آسیکلوویر

برندهای دیگر آسیکلوویر

آسیکلوویر در چه مواردی مصرف میشود؟

ابله مرغانتبخال دستگاه تناسلیزونا----فرم موضعی تب خال و عفونت های ویروسی پوستفرم چشمی عفونت های ویروسی چشماسیکلوویر یک داروی ضد ویروسی است. رشد و گسترش ویروس تبخال در بدن را کند می کند. هرپس را درمان نمی کند ، اما می تواند علائم عفونت را کاهش دهد.اسیکلوویر برای درمان عفونت های ناشی از ویروس های تبخال مانند تبخال دستگاه تناسلی ، تبخال ، زونا و ابله مرغان استفاده می شود.سیتاویگ (قرص اسیکلوویر ، با تأخیر در ترشح) فقط برای استفاده در درمان زخم های لب است. سیتاویگ تبخال دستگاه تناسلی را درمان نخواهد کرد.

در چه مواردی آسیکلوویر را نباید مصرف کرد؟

حساسیتمصرف دارو در شیردهی منعی ندارد،در مورد نوع داروی موضعی برای ضایعات پستان با پزشک هلیکس مشورت نماییداسیکلوویر نباید به کودک زیر 2 سال داده شود.

عوارض جانبی آسیکلوویر

سردردسرگیجهاحساس بیماریخستگیدرد شکمیافزایش تشنگیبی حسیبیاشتهاییمدفوع سیاهتهوعاسهالخارش و یا راش پوستیسوزش چشمدر صورت مشاهده علائم واکنش الرژیک به اسیکلوویر ، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید: کهیر ؛ تنفس دشوار تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلودر صورت داشتن موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.کبودی یا خونریزی اسان ، لکه های قرمز یا بنفش یا قرمز در زیر پوست شما.تغییر در رفتار ؛گیجی ، توهم ؛ یاعلائم مشکل کلیه - ادرار کم یا بدون ادرار. ادرار دردناک یا دشوار تورم در پاها یا مچ پا احساس خستگی یا تنگی نفسعوارض جانبی اسیکلوویر مشترک ممکن است شامل موارد زیر باشد:درد خفیف پوستی ؛بثورات ، خارشحالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ؛سردرد یادرد دهان هنگام استفاده از قرص اسیکلوویر.

به موارد زیر در مورد مصرف آسیکلوویر توجه کنید!

موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید: بیماریهای کبدی، کلیوی، سابقه تشنج، بیماری قلبیدرمان با اسیکلوویر باید در اسرع وقت پس از اولین ظهور علائم (مانند گزگز ، سوزش ، تاول) شروع شود.عفونت های تبخال مسری هستند و می توانید افراد دیگر را الوده کنید ، حتی در حالی که تحت درمان با اسیکلوویر هستید. از تماس مناطق الوده با افراد دیگر خودداری کنید. از دست زدن به ناحیه الوده و سپس لمس چشم خود خودداری کنید. دست های خود را مرتباً بشویید تا از انتقال عفونت به دیگران جلوگیری شود.راگر به اسیکلوویر یا والاسیکلوویر (والترکس) حساسیت دارید ، نباید این دارو را مصرف کنید. اگر به پروتئین های شیر حساسیت دارید ، نباید از قرص های اسیکلوویر باکال (sitavig) استفاده کنید.برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما بی خطر است ، در صورت داشتن این موارد به پزشک خود بگویید:بیماری کلیوی؛ یاسیستم ایمنی ضعیف (ناشی از بیماری یا استفاده از داروی خاص).اسیکلوویر را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید و تمام راهنماهای دارو یا برگه های دستورالعمل را بخوانید.مصرف اسیکلوویر را در اسرع وقت پس از اولین بروز علائم (مانند گزگز ، سوزش ، تاول) شروع کنید. مصرف سیتاویگ را پس از اولین مشاهده علائم اصلی فروخته شده ، قبل از ظهور تبخال سرد ، شروع کنید.در حالی که قرص باکال در دهان خود دارید ، از مسواک زدن ، ادامس ، یا پوشیدن دندان مصنوعی فوقانی خودداری کنید. ممکن است دهان خود را به ارامی بشویید. برای جلوگیری از خشکی دهان مایعات زیادی بنوشید.عفونت های تبخال مسری هستند و می توانید افراد دیگر را الوده کنید ، حتی در حالی که تحت درمان با اسیکلوویر هستید. از تماس مناطق الوده با افراد دیگر خودداری کنید. از دست زدن به ناحیه الوده و سپس لمس چشم خود خودداری کنید. دست های خود را مرتباً بشویید تا از انتقال عفونت به دیگران جلوگیری شود.مصرف اسیکلوویر از انتقال تبخال دستگاه تناسلی به شریک جنسی جلوگیری نمی کند. در حالی که ضایعات فعال دارید یا اولین علائم شیوع ان را دارید ، از رابطه جنسی خودداری کنید. تبخال دستگاه تناسلی ممکن است از طریق "ریزش ویروسی" از روی پوست شما حتی مسری باشد ، حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشید.ضایعات ناشی از ویروس های تبخال باید تا حد ممکن تمیز و خشک نگه داشته شوند. پوشیدن لباس گشاد ممکن است به جلوگیری از تحریک ضایعات کمک کند.

مصرف آسیکلوویر در بارداری

مصرف این دارو بستگی به نظر پزشک دارد.

مصرف آسیکلوویر در شیردهی

مصرف این دارو مجاز است.

تداخلات دارویی

تیزانیدینواکسن-واریسلا-زوسترکلوزاپینمایکوفنولات-موفتیل-قرصزیدوودین

تداخل بیماری

renal dysfunction, dehydration, hemodialysis, neurotoxicity

تداخل واکسن

این دارو باید طی ۲۴ ساعت قبل و ۲ هفته بعد از تزریق واکسن آبله مرغان نباید تجویز شود.

برای مشاهده اطلاعات کامل دارو و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟