درمان خانگی یبوست نوزادان

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

یبوست در نوزادان و کودکان

معمولا پدر و مادرها، با تماشای و بررسی خنده ها، سکسکه های کودک به دنبال سرنخ های مربوط به سلامتی کودک می گردند. با این حال تشخیص برخی از علائم مشکلات انها ممکن است کمی دشوارتر باشد.

به عنوان مثال حرکات روده، که در طول زندگی کودک شما تغییر زیادی می کند. هر از گاهی ممکن است این تغییرات به صورت یبوست کودک آشکار شود.

علائم یبوست کودک

نوزادی که به طور انحصاری از شیر مادر استفاده می کند ممکن است هر روز دفع مدفوع نداشته باشد. اغلب، تقریباً همه مواد مغذی جذب می شوند. در حقیقت، نوزادانی که فقط شیر مادر مصرف می کنند تقریباً هرگز یبوست نمی شوند.

از طرف دیگر، نوزادان شیر خشکی ممکن است در روز حداکثر سه یا چهار مدفوع داشته باشند یا هر چند روز یکبار مدفوع داشته باشند.

با این وجود، الگوی حرکات روده ای طبیعی در نوزادان سالم بسیار متفاوت است. معمولا از نظر نوع شیر، چه نوع غذاهای کمکی و.. که مصرف می کنند، بسیار تحت تأثیر قرار می گیرند.

درک علائم احتمالی یبوست می تواند به شما کمک کند یک مسئله بالقوه را قبل از اینکه به یک مشکل بزرگ تبدیل شود، تشخیص دهید.

۱. حرکات مداوم مدفوع

تعداد حرکات روده ای کودک هر روز تغییر می کند، به ویژه هنگامی که کودک را با غذاهای جدید آشنا می کنید. اگر کودک شما بیش از چند روز بدون اجابت مزاج و مدفوع سفت باشد، احتمالا دچار یبوست شده است.

یبوست نه تنها با حرکات روده بلکه با قوام آنها نیز تعریف می شود (یعنی سفت هستند).

۲. زور زدن کودک هنگام دفع

اگر کودک شما در حین دفع مدفوع فشار می آورد، ممکن است نشانه یبوست باشد. نوزادان مبتلا به یبوست غالباً مدفوع بسیار سفت و شبیه خاک رس دفع می کنند.

دفع مدفوع سفت ممکن است دشوار باشد، بنابراین ممکن است برای دفع آن بیش از حد معمول فشار یا خود را کش بیارد. همچنین ممکن است هنگام اجابت مزاج گریه کند.

۳. خون در مدفوع

اگر رگه هایی از خون قرمز روشن روی مدفوع کودک خود مشاهده کردید، به احتمال زیاد نشانه اینست که کودک برای دفع مدفوع باید فشار زیادی آورد. هل دادن و فشار دادن یا دفع مدفوع سفت ممکن است باعث ایجاد زخم ها و پارگی های ریز در اطراف دیواره های مقعد او شود که منجر به وجود خون در مدفوع شود.

۴. سفتی شکم کودک

شکم سفت می تواند نشانه یبوست باشد. نفخ و فشار ناشی از یبوست باعث می شود که هنگام معاینه شکم او به نظرسیر یا سفتی برسد.

۵. امتناع از خوردن

کودک در صورت یبوست ممکن است به سرعت احساس سیری کند. یاممکن است به دلیل ناراحتی شکمی، از خوردن غذا خودداری کند.

درمان های خانگی یبوست کودک

روش های خانگی مفید برای کاهش یبوست در نوزادان شامل:

  1. ورزش : حرکت دادن پاهای نوزاد مثل  ورزش در بزرگسالان باعث تحریک روده ی نوزاد و بهبود یبوست در نوزادتان میشود.
  2. حمام آب گرم: حمام آب گرم باعث شل شدن عضلات شکمی کودک میشود و به کاهش یبوست کودک کمک میکند.
  3. تغییرات رژیم غذایی: برخی از تغییرات ممکنه به یبوست نوزاد شما کمک کنه اما بسته به سن نوزاد و تغذیه ی او متفاوت است . ممکن است کاهش مصرف لبنیات برای مادران شیرده کمکی به یبوست نوزاد کند. یا استفاده از میوه و سیبزیجات که دارای فیبر زیاد هستند به تحریک روده ی نوزاد و کاهش یبوست اوکمک کند. مانند:سیب بدون پوست، کلم بروکلی، غلات کامل مانند جو دوسر یا نان سبوس دار یا ماکارونی، هلو، گلابی، آلو
  4. ‌آبرسانی: در حالت عادی نوزادان به آب احتیاج ندارند چون از شیر مادر دریافت میکنند اما در نوزادانی بیشتر از دوماه دادن مقدار کمی آب یا گاهی آب میوه کمک کننده باشد.
  5. ماساژ: با نوک انگشتان خود روی شکم نوزاد در جهت عقربه های ساعت حرکت دایره ای ماساژ دهید. زانو و پاهای نوزاد را کنار هم نگه داشته و به آرامی پاها را به سمت شکم جمع کنید. مالش شکم نوزاد با نوک انگشتان از سمت قفسه سینه  به طرف پایین تا ناف
  6. آب میوه: مقدار کمی آب سیب طبیعی میتونه به نرم شدن مدفوع کمک کند.البته دادن آب میوه حتما باید با تایید متخصص انجام باشد.
  7. گرفتن درجه حرارت رکتال: میتوان با یک دماسنج تمیز و روانکننده کمی به راه عبور مدفوع کمک کرد اما باید دقت کنید که استفاده ی زیاد میتواند یبوست را بدتر کند و ممکن است باعث گریه و پریشانی نوزادتون بشود پس قبل از اینکار حتما با پزشکتون مشورت کنید.

 


 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
مکمل غذایی کودکان زیر ۶ ماه
شیر مادر یا شیر خشک؟
تشخیص زردی نوزاد
دلایل گریه نوزاد چیست؟
کلسیم مورد نیاز کودکان در سنین مختلف
چرا ملاج کودک نرم است و چه زمانی باید بسته شود؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان