متادون

برندهای دیگر متادون

متادون در چه مواردی مصرف میشود؟

- کاهش نشانه های ترک مواد مخدر اوپیوئیدی یا withdrawal symptoms- کمک به سم زدایی و ترک مواد مخدر اوپیوئیدی

در چه مواردی متادون را نباید مصرف کرد؟

اسم یا مشکلات تنفسی شدیدانسداد گوارشیحساسیت

عوارض جانبی متادون

خواب الودگی، سردرگمیسردردورمسرگیجهخستگیهیجانتوهمتهوعیبوستخشکی دهانافزایش تعریق

به موارد زیر در مورد مصرف متادون توجه کنید!

این موارد را به پزشک اطلاع دهید:بیماری کبدی، کلیوی، بیماری های قلبی بخصوص سندرم qt، بیماری تنفسی یا اپنه، اسیب یا ترومای سر، افزایش فشار جمجه ای، تشنج، تومور مغزی، اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، بیماری های روانی، مشکلات ادراری، مشکلات پانکراس و یا کیسه صفرا و تیروئیداین دارو اعتیاداور بوده و مصرف بیش از اندازه منجر به عوارض شدید اوردز یا حتی می شود.از مصرف همزمان الکل، اب گریپ فروت و یا سایر داروها یا مواد مخدر جدا اجتناب کنیداگر دچار اسم شدید یا مشکلات تنفسی یا انسداد معده یا روده هستید ، نباید از متادون استفاده کنید.سو استفاده از متادون می تواند باعث اعتیاد ، مصرف بیش از حد یا مرگ شود ، به خصوص در کودک یا شخص دیگری که از دارو بدون نسخه پزشک استفاده می کند. دارو را در محلی نگه دارید که دیگران نتوانند به ان برسند.مصرف داروی افیون در دوران بارداری ممکن است علائم ترک را در نوزاد متولد کند.در صورت استفاده از داروهای افیونی همراه با الکل یا داروهای دیگری که باعث خواب الودگی یا کند شدن تنفس می شوند ، عوارض جانبی کشنده ای ایجاد می شود.متادون ممکن است باعث یک اختلال ریتم قلب تهدید کننده زندگی شود. در صورت سردرد همراه با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید و ضربان های سریع یا تپنده قلب ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. در حین درمان ممکن است لازم باشد عملکرد قلب شما بررسی شود.قبل از مصرف این دارواگر به متادون حساسیت دارید و یا اینکه:اسم شدید یا مشکلات تنفسی ؛ یاانسداد در معده یا رودهبرای اطمینان از اینکه این دارو برای شما بی خطر است ، اگر تاکنون داشته اید به پزشک خود بگویید:مشکلات قلبی ، سندرم qt طولانی (در شما یا یکی از اعضای خانواده) ؛مشکلات تنفسی ، اپنه خواب.اسیب به سر ، تومور مغزی یا تشنج ؛اعتیاد به مواد مخدر یا الکل ، یا بیماری روانی ؛بیماری کبد یا کلیه ؛مشکلات ادرار یامشکلات کیسه صفرا ، لوزالمعده یا تیروئید.اگر در دوران بارداری خود از داروهای افیونی استفاده می کنید ، کودک شما ممکن است به دارو وابسته شود. این می تواند علائم ترک را تهدید کننده زندگی پس از تولد در کودک ایجاد کند. نوزادانی که به مواد افیونی وابسته اند ممکن است برای چندین هفته به درمان پزشکی نیاز داشته باشند.در دمای اتاق و به دور از رطوبت ، گرما و نور نگهداری شود. داروی خود را پیگیری کنید. متادون داروی سو مصرف است و اگر کسی به طور نامناسب از ان استفاده می کند باید از ان اگاه باشید.

مصرف متادون در بارداری

مصرف این دارو بستگی به نظر پزشک دارد.

مصرف متادون در شیردهی

مصرف این دارو بستگی به نظر پزشک دارد.

تداخلات دارویی

آرسنیک-تری-اکسایدزیدوودینآباکاویرابیراترونآلپرازولامآمیودارون

تداخل بیماری

اختلال در حرکات GI ، اسهال عفونی ، بیماری کبد، نارس بودن ، مسمومیت حاد الکل ، وابستگی به مواد مخدر ، انسداد دستگاه گوارش ، افت فشار خون ، فشار داخل جمجمه ، دپرسیون تنفسی، نارسایی آدرنال ، اسپاسم صفراوی ، کم کاری تیروئید، اختلال عملکرد کلیه ، اختلالات تشنج ، احتباس ادرار ، آریتمی

گریپ فروت

آب گریپ فروت می تواند سطح خون و اثرات متادون را افزایش دهد. اگر شما به طور مرتب گریپ فروت یا آب گریپ فروت مصرف می کنید ، باید از نظر عوارض جانبی و / یا تغییر در سطح متادون کنترل شوید. بدون صحبت قبلی با پزشک ، مقدار محصولات گریپ فروت را در رژیم خود کم یا زیاد نکنید. انتظار نمی رود آب پرتقال تداخل داشته باشد.

رانندگی

از فعالیتهایی که نیاز به هوشیاری ذهنی دارند مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات خطرناک خودداری کنید تا زمانی که بدانید دارو چگونه روی شما تأثیر می گذارد

تداخل الکل / غذا / سبک زندگی

هنگامی که تحت درمان با متادون هستید از الکل یا داروهای حاوی الکل استفاده نکنید. این ممکن است عوارض جانبی سیستم عصبی مانند خواب آلودگی ، سرگیجه ، سبکی سر ، مشکل در تمرکز و اختلال در تفکر و قضاوت را افزایش دهد. در موارد شدید ، فشار خون پایین ، ناراحتی تنفسی ، غش ، کما یا حتی مرگ ممکن است رخ دهد. با استفاده از فرمولاسیون طولانی مدت داروهای ضد درد مخدر ، مصرف الکل نیز ممکن است باعث ترشح سریع دارو شود و در نتیجه سطح خون بالا باشد که ممکن است کشنده باشد. اگر در مورد چگونگی مصرف این دارو یا سایر داروهای تجویز شده با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

برای مشاهده اطلاعات کامل دارو و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان