کلومیفن

برندهای دیگر کلومیفن

کلومیفن در چه مواردی مصرف میشود؟

باعث تخمک گذاری می شود

در چه مواردی کلومیفن را نباید مصرف کرد؟

بارداریبیماری کبدیخونریزی ناشناخته رحمیتیروئید کنترل نشده و غدد فوق کلیه مختل شدهسرطان های غدد درون ریزکیست های تخمدانی غیر ازpcos

عوارض جانبی کلومیفن

نفختاری دیدمعده یا درد لگنناراحتی پستانافسردگیحالت تهوع یا استفراغعصبی شدنمشکل در خوابخستگیبزرگ شدن تخم دانگرگرفتگیسردرد و میگرن و تشنجبرخی از زنان با استفاده از این دارو به خصوص پس از اولین درمان به بیماری سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (ohss) مبتلا می شوند. ohss می تواند یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد. در صورت مشاهده علائم ohss بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:درد معده ، نفخ شکم ؛حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ؛افزایش سریع وزن ، به ویژه در صورت و در میان برش.ادرار کم یا بدون ادرار یادرد هنگام نفس کشیدن ، ضربان قلب سریع ، احساس تنگی نفس (به خصوص در حالت خوابیده)استفاده از کلومیفن را متوقف کنید و در صورت داشتن موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.درد یا فشار لگن ، بزرگ شدن در ناحیه لگن.مشکلات بیناییدیدن چشمک های نور یا "شناور" در بینایی خود.افزایش حساسیت چشم به نور ؛ یاخونریزی شدید واژنعوارض جانبی رایج کلومیفن ممکن است شامل موارد زیر باشد:گرگرفتگی (گرما ، قرمزی یا احساس گزگز)درد یا حساسیت به پستان ؛سردرد یاپیشرفت خونریزی یا لکه بینی.

به موارد زیر در مورد مصرف کلومیفن توجه کنید!

مصرف دارو بیش از سه دوره درمانی توصیه نمیشود.این دارو موجب افزایش چندقلو زایی میشود.اگر به کلومیفن حساسیت دارید یا اگر دارای موارد زیر هستید:خونریزی غیر طبیعی واژن غیر قابل توضیحکیست تخمدان که مربوط به سندرم تخمدان پلی کیستیک نیست.بیماری کبدی گذشته یا حال.غده هیپوفیز یا دیگر تومور مغزی.یک مشکل درمان نشده یا کنترل نشده با تیروئید یا غده فوق کلیه. یااگر باردار هستیدبرای اطمینان از بی خطر بودن کلومیفن ، در صورت داشتن این موارد به پزشک خود بگویید:اندومتریوز یا فیبروم رحم.اگر از قبل باردار هستید از کلومیفن استفاده نکنید. اگر در مورد اثرات احتمالی این دارو در بارداری جدید نگران هستید ، با پزشک خود صحبت کنید.کلومیفن می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به کودک شیرخوار اسیب برساند. این دارو ممکن است در برخی از زنان تولید شیر مادر را کند کند. اگر کودک را با شیر مادر تغذیه می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.استفاده از کلومیفن برای بیش از 3 دوره درمانی ممکن است خطر ابتلا به تومور تخمدان را افزایش دهد. از پزشک خود در مورد خطر خاص خود بپرسید.دوزهای بالاتر کلومیفن نیز می تواند منجر به اختلالات بینایی شود ، که ممکن است غیرقابل برگشت باشد ، یا بیماری به نام سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (ohss) باشد. ohss می تواند یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد. علائم ان شامل درد شکم ، نفخ شکم ، حالت تهوع ، افزایش وزن و مشکل تنفس است.درمان باروری ممکن است احتمال تولد چند قلویی (دوقلو ، سه قلو) را افزایش دهد. اینها بارداری های پرخطر برای مادر و نوزادان است. از پزشک خود در مورد این خطر سوال کنید.در دمای اتاق و به دور از رطوبت ، گرما و نور نگهداری شود.

مصرف کلومیفن در بارداری

مصرف این دارو بستگی به نظر پزشک دارد.

مصرف کلومیفن در شیردهی

مصرف این دارو بستگی به نظر پزشک دارد.

تداخل بیماری

خونریزی غیرطبیعی رحم ، اختلال عملکرد کبدی ، فعالیت هیپوفیز ، اختلال عملکرد کنترل نشده غده فوق کلیه ، چربی خون

تداخل الکل / غذا / سبک زندگی

کلسترول بالا (هایپرلیپوپروتئینمی ، هایپرتری گلایسیریدمی ، سیتوسترولمی)

برای مشاهده اطلاعات کامل دارو و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان