فاویپیراویر چیست؟

فاویپیراویر در سال ۲۰۱۴ توسط ژاپن ساخته شد و براي درمان انفلوانزای خيلي شديد و مقاوم به ساير داروها و سپس برای ساير بيماری های ويروسی مانند ابولا و ... مورد استفاده قرار گرفت. بدليل احتمال اثرات آسيب زننده به جنين بايد از مصرف آن در بارداری اجتناب شود.
در حال حاضر با اپيدمي بيماري كوويد۱۹يكي از داروهايي كه مورد بررسي و تحقيق قرا گرفته فاويپيراوير(آويگان) مي باشد.
يكي از اين مطالعات در بيمارستان شنژن چين انجام شد به اين شكل كه بيماران دو گروه شدند:
گروه اول شامل ۳۵ نفر که همگی مبتلا به کووید-۱۹ بودند روزی دو بار فاویپیراویر مصرف کردند و در روز دوم مقدار مصرفی خود را کاهش دادند در كنار اين دارو اينترفرون استنشاقی نيز هر روز مصرف كردند در اين گروه به طور متوسط بعد از ٤ روز، ويروس از بدنشان پاك شد.
گروه دوم شامل ۴۵ نفر مبتلا به کووید۱۹ لوپیناویر/ ریتونوویر مصرف کردند و به علاوه اینترفرون استنشاقی نیز مصرف کردند. در این گروه(گروه دوم) بطور متوسط بعد از ۱۱ روز ،ويروس از بدنشان پاك شد.
گروه دريافت كننده فاويپيراوير نسبت به گروه ديگر، بهبود قابل ملاحظه ای در تصاوير قفسه سينه داشتند كه معادل ٩١٪ در مقابل ٦٢٪ بهبودی بود. همچنین گروه اول (گروه دريافت كننده فاويپيراوير) عوارض دارويي كمتری نیز داشتند.
با این حال عواملی وجود دارد که میتوان به این نتایج شک کرد برای مثال سن افراد در گروه اول کمتر و لاغرتر بودند وتب کمتری و درمان زودتر برايشان شروع شد،تعداد افراد حاضر در مطالعه كم بوده،شدت بيماري متفاوت بوده،بنابراين براي تاييد اثربخشی دارو نياز به مطالعات دقيق تر و كامل تری مي باشد.

داروی دگزامتازون به تازگی برای افراد در حالت حاد این بیماری اثربخشی داشته است برای مطالعه آن روی مطلب زیر کلیک کنید.

دگزامتازون چیست و چگونه در درمان کرونا موثر است؟

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
سلام یک بیمار کرونایی داریم بعد از گذشت 20روز از قرنطینه وی در خانه و برگشت حس چشایی خود ولی در طی روز هنوز 4 تا 5بار سرفه میکند نیاز هست ب دکتر ریه مراجعه کند؟
تک سرفه ها میتونه بعد از بهبود کرونا هم وجود داشته باشه،اگر علامت دیگه ایی مثل بدن درد،تنگی نفس،تب و لرز ندارن نیاز به اقدام بیشتری نیست.
منبع:
مطالب مرتبط
رمدسیویر چیست؟
استامینوفن ها یا ایبوبروفن کدامیک عوارض کمتری دارند؟
ویروس کرونای جدید و روش های پیشگیری از آن
بهترین روش شستشوی دست
چگونه سیستم ایمنی قوی داشته باشیم؟
کرونا چگونه انتقال میابد؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان