نکات مهم هنگام مصرف داروها

 

برای برخی از داروها، یک جرعه کوچک آب کافی نیست. مقدار و نوع مایعات مناسب برای شما به خواص داروی شما و بیماریهای خاص یا شرایط شما بستگی دارد.
آب به دارو کمک می کند تا دارو از دهان به معده و روده شما منتقل شود و جذب شود تا اثر بخشی لازم را داشته باشد. بلع داروها بدون آب کافی ممکن است مانع از عملکرد درست دارو شود و حتی ممکن است در برخی موارد منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود.

 طریقه ی مصرف ایبوپروفرن

 یک نمونه از داروهای شناخته شده به عنوان ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) است. برخی از NSAID های متداول عبارتند از: اسید استیل سالیسیلیک (که به آن ASA یا آسپرین نیز گفته می شود)،ایبوپروفن و ناپروکسن است. مصرف NSAID بدون مایعات کافی یا مصرف آنها با معده ی خالی می تواند باعث تحریک یا حتی موجب زخم مری و معده شود.

عوارض و زمان مصرف داروهای بیش فسفونات ها

 نمونه دیگر، دسته ای از داروها به نام بیس فسفونات ها است که برای درمان یا جلوگیری از پوکی استخوان استفاده می شود. این داروها صبح ناشتا مصرف می شوند. برای کاهش خطر ابتلا به تحریک مری، لازم است که این داروها را با آب زیادی مصرف کنید و بعد از مصرف حداقل نیم ساعت از دراز کشیدن خودداری کنید.
بسیاری از مردم با افزایش سایز دارو آب بیشتری می‌خورند و قرص‌های کوچک را با جرعه‌ای آب می‌نوشند، این تفکر کاملا اشتباه است و باید به بروشور دارو یا توصیه داروساز در مورد مقدار آب مورد نیاز هر دارو توجه کرد.
در اینجا نکات مهم برای یادآوری ذکر شده است:
همیشه برچسب داروی خود و هرگونه اطلاعاتی را بروشور دارو را بخوانید. اینکه چه مقدار آب لازم است تا با داروی خود مصرف کنید. مقدار مناسب آب برای شما بستگی به داروهایی دارد که شما مصرف می کنید و شرایط پزشکی که دارید. اگر مطمئن نیستید که چه مقدار آب باید بنوشید، از داروساز یا پزشک خودتان بپرسید.


مصرف داروها با نوشیدنی دیگری به جز آب

مطمئن شوید که می دانید نوشیدنی را با داروی خود مصرف کنید. شیر، آب میوه یا مواد غذایی می توانند بر جذب و عملکرد برخی داروها تأثیر بگذارند. بیشتر داروها باید با مقدار کافی آب مصرف شوند، اما استثنائاتی نیز وجود دارد. اگر لازم است یکی از داروهای شما با شیر، آب میوه یا مواد غذایی مصرف شود، ممکن است بهتر باشد که این دارو را در زمان دیگری از سایر داروهای خود مصرف کنید. داروساز می تواند به شما در تهیه برنامه کمک کند تا مطمئن شوید که تمام داروهای خود را به درستی مصرف می کنید.

مصرف داروها قبل از عمل جراحی یا در بیمارستان

اگر شما عمل جراحی در پیش رو دارید که بسته به نوع جراحی از مدتی قبل از جراحی نباید آب بنوشید و غذا بخورید، حتما از پزشک خود در مورد مصرف داروهایتان سوال کنید. در بعضی موارد، ممکن است مصرف داروها با یک جرعه کوچک آب بی خطر باشد. در موارد دیگر، ممکن است داروهایتان را با روش دیگری مثلا به شما تزریق کنند، یا ممکن است به شما گفته شود که تا زمانی که نتوانید آب بنوشید، داروهای خود را به تأخیر بیندازید. توصیه های پزشکتون، به داروهایی که مصرف می کنید و مشکل پزشکی شما بستگی دارد.
اگر در بیمارستان هستید و یا در رختخواب هستید، در صورت بلعیدن داروها، بنشینید. اگر احساس می کنید که مراقب شما به اندازه کافی با دارو به شما آب نداده از او بپرسید که آب بیشتری نیاز دارید.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
مواد غذایی که نباید با دارو مصرف شوند؟
چگونه داروهای فشارخون را کم کنیم؟
دارونما چیست و چگونه عمل می کند؟
داروی دومپریدون ؛ یک ضد تهوع
کدام داروها باعث ریزش مو میشوند؟
کدام داروها باعث لاغری میشوند؟
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟