مرکاپتوپورین

برندهای دیگر مرکاپتوپورین

مرکاپتوپورین در چه مواردی مصرف میشود؟

لوسمی لنفوبلاستی حاد (all)

در چه مواردی مرکاپتوپورین را نباید مصرف کرد؟

حساسیتبیماری کرون

عوارض جانبی مرکاپتوپورین

احساس بدی عمومیبیاشتهاییکاهش وزنسر درددرد معدهکبودی یا خونریزی اسانتهوعاسهالراش (ضایعه پوستی)مدفوع تیره یا سیاهتب و لرزیرقان

به موارد زیر در مورد مصرف مرکاپتوپورین توجه کنید!

موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:بیماریهای کبدی، کلیوی، عفونتهای باکتریایی، قارچی یا ویروسی، کولیت اولسراتیو، حاملگیاگر قبلاً از مرکاپتوپورین یا تیوگوانین استفاده کرده اید و انها در درمان بیماری شما مثر نبودند ، نباید از مرکاپتوپورین استفاده کنید.برخی از افراد که از مرکاپتوپورین استفاده می کنند ، به یک نوع نادر رشد سریع لنفوم (سرطان) مبتلا شده اند. این وضعیت بر کبد ، طحال و مغز استخوان تأثیر می گذارد و می تواند کشنده باشد.در صورت مشاهده علائم لنفوم ، مانند: تب ، تعریق شبانه ، خستگی ، نفخ معده ، احساس سیری ، کوفتگی یا خونریزی اسان یا کاهش وزن ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.قبل از مصرف این دارواگر به مرکاپتوپورین یا تیوگوانین حساسیت دارید یا اگر قبلاً از مرکاپتوپورین یا تیوگوانین استفاده کرده اید و انها در درمان بیماری شما موثر نیستند ، نباید از این دارو استفاده کنید.مرکاپتوپورین ممکن است یک نوع نادر از لنفوم (سرطان) کبد ، طحال و مغز استخوان ایجاد کند که می تواند کشنده باشد. با پزشک خود درمورد خطر خود صحبت کنید.استفاده از مرکاپتوپورین همچنین ممکن است خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان را افزایش دهد. از پزشک خود در مورد خطر خاص خود بپرسید.اگر تا به حال داشته اید به پزشک خود بگویید:بیماری کبد؛بیماری کلیوی؛یک بیماری ارثی که در ان بدن شما نمی تواند انزیم تیوپورین متیل ترانسفراز (tpmt) را به اندازه کافی تولید کند.هر نوع عفونت ویروسی ، باکتریایی یا قارچی. یاکولیت اولسراتیو (تحت درمان با مزالامین ، سولفاسالازین یا داروهای مشابه).مرکاپتوپورین را در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. در صورت استفاده از بطری ، ان را کاملاً بسته نگه دارید.هنگام استفاده از مرکاپتوپورین ، واکسن "زنده" دریافت نکنید. واکسن ممکن است به خوبی کار نکند و به طور کامل شما را در برابر بیماری محافظت نکند. واکسن های زنده شامل واکسن های سرخک ، اوریون ، سرخچه (mmr) ، فلج اطفال ، روتاویروس ، حصبه ، تب زرد ، واریسلا (ابله مرغان) ، زوستر (زونا) و انفلوانزای بینی (انفلوانزا) هستند.از قرار گرفتن در مجاورت افراد بیمار یا عفونت خودداری کنید. در صورت بروز علائم عفونت ، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف مرکاپتوپورین در بارداری

مصرف این دارو بستگی به نظر پزشک دارد.

مصرف مرکاپتوپورین در شیردهی

مصرف این دارو بستگی به نظر پزشک دارد.

تداخلات دارویی

واکسن-تب-زردآزاتیوپرینآلوپورینول

تداخل بیماری

عفونت ، اختلال عملکرد کبدی ، سرکوب میلو ، کمبود آنزیم TPMT ، اختلال عملکرد کلیه

تداخل الکل / غذا / سبک زندگی

ممکن است در حضور غذا میزان جذب مرکاپتوپورین را کاهش دهید. مرکاپتوپورین را با معده خالی 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف کنید. با این کار جذب دارو برای بدن شما آسان تر می شود.

برای مشاهده اطلاعات کامل دارو و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان