مؤثری برای ازبین بردن جوشهای فعال و جلوگیری از بروز موارد جدید وجود دارد.علاوه بر این ، درمان های زیبایی می توانند به بهبود جای جوش ها و تغییررنگ پوست ناشی از آکنه کمک کنند.

علائم آکنه

بسته به وضعییت هر فرد ضایعات متفاوت است از جمله: کومدون های بسته(سرسفید):برجستگی ریز (حدود ۱میلیمتر) و همرنگ پوست کومدون باز (سرسیاه):برجستگی ریز حدود ۱ میلیمتر که منافذ انها سیاه رنگ دیده میشه پاپول: برجستگی های کوچک (در حدنیم سانتیمتر)۰ و قرمز پوسچول ها:برجستگی های با اندازه متغییر که حاوی چرک هستن ندول : توده های بزرگ، سفت در زیر سطح پوست ضایعات کیستیک: توده های دردناک و چرکی زیر سطح پوست

پیشگیری و درمان خانگی آکنه

اگر آکنه خفیف دارید ، می توانید در ابتدا با محصولات غیر تجویز شده خود را درمان کنید. درمانهای آکنه بدون نسخه ممکن است شامل اسید سالیسیلیک ، بنزوئیل پراکسید ،ژل یا کرم های آنتی بیوتیک ،کرم حاوی رتینویید ، آداپالن باشند. ترکیبی از این درمانها ممکن است مؤثرتر از استفاده از یک محصول واحد باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در موارد نادر ، افراد نسبت به محصولات ضد آکنه یک واکنش آلرژیک شدید دارنداگر بعد از استفاده از یک محصول پوستی علایم زیر را تجربه کرده اید ، به دنبال کمک فوری پزشکی باشید: احساس ضعف عضلانی تنفس دشوار تورم چشم ، صورت ، لب و زبان اگر بعد از سه ماه استفاده از محصولات بدون نسخه ضایعات بهبود نیافته یا آکنه متوسط یا شدید دارید ، برای مشاوره در مورد موثرترین درمانها با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

عوامل خطر آکنه

۱.سن. افراد درهر سنی می توانند دچار آکنه شوند ، اما معمولا در نوجوانان بیشتر است. ۲. سابقه خانوادگی. ژنتیک دربروز آکنه نقش دارد. اگر هر دو والدین آکنه داشته باشند ، احتمالاً شما نیز دچار آن می شوید. ۳. تغییرات هورمونی. آندروژن ها هورمون هایی هستند که در دوران بلوغ در پسران و دختران زیاد می شوند و باعث بزرگ شدن غدد چربی و ایجاد سبوم بیشتر می شوند. تغییرات هورمونی مربوط به بارداری و استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی نیز می تواند بر تولید سبوم تأثیر بگذارد. ۴. داروهای خاص.به طور مثال داروهای حاوی کورتیکواستروئیدها ، تستوسترون یا لیتیم و... ۵. عوامل خارجی - مواد آرایشی مبتنی بر روغن ممکن است در ایجاد آکنه نقش داشته باشد. روغن ها و گریس های موجود در محصولات مو نیز می توانند ضایعات پوستی را بدتر کنند. ، شستن بیش از حد پوست یا تمیز کردن آن با صابون های سخت یا مواد شیمیایی ،اگرچه چربی را از سطح پوست خارج می کنند ، اما تولید چربی پوست را کاهش نمی دهند. شستشوی مکرر یا تهاجمی با این عوامل پوست را تحریک می کند و می تواند آکنه را بدتر کند. ۶. رژیم غذایی - نقش رژیم غذایی در آکنه بحث برانگیز است. در برخی مطالعات ارتباطات ضعیفی بین شیر گاو و افزایش خطر آکنه وجود دارد ، شاید به دلیل هورمون هایی که به طورطبیعی در شیر وجود دارد. با این حال ، هیچ مدرک محکمی مبنی بر تاثیر شیر ، غذاهای پرچرب یا شکلات ، در بروز آکنه وجود ندارد. ۷. استرس - استرس روانی احتمالاً می تواند آکنه را بدتر کند. در چندین مطالعه از دانش آموزان ، به نظر می رسد شدت آکنه در زمان افزایش استرس بدتر می شود.

درمان آکنه

بهترین روش درمانی برای آکنه وجود ندارد و بعضی اوقات ترکیبات درمانی توصیه می شود. از آنجایی که ضایعات آکنه حداقل ۸ هفته طول می کشد تا بالغ شوند ، باید قبل از تصمیم گیری در مورد موثر بودن درمان ، حداقل ۲ تا ۳ ماه از درمان استفاده کنید..)

برای مشاهده اطلاعات کامل بیماری و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان