داروناویر

برندهای دیگر داروناویر

داروناویر در چه مواردی مصرف میشود؟

ایدز

در چه مواردی داروناویر را نباید مصرف کرد؟

الرژیمشکلات کبدی

عوارض جانبی داروناویر

سردردتهوعاسهالراش (ضایعه پوستی)تاری دیدخشکی پوست و دهاناحساس گرسنگیتکرر ادرارمشکلات تنفسیکاهش وزنخستگیعلائم واکنش الرژیک ، مانند بثورات پوستی ؛ کندوها؛ خارش؛ پوست قرمز ، متورم ، تاول زده یا لایه برداری با یا بدون تب ؛ خس خس سینه تنگی در قفسه سینه یا گلو ؛ مشکل تنفس ، بلع یا صحبت کردن. گرفتگی صدا غیرمعمول یا تورم دهان ، صورت ، لب ها ، زبان یا گلو.علائم قند خون بالا مانند گیجی ، خواب الودگی ، تشنگی بیشتر ، گرسنگی بیشتر ، دفع ادرار بیشتر ، گرگرفتگی ، تنفس سریع یا نفس که بوی میوه می دهد.احساس خستگی یا ضعف شدیدتغییر در چربی بدن.درد عضله یا مفصل.یک واکنش پوستی بسیار بد (سندرم استیونز-جانسون / نکرولیز اپیدرمی سمی) ممکن است اتفاق بیفتد. این می تواند باعث مشکلات بسیار بد سلامتی شود که ممکن است از بین نرود و گاهی اوقات منجر به مرگ شود. اگر علائمی مانند قرمز ، متورم ، تاول یا لایه برداری از پوست (همراه با تب یا بدون ان) دارید ، بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید. چشم قرمز یا تحریک شده یا زخم در دهان ، گلو ، بینی یا چشم شما وجود دارد.مشکلات کبدی به ندرت با این دارو (قرص داروناویر) اتفاق افتاده است. گاهی اوقات ، این کشنده بوده است. اگر علائمی از مشکلات کبدی مانند ادرار تیره ، احساس خستگی ، گرسنگی ، ناراحتی معده یا معده ، مدفوع به رنگ روشن ، پرتاب یا زردی پوست یا چشم دارید ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.هنگامی که شروع به مصرف دارو برای درمان اچ ای وی می کنید ، ممکن است تغییراتی در سیستم ایمنی بدن شما اتفاق بیفتد. اگر به عفونت مبتلا هستید که از ابتلای ان اطلاع نداشتید ، ممکن است هنگام مصرف این دارو (قرص داروناویر) خود را نشان دهد. در صورت مشاهده علائم جدید ، بعد از شروع مصرف این دارو (قرص داروناویر) ، حتی بعد از چندین ماه مصرف ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. این شامل علائم عفونت مانند تب ، گلودرد ، ضعف ، سرفه یا تنگی نفس است.برخی دیگر از عوارض جانبی قرص دارووناویر چیست؟همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال ، بسیاری از افراد هیچ گونه عوارض جانبی ندارند یا فقط عوارض جانبی جزئی دارند. اگر هر یک از این عوارض جانبی یا سایر عوارض جانبی شما را ازار داد و از بین نرفت ، با پزشک خود تماس بگیرید یا از کمک پزشکی استفاده کنید:سردرددرد معده یا اسهال.معده ناراحت یا پرت کردن.اینها همه عوارض جانبی احتمالی نیستند. اگر در مورد عوارض جانبی سوالی دارید ، با پزشک خود تماس بگیرید. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

به موارد زیر در مورد مصرف داروناویر توجه کنید!

در صورت د اشتن مشکلات زیر قبل از مصرف دارو به پزشک خود اطلاع دهید:مشکلات کبدی، دیابت، خون ریزی، الرژی به داروهای سلوفاتیدر صورت احساس درد در ناحیه شکم خود حتما به پزشک اطلاع دهید.به دلیل تداخلات مهم و زیاد دارو، قبل از مصرف هر نوع داروی دیگر با یک داروساز مشورت کنیدبرای همه بیمارانی که از این دارو استفاده می کنند (قرص داروناویر):اگر به دارووناویر ، ریتوناویر یا هر قسمت دیگر از این دارو (قرص داروناویر) حساسیت دارید.اگر به این دارو حساسیت دارید (قرص داروناویر). هر بخشی از این دارو (قرص داروناویر) ؛ یا سایر داروها ، غذاها یا مواد دیگر. در مورد الرژی و علائمی که دارید به پزشک خود بگویید.اگر بیماری کبدی دارید.اگر از کوبی سیستات یا ریتوناویر استفاده نمی کنید.اگر دارویی (با نسخه یا otc ، محصولات طبیعی ، ویتامین) مصرف می کنید که نباید با این دارو (قرص داروناویر) مصرف شود ، مانند داروهای خاصی که برای کلسترول بالا ، میگرن یا مشکلات خلقی استفاده می شوند. داروهای زیادی وجود دارد که نباید با این دارو مصرف شود (قرص داروناویر).اگر از گیاه سنت جان استفاده می کنید. خار مریم را با این دارو (قرص داروناویر) مصرف نکنید. این دارو ممکن است به خوبی کار نکند.اگر شیر می دهید. در حین مصرف این دارو از شیر مادر خودداری کنید (قرص داروناویر).فرزندان:اگر کودک شما کمتر از 3 سال دارد. به کودک زیر 3 سال ندهید.به تمام ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بگویید که این دارو (قرص داروناویر) را مصرف می کنید. این شامل پزشکان ، پرستاران ، داروسازان و دندانپزشکان است.این دارو با بسیاری از داروهای دیگر تداخل دارد. ممکن است احتمال عوارض جانبی این دارو (قرص داروناویر) افزایش یابد یا میزان اثربخشی این دارو (قرص داروناویر) کاهش یابد. احتمال عوارض جانبی سایر داروها نیز ممکن است افزایش یابد. این ممکن است شامل عوارض جانبی بسیار بد ، تهدید کننده زندگی یا کشنده باشد. با پزشک و داروساز خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف این دارو (قرص داروناویر) با تمام داروهای دیگر (نسخه دارویی یا otc ، محصولات طبیعی ، ویتامین ها) برای شما بی خطر است.قند خون بالا با این دارو (قرص داروناویر) اتفاق افتاده است. این شامل دیابت جدید یا بدتر است.همانطور که پزشک به شما گفته است قند خون خود را بررسی کنید.برخی از افراد مبتلا به هموفیلی هنگام مصرف داروهایی مانند این نوع ، خونریزی بیشتری داشته اند. اگر هموفیلی دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.همانطور که پزشک به شما گفته است ، کار خون را بررسی کنید. با دکتر صحبت کنیداین دارو درمانی برای hiv نیست. تحت مراقبت پزشک خود باشید.این دارو شیوع بیماری هایی مانند hiv یا هپاتیت را که از طریق خون یا رابطه جنسی منتقل می شوند ، متوقف نمی کند. بدون استفاده از کاندوم لاتکس یا پلی اورتان ، هیچ نوع رابطه جنسی نداشته باشید. سوزن یا چیزهای دیگر مانند مسواک یا تیغ را به اشتراک نگذارید.اگر به الرژی سولفا (سولفونامید) حساسیت دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.این دارو با داروهای دیگر مصرف می شود. مطمئن باشید که در مورد هشدارها ، مزایا و خطرات این داروهای دیگر اطلاع دارید

مصرف داروناویر در بارداری

مصرف این دارو بستگی به نظر پزشک دارد.

مصرف داروناویر در شیردهی

مصرف این دارو بستگی به نظر پزشک دارد.

تداخل بیماری

سمیت کبدی ، هموفیلی ، افزایش قند خون

تداخل الکل / غذا / سبک زندگی

غذا می تواند سطح داروونا را در بدن افزایش دهد. دارووناویر را همراه با غذا مصرف کنید. نوع غذا مهم نیست. با این کار جذب دارو برای بدن شما آسان تر می شود. تمام قرص ها را با نوشیدنی مانند آب یا شیر ببلعید. قرص ها را نجوید. دارووناویر باید همیشه همزمان با داروی دیگری به نام ریتوناویر (نورویر) مصرف شود.

برای مشاهده اطلاعات کامل دارو و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟