دقت تست های تشخیص بارداری

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

 

معمولا آزمایش های بارداری بر دو نوع هستند: خون و ادرار 


و در هردو هورمونی به نام گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) را بررسی می کنند. بدن شما پس از چسبیدن تخمک بارور شده توسط اسپرم به دیواره ی رحم، این هورمون را تولید میکند. و معمولا ۶ روز بعد از لقاح سطح  hCG بالا میرود و هر ۲ یا ۳ روز ۲ برابر میشود.

آزمایش خون (تست hCG  بتای خون) برای تشخیص بارداری

مقدار دقیق hCG را در خون شما اندازه گیری می کند. حتی می تواند سطح بسیار کمی hCG را پیدا کند. این آزمایشات ممکن است به تشخیص مشکلات دوران بارداری کمک کند. پزشک شما میتواند از این آزمایشات برای رد حاملگی خارج رحمی، هنگام کاشت تخمک بارور شده در خارج از رحم یا بعد از سقط جنین، هنگام کاهش سریع سطح hCG، برای شما استفاده کند.


آزمایش ادرار(بیبی چک) برای تشخیص بارداری

میتوانید از این تست در خانه استفاده کنید. علاوه بر خصوصی بودن، تست های بارداری خانگی سریع و آسان قابل استفاده است. همچنین در صورت پیروی از دستورالعمل ها بسیار دقیق هستند.  و همگی به روش مشابهی عمل میکنند. در این تست معمولا:
ابتدا ادرار را در یک لیوان جمع کرده و از یک قطره چکان برای قرار دادن آن در جایگاه نمایش تست استفاده میکنید.(در برخی از آنها نوار تست را داخل لیوان قرار میدهید)
قبل از دیدن نتایج باید چند دقیقه صبر کنید.
بهترین و دقیق ترین زمان برای انجام این تست، ۵ تا ۱۰ روز پس از عقب افتادن پریود است و اگر دو خط در نوار بی بی چک ظاهر شد، به معنی مثبت بودن نتیجه تست بارداری است.
بعد از انجام این آزمایش، می توانید با مراجعه به پزشک خود ، و انجام آزمایش های دقیق ، نتایج  بدست آمده را تایید کرد.

تست های ادرار خانگی در منزل تقریباً  ۹۹٪ دقیق هستند و آزمایش خون حتی دقیق تر از آن است.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
من 40 ساله هستم الان نزدیک به یه سال پریود نمیشم دلیلش چیه؟
عدم قاعدگی یا به اصطلاح آمنوره علل مختلفی دارد مثل اختلال هورمونی ، یائسگی زودرس و اختلال تیرویید و .... توصیه میکنم یک ازمایش کامل خون و هورمون و یک سونوگرافی کامل رحم و تخمدان انجام دهید و حتما توسط متخصص زنان جهت معاینه و درمان ویزیت شوید .
حدود دو ماه از پریود قبلی ام گذشته است اما پریود نشدم علت آن چیست؟
علل عقب افتادن قاعدگی متعدد است : شایع ترین ان به علت باردار است و سپس اختلال هورمونی ، اختلال تیرویید ، یائسگی زودرس و .... است . توصیه میکنم ابتدا یک ازمایش کامل خون و هورمون انجام دهید و توسط متخصص زنان معاینه شوید .
16 ساله هستم و به مدت 5 است پریود نشدم. دل درد و یبوست هم دارم. علت چیست؟
نامنظم بودن قاعدگی علل مختلفی مثل اختلالات هورمونی، تیرویید، کیست های تخمدان و ... دارد توصیه میکنم حتما توسط متخصص زنان ویزیت شوید و یک ازمایش کامل خون و هورمون و سونوگرافی انجام دهید و درمان مناسب دریافت کنید. پاسخ از: دکتر علی رحمانی
منبع:
مطالب مرتبط
زمان تخمک گذاری و بارداری
سندروم قبل از قاعدگی
تنبلی تخمدان یا سندرم پلی کیستیک
بلوغ دختران از چه سنی شروع میشود؟
علت عقب افتادن پریود چیست؟
چسبندگی رحم یا سندرم آشرمن چیست؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان