ژن‌های کودک از مادر یا از پدر به ارث می‌رسد؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

 

بسیاری از بستگان شما احتمالاً به این سؤال که آیا شما بیشتر مادرتان هستید یا فرزند پدرتان هستید، پاسخ دادند. اما پاسخ صحیح این سؤال به همان سادگی که به نظر می رسد ساده نیست.
از نظر ژنتیکی، شما در واقع بیشتر ژنهای مادر خود را حمل می کنید. و این به دلیل دریافت کردن اندامک هایی که در سلول های شما وجود دارد از جمله میتوکندری، که آنها فقط از مادرتان به شما انتقال میابند.
میتوکندری ها در بیشتر حیوانات از مادر به ارث می رسند، اما مکانیسم های حذف انتخابی میتوکندری پدری ناشناخته هستند. میتوکندری ها کارخانه های تولید کننده انرژی سلول هستند. بدون آنها، سلول قادر به تولید انرژی غذایی نیست. میتوکندری ها اجداد باکتری های اولیه در زمین هستند و دارای ژن و DNA می باشند.

از بین بردن ژن های میتوکندریهای پدری بعد از لقاح

 در حین لقاح، تخمک و اسپرم هرکدام میتوکندری های خود را دارند. اندکی پس از آن، میتوکندریهای پدری تخریب می شوند و فقط میتوکندریهای مادری به فرزندان منتقل می شوند. 
 اکنون پرسش اینجاست که چرا بدن باید میتوکندری پدری را از بین ببرد؟ محققان در حال حاضر از پاسخ این پرسش کاملا مطمئن نیستند، اما دانشمندان این فرضیه را محتمل می‌دانند که پتانسیل جهش بیشتری در میتوکندری‌های پدری نسبت به میتوکندری مادری وجود دارد و بنابراین در دیدگاه تکاملی، حذف آن بهتر است. 


همچنین ژن های اصلی شما روی DNA داخل هسته ی سلول هست که هم از پدرو هم از مادر به شما منتقل میشوند.
اما اینکه چرا ما دو نوع ارثبری داریم، یکی برای ژنوم هسته ای (nDNA) که بخش هایی از مادر و پدر را با هم ترکیب می کند و دیگری برای ژنوم میتوکندری که یکی از والدین را به طور کامل محروم می کند؟ این سوالی است که هنوز دانشمندان به جواب قطعی آن دست پیدا نکرده اند.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
نظر کاربران (۱ نظر)

زهرا درستی خیلی جالب بود 👌😊 ۲۰ آبان ۹۹

مطالب مرتبط
مصونیت در برابر HIV با جهش ژنتیکی
رنگ چشم جنین
آیا سکته مغزی ارثی است؟
چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟
تاثیر ژنتیک بر دوقلوها
مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان