آمانتادین

برندهای دیگر آمانتادین

آمانتادین در چه مواردی مصرف میشود؟

انفلوانزا aبیماری پارکینسونخستگی ناشی از بیماری مولتیپل اسکلروزیسعلائم خارج هرمی ناشی از داروهابیماری کره هانتیگتونسندرم پای بی قرارممکن است از امانتادین در درمان سندرم محرومیت از کوکائین و سکسکه مقاوم نیز استفاده شود.

در چه مواردی آمانتادین را نباید مصرف کرد؟

اگر طی 14 روز گذشته واکسن انفلوانزا از نوع یا از طریق "بینی" دریافت کرده اید.گلوکوم درمان نشده با زاویه بسته

عوارض جانبی آمانتادین

خواب الودگی، سردرگمیتغییر رفتار، توهمتحریک پذیریخشکی دهانتورم در پاها یا پاهاتهوعمشکلات خواب (بی خوابی)تمایل به قمار کردنتهوعیبوستخشکی دهانافسردگیتاری دید ، حالت تهوع ، از دست دادن اشتها ، خواب الودگی ، سرگیجه ، سبکی سر ، سردرد ، خشکی دهان ، یبوست یا مشکل خواب ممکن است رخ دهد. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.سرگیجه و سبکی سر می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد. هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به ارامی بلند شوید.برای از بین بردن خشکی دهان ، اب نبات (بدون قند) سفت یا یخ را مکیده ، ادامس (بدون قند) بجوید ، اب بنوشید یا از جایگزین بزاق استفاده کنید.اگر از قرص های با انتشار طولانی استفاده می کنید ، ممکن است پوسته قرص خالی در مدفوع شما ظاهر شود. این اثر بی ضرر است زیرا بدن شما قبلاً دارو را جذب کرده است.به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا او قضاوت کرده است که سود شما بیش از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی ، از جمله: لکه های ۰به رنگ قرمز مایل به ارغوانی روی پوست (به ویژه در پاها) ، تورم مچ پا / پا ، اشکال در ادرار ، تغییرات بینایی ، اصرار شدید به (مانند افزایش قمار ، افزایش تمایلات جنسی ، هزینه های کنترل نشده) ، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند اضطراب ، افسردگی ، توهم ، افکار / اقدام به خودکشی) ، اسپاسم عضلات.در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی ، از جمله: تشنج ، بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.برخی از افرادی که امانتادین مصرف می کنند در طول فعالیت های معمول روزمره خود (مانند صحبت کردن ، رانندگی) ناگهان به خواب رفته اند. ممکن است بدون هشدار یا خواب الودگی به خواب بروید. این اثر حتی در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو در هر زمان ممکن است اتفاق بیفتد. اگر خواب الودگی شما افزایش یافته است یا به طور ناگهانی در طول روز به خواب می روید ، بلافاصله به پزشک خود بگویید. در صورت نوشیدن الکل یا مصرف داروهای دیگری که باعث خواب الودگی می شود خطر شما بیشتر است. از رانندگی یا فعالیتهای دیگری که باید برای انها هوشیار باشید استفاده نکنید.واکنش الرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش الرژیک جدی ، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل تنفس ، فوراً به کمک پزشکی بروید.

به موارد زیر در مورد مصرف آمانتادین توجه کنید!

تا 48 ساعت بعد قطع این دارو از واکسن انفلوانزا نوع بینی استفاده نکنید.این موارد را به پزشک اطلاع دهید: دریافت واکسن، تشنج، احتباس مایعات، بیماری کبدی یا کلیوی، اگزما، گلوکوم، اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، بیماری های روانی یا سابقه خودکشیدارو ممکن است سببرسرکوب سیستم عصبی شود لذت تا زمانیکه از اثرات دارو روی بدن خود اگاه نشده ای از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارد اجتناب نمایید.بیمار از نظر بروز توهم و هذیان های دیداری و شنیداری پیگیری شود و در وصرت بروز فورا به پزشک اطلاع داده شود.در بیماران دچار نارسایی کبدی با احتیاط مصرف شود.در بیماران دچار درماتیت راجعه با احتیاط مصرف شود.در بیماران با سابقه تشنج با احتیاط تجویز شودبرای کاهش احتمال سرگیجه و افت فشار خون وضعیتی به اهستگی از جای خود بلند شوید و تغییر وضعیت دهیدمصرف الکل را قطع کنید

مصرف آمانتادین در بارداری

مصرف این دارو بستگی به نظر پزشک دارد.

مصرف آمانتادین در شیردهی

این دارو نباید مصرف شود.

تداخلات دارویی

ممانتینمتوکلوپرامید-خوراکیمایکوفنولات-موفتیل-قرصتیوتروپیومتولترودینزونیسامایدآمی-تریپتیلینبوپروپیون

تنظیم دوز در نارسایی کلیه

در نارسایی کلیه نیاز به تنظیم دوز دارد.

سالمندان

در سالمندان بدلیل مستعد بودن به عوارض سیستم عصبی داروی سریع رهش منقسم در دو دوز تجویز شود و از دوز پایین دارو شروع شود.

تحمل به دارو

در مصرف دراز مدت دارو تحمل به دارو دیده شده است.

قطع دارو

قطع دارو باید تدریجی باشد.در افردیکه فرم پیوسته رهش را دریافت می کنند قطع دارو ممکن است بیشتر از 4 هفته طول بکشد

تداخل دارویی

بنزودیازپین ها، آنتی هیستامین، فنوتیازین و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای اثرات آنتی کولینرژیک آمانتادین را تشدید می کند.

برای مشاهده اطلاعات کامل دارو و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان