حمله قلبی خاموش چیست؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

حتمالاً در فیلم ها دیده اید که، فرد دچار شکته قلبی، چشمان خود را به عقب می چرخاند، و از درد شدید قبل از سقوط روی زمین ناله می کند.اما، حمله قلبی در فیلم ها متفاوت از یک حمله قلبی واقعی است.
حمله قلبی می‌تواند دردی بسیار زیاد داشته باشد یا میتواند اصلاً دردی ایجاد نکند. اگر دچار حمله قلبی شدید، باید فوراً با ۱۱۹ تماس بگیرید. اما اگر نشانه ای از درد ناگهانی در قفسه سینه نداشته باشید. به این حمله قلبی خاموش گفته می شود. اما بازهم می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

برای اندازه گیری صحیح فشارخون چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟


چگونه حمله قلبی خاموش اتفاق می افتد؟

حمله ی قلبی خاموش هم میتوند به اندازه ی سایر حمله های قلبی خطرناک و آسیب زا باشد. قلب برای انجام فعالیتش به خون حامل اکسیژن نیاز دارد اگر پلاک (که از چربی، کلسترول و دیگر مواد تشکیل شده است) در شریان های اصلی که خون را به قلب میرساند ایجاد شود خون رسانی به قلب میتواند به مقدار زیادی یا کاملا قطع شود. 

به مقدار زمانی که خون به قلب به شما نمیرسد می تواند آسیب زایی قلبتان افزایش یابد. این حملات قلبی خاموش و بی علامت میتوانند صدمات زیاد یا حتی باعث مرگ شوند.

علائم حمله ی قلبی خاموش

 با دانستن این ۴ نشانه حمله ی قلبی خاموش می‌توانید بهتر حمله ی قلبی را تشخیص دهید:

۱)  درد در قفسه ی سینه، احساس فشار یا سنگینی و ناراحتی:

گاهی اوقات درد شدیدی را تجربه نمیکنید فقط درد یا ناراحتی خفیفی در قفسه ی سینه خود که به آهستگی شروع و ممکن است از بین برود و دوباره شروع شود دارید. فهمیدن این علائم که ناشی از قلب باشد گاهی سخت است چون میتواند درد در ناحیه ی قفسه سینه مربوط به موارد کمتر جدی مثل سوزش سر دل هم باشد با این حال شما خودتان بهتر بدنتان و علائم ر میتوانید تشخیص دهید.

۲) ناراحتی و درد در قسمت های دیگر بدن:

حمله ی قلبی فقط قلب را تحت تاثیر قرار نمیدهد بلکه اندام های دیگر بدن را هم تحت تاثیر قرار میدهد. برای مثال  درد یا ناراحتی در : بازو (هر دو یا یکی از آنها) ،کمر، گردن، فک، معده
این علائم میتواند در افراد متفاوت باشد به عنوان مثال ، برخی از افراد کمردرد خود را از حمله قلبی اینگونه توصیف می کنند که احساس می کنند طناب به دور آنها گره خورده است. یا ممکن است فشار زیادی روی پشتتان احساس کنید. در هر صورت ، اگر فکر می کنید نشانه هایی از این علائم کمتر آشکار حمله قلبی دارید ، آنها را نادیده نگیرید.

۳)  مشکل در تنفس و سرگیجه :

اگر بعد از بالا رفتن ازچند پله حس دوی ماراتن دارید شاید علامت این باشد که قلب شما توانایی پمپ کردن خون به بدنتان را ندارد. تنگی نفس میتواند با درد یا بدون درد در قفسه سینه ایجاد شود و این نشانه مشترک حمله ی قلبی خاموش است.
همچنین ممکن است احساس سرگیجه یا سرخوشی کنید یا ممکن است شما احساس ضعف کنید. اگرچه این اتفاق هم برای مردان و هم برای خانمها می تواند رخ دهد ، اما برای زنان معمول تر است که تنگی نفس را تجربه کنند.
اگر در انجام کارهایی که قبلاً دشوار نبوده، مانند مرتب کردن تختخواب یا پیاده روی، مشکل دارید ، حتماً در صورت احتمال حمله قلبی، را چک کنید.

۴) حالت تهوع و عرق سرد

از خواب بیدار شدن با عرق سرد، احساس حالت تهوع و استفراغ ممکن است علائم آنفولانزا باشد، اما همچنین می توانند نشانه حمله قلبی خاموش باشند.

شما میتوانید آنفولانزا را تشخیص دهید زیرا قبلاً آن را تجربه کرده اید، اما وقتی احساس جدی تر بودن میکنید به آن بی توجه نباشید و انرا به خاطر توجیه هایی مثل تغییر آب وهوا و آلرژی یا استرس رها نکنید.
علائم را بشناسید و آنها را نادید نگیرید. هر چه زودتر علائم را تشخیص دهید و خود را به اورژانس یرسانید میتوانید صدمات را به میزان بسیار زیادی کاهش دهید.

 

بهترین راه برای جلوگیری از حمله ی قلبی درمان فشارخون و چربی خون میباشد.

می توانید مشکلات پزشکی و سلامتی خود را در هر لحظه از شبانه روز به صورت سریع با پزشکان هلیکس در میان بزارید و مشاوره ی پزشکی از پزشکان یا متخصصان ما بگیرید.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
بنده پرولاپس دریچه میترال دارم، یک هفته است سمت راست قفسه سینه ام تیر می‌کشه و می‌سوزه و در حال شدیدتر شدن است. باید چکار کنم؟
با توجه به اینکه پرولاپس دارید،و علایمتون الان پیشرفت کرده،توصیه میکنم مجدد مورد ارزیابی کامل قلبی و اکو مجدد قرار بگیرید،احتمال پیشرفت بیماریتون وجود داره
بنده افتادگی دریچه میترال دارم میخواستم بپرس با وجود مصرف پروپرانول درد قلب و تنگی نفس و سرگیجه عادیه؟
با توجه به مواردی که ذکر کردید علایم میتواند ناشی از علل قلبی یا علل دیگر مثل کم خونی و... باشد ابتدا توصیه میکنم یک ازمایش خون کامل انجام دهید . سپس یک نوار قلب تهیه کنید و توسط متخصص قلب معاینه و ویزیت شوید .
چند روز است درد در قفسه سینه به مدت دو ساعت دارم علت چیست؟
حتما باید توسط متخصص داخلی ویزیت شوید،این دردها میتونه ناشی از دردهای عصبی عضلانی،درد معده ناشی از عفونت معده،و یا حتی سنگ کیسه صفرا باشد،احتمالا با توجه به شرح حالی که فرمودید براتون مشکل معده مطرح باشد و میتونید قرص پنتوپرازول یا امپرازول ناشتا مصرف کنید. از خوردن غدای تند و پر ادویه پرهیز کنید و همراه با غدا زیاد اب میل نکنید،بلافاصله بعد از غذا خوردن هم دراز نکشید. پاسخ از: دکتر علی رحمانی
منبع:
مطالب مرتبط
علائم و درمان افتادگی دریچه ی میترال
طریقه فشارخون گرفتن
بیماری چربی خون چیست؟
چگونه داروهای فشارخون را کم کنیم؟
فشارخون نرمال چقدر است؟
کلسترول خوب و بد چیست؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان