آیا کودک شیر کافی خورده است؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

آیا شیرکافی به نوزادم می‌دهم؟ این سوالی است که همه مادران درکیر پاسخ آن هستند. باید بدانید که چند روز اول پس از تولد، سینه های شما "شیر اولیه" می سازند. که به آن آغوز گفته می شود. آغوزغلیظ، زرد و کم رنگ است، اما مواد غذایی مورد نیاز کودک در آن وجود دارد. آغوز به دستگاه گوارش نوزاد کمک می کند تا برای هضم شیر مادر، خود را آماده کند.

باید این نکته را بدانید که بیشتر نوزادان در ۳ تا ۵ روز اول بعد از تولد وزن کمی از دست می دهند و این مربوط به شیردهی نیست. پس نگران نباشید.

از آنجا که کودک شما به شیر و پرستاری بیشتری احتیاج دارد، تولید شیر در سینه های شما آرام آرام افزایش میابد. پزشکان به مدت ۶ ماه شیر مادر را (بدون شیرخشک، آب) توصیه می کنند. پس کمی صبر کنید ...


بیشتر بخوانید چپ

از کجا بفهمم کودکم شیر کافی نخورده است؟

ممکن است کودک شما به دلایلی مثل سر و صدا، خستگی و ...مرتب شیر نخورد یا به اندازه ی کافی در هر بار شیر نخورد. پس به جای اینکه او با گریه تقاضای شیر کند خودتان طبق یک برنامه غذایی و بسته به مدتی که شیر میخورد به او شیر بدهید. اما نشانه هایی برای تشخیص بهتر اینکه آیا به اندازه ی کافی شیر خورده است یا نه وجود دارد:

۱)  وزن گیری ضعیف کودک . طبیعی است که نوزادان در چند روز اول ۵٪ تا ۷٪ از وزن هنگام تولد خود را از دست بدهند - برخی تا ۱۰٪ از دست می دهند. اما، پس از آن آنها باید حداقل ۲۰ تا ۳۰ گرم (۰.۷ تا ۱ اونس) در روز بدست آورند و در روز ۱۰ تا ۱۴ به وزن هنگام تولد خود برسند.

اگر بعد از روز ۵ و ۶ بعد از تولد کودک شما هنوز افزایش وزنی پیدا نکرده بود باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

۲)  تعداد دفعات اجابت مزاج کودک. اگر تعداد دفعات اجابت مزاج کودکتان تغییر کرده است میتوند ناشی از تغذیه ی ناکافی باشد.

۳)  کم آبی کودک. اگر کودک شما دارای ادراری به رنگ تیره، دهان خشک یا زردی (زرد شدن پوست یا چشم) باشد، یا بی حال و بی میل به غذا باشد، می تواند کم آب شده باشد. تب، اسهال و استفراغ باعث کم آبی بدن نوزاد میشود و در این صورت باید سریعا به پزشک مراجعه کنید

دلایل گریه ی نوزاد چیست؟

 

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
پسری 8 ماهه دارم که چندروزی است کم خوراک شده و بیرون روی زیادی دارد چیکار کنم؟
سلام در صورت داشتن تب یا خون در مدفوع یا عدم توانایی خوردن یا بی حالی کودک یا خشکی دهان و نداشتن اشک یا اسهال طول کشیده کودک باید سریعا به پزشک مراجعه کند . در صورت نداشتن علایم بالا کودک باید مایعات و شیر کافی دریافت کند . در کنار دریافت مایعات در صورت صلاحدید پزشک پدی لاکت هم مصرف شود .
منبع:
مطالب مرتبط
شیر مادر یا شیر خشک؟
تشخیص زردی نوزاد
چرا کودکم رفلاکس دارد و استفراغ می کند؟
تغذیه در دوران شیردهی
نحوه نگهداری شیر مادر و میزان ماندگاری آن
مکمل غذایی کودکان زیر ۶ ماه
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان