علت حساسیت و خارش پوست سر چیست؟

وقتی پوست سر شما خارش دارد، فکر کردن در مورد هر چیز دیگری دشوار است. ممکن است احساس کنید که خارش هرگز متوقف نمی شود، اما تسکین امکان پذیر است. خلاص شدن از خارش با فهمیدن علت خارش پوست سر شروع می شود. در اینجا ۱۰ دلیل برای پوست سر خارش گفته شده است:

۱)  شوره سر

اگر پوست سر شما خشک و خارش دار است و در موها یا لباسهایتان پوسته پوسته مشاهده می کنید، ممکن است دچار شوره سر شده باشید
روش تسکین: در صورت بروز شوره سر، استفاده از یک شامپو شوره سر و درمان های پوست سر می تواند به شما کمک کند. 

۲)  واکنش به یک محصول مراقبت از مو

یک پوست سر خارش دار، خشک و پوسته پوسته می تواند به شما بگوید که شما باید شامپو موهای خودرا عوض کنید.استفاده از مقداری شامپو روی پوست سر شما می تواند آن را تحریک کند.اگر راش و خارش پوستی دارید، ممکن است بیماری به نام درماتیت تماسی آلرژیک داشته باشید. این بیماری در بین افرادی که موهای خود را رنگ می کنند رایج است. اغلب بدلیل ماده ای در رنگ به نام پارا فنیلن دی آمین (PPD) است که در رنگ موهای سیاه یافت می شود.همچنین می توانید نسبت به شامپو، نرم کننده و یا محصول دیگری که با پوست سر شما تماس دارد، حساسیت داشته باشید. اگر اینگونه باشد، به احتمال زیاد شما خارش را در پوست سر و هر  ناحیه پوستی دیگری که با این محصول تماس پیدا می کند، دارید.
روش تسکین برای متوقف کردن خارش، باید از کالایی که باعث واکنش می شود استفاده نکنید. اگر مشکل زیادی پیدا کردید، متخصص پوست می تواند به شما کمک کند.

۳)  کهیر

 این برجستگی های قرمز و بسیار خارش دار است که می تواند در هر نقطه از پوست از جمله پوست سر ایجاد شود. کهیر تمایل دارد که طی چند ساعت بیاید و برود. گاهی اوقات، کهیر از بین می رود و بر می گردد. اگر کهیر بیش از ۶ هفته بیاید و برود، به آنها کهیر مزمن (طولانی مدت) گفته می شود.
روش تسکین: کهیر غالباً به تنهایی از بین می روند ،اما اگر طولانی مدت باشند ، درمان می تواند کمک کند.

۴)  شپش سر

خارش پوست سر شایعترین علامت شپش سر است. شوند، از کسی بخواهید که نشانه های این بیماری پوست سر و موهای خود را از نزدیک بررسی کند.
روش تسکین: برای خلاص شدن از خارش، باید از شر شپش خلاص شوید. شامپو پرمترین یکی از شایعترین روش های درمان شپش است. بعد از شستشو باید موها شانه شوند تا تخم شپش جدا شود و جلوی عود بیماری گرفته شود.

۵)  گال

جای گال روی پوست سر می تواند باعث خارش شدید و بثورات کوچک شود.
روش تسکین: برای تسکین، شما نیاز به یک تشخیص و درمان بسیار دقیق دارید. 

۶)  کرم حلقوی پوست سر

این عفونت ناشی از قارچ است. اگر کرم حلقوی در پوست سر شما ایجاد شده باشد، به احتمال زیاد بثورات قرمز و شدیدا خارش دار دارند.
روش تسکین: درمان کرم حلقوی در پوست سر به داروهای تجویزی نیاز دارد، بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید.

۷)  پسوریازیس

حدود ۵۰٪ از افرادی که پلاک پسوریازیس دارند در بعضی از مواقع دچار شعله ور شدن بیماری در پوست سر می شوند. ممکن است روی پوست سر تکه های قرمز، پوسته پوسته شدن مانند شوره سر، پوست سر نقره ای و خشک وجود داشته باشد. در پسوریازیس پوست سر خارش دارد و خارش آن از خفیف تا شدید متغیر است. پسوریازیس پوست سر می تواند فراتر از پوست سر تا پشت گردن یا پشت گوش گسترش یابد.
روش تسکین: درمان های زیادی برای پسوریازیس پوست سر وجود دارد. برخی داروها موضعی و در موارد شدیتر نیاز به درمان های خوراکی وجود دارد.

۸) درماتیت آتوپیک

اگر به نوعی اگزما مشهور به درماتیت آتوپیک مبتلا باشید، می تواند در پوست سر شما سبب بروز علائم شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، می توانید قرمزی و جای زخم روی پوست سر خود مشاهده کنید. برخی از افراد در این حالت از سوزش و خارش پوست سر شکایت میکنند.
روش تسکین:مشورت با متخصص پوست

۹) مشکل عصبی

پوست سر به شدت خارش دار بدون نشانه های بثورات یا واکنش پوستی دیگر می تواند نشانه مشکل عصبی باشد. پزشک ممکن است بگوید که شما نوروپاتی دارید. این کلمه پزشکی برای ایجاد مشکل در عصب به دلیل آسیب، بیماری یا ناهنجاری در عملکرد عصب است. بیماری هایی که می توانند روی اعصاب شما تأثیر بگذارند شامل زونا و دیابت هستند.

۱۰)  سرطان پوست. 

اگر سرطان پوست در پوست سر شما ایجاد شود، ممکن است خارش داشته باشد.
روش تسکین: درمان لازم جراحی، سیمی درمان یا رادیوتراپی

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
درمان آکنه با سرکه سیب؛ فواید و معایب آن
چگونه رنگ چشم خود را تغییر دهیم؟
لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) چیست؟
ماموپلاستی (جراحی کوچک کردن سینه) چیست؟
نکات مهم در مورد تزریق بوتاکس
چرا خال می زنیم؟
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟