شیر مادر یا شیر خشک؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

تصمیم گیری برای انتخاب شیر هر فردی با دیگری متفاوت است و تصمیم گیری در مورد اینکه نوزاد شیر مادر بخورد یا شیرخشک، یک تصمیم گیری کاملا شخصی یا در صورت داشتن مشکل با مشورت پزشک است.
بسیاری از پزشکان، از جمله آکادمی اطفال آمریکا (AAP) و کالج زنان و زایمان، به شدت توصیه می کنند که فقط شیر مادر را به مدت ۶ ماه  (بدون شیرخشک، آب میوه و آب) به کودک داده شود.

تغذیه با شیر مادر حداقل به مدت یک سال با سایر مواد غذایی، مانند سبزیجات، غلات، میوه ها، پروتئین ها  که باید از ۶ ماهگی به بعد، ادامه یابد.

چرا تب میکنیم؟ تب را چگونه پایین بیاوریم؟

فواید شیردهی با شیر مادر برای کودک

  1. شیر مادر تغذیه ایده آل برای نوزادان است. شیر مادر تقریبا دارای تمامی ویتامین ها، پروتئین و چربیهای لازم برای کودک است (موادی که کودک شما برای رشد نیاز دارد) و هضم و جذب این مواد از شیر مادر بسیار راحت تر از شیرخشک می باشد.
  2.  شیر مادر حاوی آنتی بادی است که به کودک شما در مبارزه با ویروس ها و باکتری ها کمک می کند. تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به آسم یا آلرژی کودک را کاهش می دهد. بعلاوه، در شش ماه اول زندگی تغذیه انحصاری با شیر مادر دارند، کمتر به عفونت گوش، بیماری های تنفسی و همچنین اسهال دچار میشوند و همچنین کمتر به پزشک نیاز پیدا می کنند.
  3. در برخی مطالعات، نشان داده است که کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، ضریب هوشی بالاتری نسبت به کودکان دیگر دارند.
  4.  علاوه بر این، نزدیکی جسمی، تماس بدنی و تماس چشمی با کودک همگی به کودکتان کمک می کند تا با شما ارتباط برقرار کند و احساس امنیت کند.
  5.  شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می کنند وزن گیری مناسبتری دارند و معمولا دچار اضافه وزن نمی شوند.
  6. مطالعات نشان میدهد، تغذیه با شیر مادر در پیشگیری از بیماری های زیادی نقش دارد.

روش هایی برای درمان یبوست نوزادان

فواید شیردهی با شیر مادر برای مادر

  1. شیردهی به مادر کمک می کند کالری بیشتری مصرف کرده و به کاهش وزن سریعتر کمک می کند شیردهی، سبب ترشح هورمون اکسی توسین می شود، که به شما کمک می کند تا رحم به اندازه قبل از بارداری برگردد و میتواند خونریزی رحم را پس از زایمان کاهش دهد.
  2. همچنین شیردهی خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را کاهش می دهد. همچنین ممکن است خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.
  3. علاوه بر کاهش یافتن هزینه ها و زمان،همچنین باعث آرامش نسبی مادر در اثر تماس با کودک می شود و خطر افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
منبع:
نظر کاربران (۲ نظر)

فراز محمدی شیر مادر از جنبه های روان شناسی هم بسیار بهتر هست چرا که وضعیت شیر دهی در این حالت در مطالعات انجام شده تاثیر بسیار مثبتی برای شیرخوار دارد ۳۰ بهمن ۹۸

سحر اگر شیر نداشته باشیم چی 😔 ۲ اسفند ۹۸

مطالب مرتبط
نحوه نگهداری شیر مادر و میزان ماندگاری آن
تشخیص زردی نوزاد
آیا کودک شیر کافی خورده است؟
تغذیه در دوران شیردهی
مکمل غذایی کودکان زیر ۶ ماه
درمان خانگی یبوست نوزادان
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان