در صورتی که علائم کرونا را داریم چکار کنیم؟

ابتدا علائم تان را باید به پزشک و یا اپلیکیشین های غیر حضوری و آنلاین بررسی کنید در صورتی که احتمال کرونا وجود دارد
تمام وسایل شخصی تان را از دیگر افراد خانواده جدا کنید.
خود را از سایر افراد خانواده و حیوانات خانگی جدا کنید.
حتما فرد بیمار باید با ماسک جلوی بینی و دهان خود را بپوشاند. اگر بیمار قادر به پوشیدن ماسک صورت نیست (به عنوان مثال، زیرا باعث ایجاد مشکل در تنفس می شود)، شما به عنوان مراقب، هنگام قرار گرفتن در اتاق بیمار باید ماسک بزنید.
سرفه و عطسه ی خود را حتما با دستمال یا حداقل با آرنج خود بگیرید و حتما بعد از عطسه یا سرفه حداقل۲۰ ثانیه با آب وصابون دستان خود را بشویید و با یک ضدعفونی کننده حداقل ۶۰% الکل سطوح و دستانتان را ضدعفونی کنید.
همه ی سطوح لمس شده توسط فرد بیمار باید هر روز تمیز و ضدعفونی شوند. برخي سطوح مانند میزآشپزخانه، دستگيره در، اتصالات حمام، تلفن، قرص، صفحه كليد لامپ، لبه هاي ميز و كنترل تلويزيون در معرض تماس بالايي هستند. بنابراين بايد هر روز ضد عفوني شوند.
علائم خود را کنترل کنید.(تب و ..) میتوانید در این زمینه از پزشک خود به صورت آنلاین یا تلفنی چک کنید و مشاوره بگیرید.

در صورتی که تست کرونای شما یا یکی از افراد خانواده مثبت تشخیص داده شد:

در خانه بمانيد، سر كار نرويد و از وسايل حمل و نقل عمومي استفاده نكنيد.
اعضای خانواده باید در اتاق دیگری بمانند یا تا حد امکان از بیمار جدا شوند. در صورت وجود اعضای خانه در خانه باید از اتاق خواب و حمام جداگانه استفاده کنند.
اطمینان حاصل کنید که فضاهای مشترک در خانه از جریان هوای مطلوبی برخوردار است، تهویه منلسب مانند  پنجره نیمه باز، اجازه  ورود هوا را  دهد.
افراد خانواده یا مراقب بیمار هنگام تماس با خون، مدفوع یا مایعات بدن بیمار، مانند بزاق، خلط، مخاط بینی، استفراغ، ادرار، از ماسک و دستکش استفاده کنید.
ماسک ها و دستکش های یکبار مصرف را بعد از استفاده حتما دور بیاندازید و استفاده مجدد نکنید.
به هیچ وجه اجازه ی عیادت یا مهمانی و ..در خانه را ندهید.
طبق دستورالعمل برچسب، از اسپری تمیز کننده خانگی یا پاک کردن استفاده کنید. برچسب ها حاوی دستورالعمل هایی برای استفاده ایمن و موثر از محصول تمیز کننده از جمله موارد احتیاطی هستند که هنگام استفاده از محصول باید از جمله مواردی مانند پوشیدن دستکش و اطمینان از تهویه مناسب هنگام استفاده از محصول استفاده کنید.
ماشین لباسشویی را بعد از هر بار استفاده کاملاً بشویید.
بلافاصله لباس ها یا ملافه هایی که خون، مدفوع یا مایعات بدن روی آنها وجود دارد را بشویید.
در حین دست زدن به مواد آلوده، دستکش یکبار مصرف بپوشید و وسایل آلوده را از بدن خود دور کنید. دستان خود را (با صابون و آب یا ضدعفونی كننده دست الكلی) بلافاصله پس از درآوردن دستکش بشویید.
دستورالعمل های مربوط به برچسب روی لباس و مواد شوینده را  دنبال کنید. به طور کلی،  از مواد شوینده معمولی لباسشویی مطابق دستورالعمل ماشین لباسشویی و با استفاده از گرمترین دمای توصیه شده در برچسب لباس، لباس ها کاملاً شسته و خشک شوند.
تمام دستکشهای یکبار مصرف، ماسک و سایر مواد آلوده را قبل از ریختن آنها با سایر زباله های خانگی، در یک سطل زباله ی  جدا بیاندازید. دستان خود را (با آب و صابون یا ضدعفونی كننده دست الكلی) بلافاصله پس از دست زدن به این وسایل تمیز كنید. اگر دستها به احتمال زیاد آلوده هستند،  آب و صابون باید ترجیحاً استفاده شوند.
درصورت بروز هر گونه مشکل یا سوالی به مراقبت های پزشکی اطلاع دهید. در صورتی که حال بیمار رو به وخامت بود حتما با ۱۱۵ تماس بگیرید.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
حدود یک هفته است که حس بویایی و چشایی ندارم علت چیست؟
عدم وجود بویایی و چشایی میتونه علایم اولیه کرونا باشه،حتما تست کرونا رو انجام بدهید و فعلا در قرنطینه باشید تا جواب تست مشخص شود
سلام یک بیمار کرونایی داریم بعد از گذشت 20روز از قرنطینه وی در خانه و برگشت حس چشایی خود ولی در طی روز هنوز 4 تا 5بار سرفه میکند نیاز هست ب دکتر ریه مراجعه کند؟
تک سرفه ها میتونه بعد از بهبود کرونا هم وجود داشته باشه،اگر علامت دیگه ایی مثل بدن درد،تنگی نفس،تب و لرز ندارن نیاز به اقدام بیشتری نیست.
بهترین تست کرونا کدام هست ؟
تست ها حساسیت متفاوتی دارند،مهم ترین نکته،حال عمومی خود بیمار هست که آیا تب،تنگی نفس،سرفه و بدن درد دارد یا خیر.تست pcr دقت بالایی دارد و سی تی اسکن نیز کوچکترین درگیری ریه رو نشون میده. پاسخ از: دکتر علی رحمانی
منبع:
cdc
مطالب مرتبط
آیا کودکان هم به کرونا مبتلا می شوند؟
سوالات مهم در مورد کرونا
خطر انتقال ویروس کرونا را از طریق نان جدی بگیرید!!
بررسی سی تی اسکن فرد مبتلا به کرونا
عوامل موثر بر شدت بیماری کووید۱۹
آیا کووید ۱۹ پیامدهای عصبی به دنبال خواهد داشت؟
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟