ترابکتدین

برندهای دیگر ترابکتدین

ترابکتدین در چه مواردی مصرف میشود؟

سرطان سارکوم بافت نرم (لیپوسارکوم یا لیومیوسارکوم)سرطان تخمدان (عود مجدد)

در چه مواردی ترابکتدین را نباید مصرف کرد؟

حساسیتعفونت شدید جدی یا کنترل نشدهبارداریشیردهی

عوارض جانبی ترابکتدین

تهوع و استفراغاز دست دادن اشتهااسهال و یبوستتورماحساس خستگیکاهش تعداد گلبولهای خونازمایش کبد یا کلیه غیر طبیعیسردرداحساس تنگی نفسدرد، سوزش، تحریک و یا تغییرات پوستی در محل تزریق

به موارد زیر در مورد مصرف ترابکتدین توجه کنید!

قبل از مصرف دارو، اگر ابتلا به بیماریهای کبدی، قلبی، یا کلیوی دارید و یا بادار هستید؛ به پزشک خود اطلاع دهید.اگر شما یک زن هستید، هنگام استفاده از این دارو و حداقل 2 ماه پس از اخرین دوز و اگر مرد میباشید تا حداقل 5 ماه از مصرف اخرین دوز دارو از یک روش جلوگیری از بارداری مناسب استفاده نمایید.در حین مصرف دارو، در صورت مشاهده مشکلات قلبی، کبدی، درد عضلانی یا ضعف، خستگی غیر عادی، تب، لرز و دیگر علائم کاهش سلولهای خونی، به پزشک اطلاع دهید.ترابکتین بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارد. ممکن است به راحتی ، حتی عفونت های جدی یا کشنده ، به عفونت مبتلا شوید. در صورت تب ، زخم های دهان ، زخم های پوستی ، گلودرد ، سرفه یا مشکل تنفس با پزشک خود تماس بگیرید.سرکوب مغز استخوان: کم خونی ، کاهش نوتروفیل و افت پلاکت معمولاً رخ می دهد. تب نوتروپنیک و سپسیس نوتروپنیک (با مرگ و میر) گزارش شده است. سمیت خون ممکن است به قطع درمان و یا کاهش دوز نیاز داشته باشد.حوادث قلبی عروقی: کاردیومیوپاتی ، از جمله نارسایی قلبی ، کاهش عملکرد بطنی ، اختلال عملکرد دیاستولیک یا اختلال عملکرد بطن راست مشاهده شده استوقایع گوارشی:داروهای ضد استفراغ برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ توصیه می شود). تهوع و استفراغ شایع است؛ پیش درمانی کورتیکواستروئید (به عنوان مثال ، دگزامتازون) توصیه می شود. سایر داروهای ضد استفراغ نیز ممکن است لازم باشد. یبوست و اسهال (به طور کلی خفیف) نیز معمولاً رخ می دهد.سمیت کبدی: سمیت کبدی (از جمله نارسایی کبدی) ممکن است با ترابکتین رخ دهد. افزایش درجه 3 و 4 (AST ، ALT ، بیلی روبین تام یا آلکالین فسفاتاز) در بیش از یک سوم بیماران رخ داده است. LFT های بالا ممکن است به قطع درمان ، کاهش دوز و / یا قطع مصرف (براساس شدت و مدت) نیاز داشته باشند. پیش دارو با دگزامتازون (4 میلی گرم دو بار در روز روز قبل از تجویز) گزارش شده است که میزان مسمومیت کبدی را کاهش می دهد .حساسیت بیش از حد: علائم واکنش های حساسیتی زیاد گزارش شده است.رابدوميوليز: ترابكتيدين ممكن است باعث رابدوميوليز و سميت اسكلتي عضلاني شود (برخي منجر به مرگ). افزایش کراتین فسفوکیناز (CPK) در تقریباً یک سوم بیماران دریافت کننده ترابکتین رخ داده است.اگر تا به حال این موارد را داشته اید به پزشک خود بگویید:بیماری کبد؛بیماری قلبی؛ یابیماری کلیوی.

مصرف ترابکتدین در بارداری

این دارو نباید مصرف شود.

مصرف ترابکتدین در شیردهی

این دارو نباید مصرف شود.

تداخلات دارویی

لفلونومایداپرپیتانتآتورواستاتینب-ث-ژکلرامفنیکلکلوفازیمینکلوزاپیندنوزومبفینگولیمدناتالی-زومابرزوواستاتینتاکرولیموستراستوزومب

تداخل بیماری

کاردیومیوپاتی ، سمیت کبدی ، سپسیس نوتروپنیک ، رابدومیولیز ، ترابکتین - اختلال کلیوی

تداخل الکل / غذا / سبک زندگی

در طول درمان با ترابکتین از آب گریپ فروت یا گریپ فروت استفاده نکنید ، زیرا ممکن است سطح دارو را در خون افزایش دهد. این می تواند خطر و / یا شدت عوارض جانبی مانند حالت تهوع ، استفراغ ، یبوست ، اسهال ، مشکلات کبدی ، مشکلات عضلات قلب (eG ، نارسایی قلبی) و اختلال در عملکرد مغز استخوان و در نتیجه تعداد کم انواع مختلف سلول های خونی را افزایش دهد. . به دلیل کم بودن تعداد سلول های خونی ، ممکن است به کم خونی ، مشکلات خونریزی و عفونت مبتلا شوید. علاوه بر این ، ممکن است خطر ابتلا به یک بیماری نادر اما جدی به نام رابدومیولیز که شامل تجزیه بافت عضله اسکلتی است ، افزایش یابد. در برخی موارد ، رابدومیولیز می تواند باعث آسیب کلیه و حتی مرگ شود. در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی با پزشک خود صحبت کنید. اگر در طول درمان با ترابکتین دچار درد ، حساسیت یا ضعف عضلانی غیر قابل توضیح هستید ، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید ، به خصوص اگر این علائم با تب یا ادرار رنگ تیره همراه باشد. همچنین در صورت بروز تب ، لرز ، درد یا تورم مفصل ، خونریزی غیرمعمول یا کبودی ، بثورات پوستی ، خارش ، از دست دادن اشتها ، خستگی ، حالت تهوع ، استفراغ ، ادرار رنگ تیره و / یا زردی پوست باید فوراً تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید. یا چشم ، زیرا اینها ممکن است علائم و نشانه های آسیب کبدی باشد. از مصرف زیاد الکل خودداری کنید ، زیرا ممکن است به اثرات ترابکتین بر روی کبد اضافه شود. مهم است که در مورد سایر داروهایی که استفاده می کنید ، از جمله ویتامین ها و گیاهان ، به پزشک خود بگویید. بدون صحبت قبلی با پزشک ، استفاده از هیچ دارویی را متوقف نکنید.

گریپ فروت

گریپ فروت ممکن است با ترابکتین تعامل داشته باشد و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. از استفاده از محصولات گریپ فروت خودداری کنید.

نارسایی کبدی

دارو به تنظیم دوز نیاز دارد.

بارداری

در زنان حین مصرف و تا ۲ ماه بعد از آخرین دوز از بارداری پیشگیری شود.در اقایان باید ۵ ماه بعد از آخرین دوز اقدام به باروری کرد.

برای مشاهده اطلاعات کامل دارو و نظرات کلیک کنید!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان