علت بیحالی و خستگی مداوم چیست؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

احساس می کنید همیشه خسته هستید؟

بیشتر ما می دانیم که خسته شدن چیست، به خصوص وقتی که سرماخوردگی، آنفولانزا یا برخی از عفونت های ویروسی دیگر داریم اما وقتی از بیحالی، کسلی و خستگی مداوم رنج می برید، ممکن است زمان مراجعه به پزشک باشد.

خستگی(کوفتگی) مزمن چیست؟

خستگی مزمن یک خستگی طولانی است که ثابت و محدود است. شبیه به احساس کوفتگی شما در هنگام ابتلا به آنفولانزا است یا زمانی که خیلی کم خوابیده اید.

اگر دچار خستگی مزمن یا بیماری عدم تحمل فشار سیستمیک (SEID) هستید، ممکن است :

 • صبح ها بعد از خواب احساس کنید اصلا نخوابیده اید.
 • یا ممکن است نتوانید در محل کار، به خوبی کار کنید یا در خانه بمانید.
 •  حتی ممکن است شما برای کارهای روزمره عادی بیش از حد خسته شوید.

علت ضعف و بیحالی بدن

در بیشتر موارد، دلیل خستگی می‌تواند ناشی از: آلرژی، کم خونی، افسردگی، فیبرومیالژی، بیماری های کلیوی، بیماری کبد، بیماری ریه (COPD)، دیابت، و کم کاری تیروئید یا حتی کمبود ویتامین های ضروری بدن باشد.

۱. بیحالی ناشی از آلرژی

یکی از دلایل اصلی خستگی رینیت آلرژی است  که خستگی آن با علائمی همچون سردرد، خارش، گرفتگی بینی و یا آبریزش همراه است.که به راحتی قابل درمان است برای تشخیص، علائم، شما توسط پزشک که توسط گرده ها، حشرات (کنه ها و ..) و... ارزیابی میشود.
⚡️برای کاهش علائم و خستگی ناشی از آلرژی پرهیز از قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا و مصرف داروهای آنتی هیستامین  میتواند کمک کند.

۲. بیحالی و ضعف به دلیل کم خونی

کم خونی معمولا با علائمی همچون سرگیجه، احساس سرما و تحریک پذیری همراه است.
 یکی از شایعترین بیماری هایی خونی، 
کم خونی است. کم خونی به دلایل مختلف و در برخی افراد محتمل تر است مانند:

 1. در خانم ها مخصوصا در دوران جوانی (سالهای قابلیت باروری و بچه زایی) و در خانم هایی که چرخه ی شدید قاعدگی، دارای فیبروم رحمی یا پولیپ رحم هستند خیلی محتمل تر است.
 2. کم خونی ناشی از نبود گلبول قرمز کافی است که میتواند به دلیل خونریزی یا کاهش تولید گلبول قرمز باشد. 
 3. کم خونی میتواند نتیجه ی بواسیر، مشکلات دستگاه گوارش مثل زخم یا سرطان باشد.
 4. مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوبروفن یا آسپیرین که میتواند منجر به مشکلات دستگاه گوارش و خونریزی و در نهایت کم خونی فرد شود.
 5. از دلایل دیگر کم خونی میتوان به کمبود آهن، اسیدفولیک یا ویتامین B۱۲ اشاره کرد.
 6. بیماری های مزمن مثل دیابت یا بیماری های کلیوی نیز میتوانند موجب کم خونی شوند.

برای تأیید تشخیص کم خونی، پزشک آزمایش خون برای شما درخواست می دهد.

⚡️اگر کمبود آهن دلیل خستگی شما باشد، درمان آن شامل مکمل های آهن وغذاهای سرشار از آهن مانند اسفناج، حبوبات کلم بروکلی و گوشت قرمز نیز برای کمک به تسکین علائم می توانند به رژیم غذایی شما اضافه شوند. ویتامین C همراه با وعده های غذایی یا همراه با مکمل های آهن می تواند به جذب بهتر آهن و بهبود علائم شما کمک کند.

۳. افسردگی و اضطراب

خستگی که همراه با غم، احساس ناامیدی و ... باشد، میتواند از نشانه های افسردگی و اضطراب باشد.

برخی افراد افسردگی بیشتر در معرض افسردگی هستند مانند:

 1. افسردگی دو برابر زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب همراه با سابقه ی خانوادگی میباشد. معمولاً بین سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شروع می شود.
 2. زنان می توانند پس از تولد نوزاد دچار افسردگی پس از زایمان شوند.
 3. برخی از افراد در زمستان با احساس خستگی و غم دچار اختلال عاطفی فصلی می شوند.
 4. افسردگی حاد گاهی نیز بخشی از اختلال دو قطبی است.

افراد افسرده، بیشتر اوقات دچار ناراحتی و کسلی هستند یا علاقه چندانی به فعالیتهای روزمره ندارند. در کنار احساس خستگی، ممکن است بیش از حد یا خیلی کم بخورید، بیش از حد یا کم بخوابید، احساس ناامیدی و بی فایده بودن داشته باشید و یا علائم جدی دیگر...
علائم اضطراب شامل موارد زیر است:

 • آشفتگی و حساس شدن
 • سخت به خواب رفتن
 • نگرانی بیش از حد
 • احساس در خطر بودن
 • عصبی بودن

اگر افسرده هستید یا به طور منظم علائم اضطرابی  دارید، با پزشک صحبت کنید و آزمایش خون بدهید.

اگر دلیل جسمی برای افسردگی یا اضطراب وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است دارو تجویز کند. یا شاید پزشک شما را برای ارزیابی روانشناختی به روانپزشک یا روانشناس ارجاع دهد.
⚡️اگرچه دلایل خاص افسردگی و یا اضطراب مشخص نیست، اما اینها مشکلات پزشکی قابل درمان هستند. دارو، روان درمانی یا ترکیبی از این دو می تواند به فرد کمک کند.

۴. فیبرومیالژیا و خستگی مزمن

یک سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن است که با درد در سطح گسترده، نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب مشخص می‌شود که زندگی را مختل می کند این سندرم بیشتر در زنان دیده میشود و دلیل آن ناشناخته است.
ممکن است احساس کنید که هر چقدر هم که بخوابید، هرگز آرامش ندارد. یا ممکن است احساس کنید همیشه در ساعات روز دچار خستگی می شوید. یا به طور مکرر از خواب بیدار شوید. برخی از مبتلایان به فیبرومیالژیا در حالتی به نام “ مه فیبرو” دارند که نوعی احساس ذهنی مبهم همراه با اختلال تمرکز، اختلال حافظه و گیجی همراه است.
خستگی مداوم روزانه با فیبرومیالژیا اغلب منجر به کاهش فعالیت بدنی می شود. که خود آن  باعث کاهش آمادگی جسمی می شود و می تواند باعث ایجاد تغییر خلق و خو گردد.
⚡️بهترین راه برای جبران این تأثیرات، ورزش منظم است بخصوص ورزش های کششی تأثیر فوق العاده ای در خواب، خلق و خو و خستگی دارد. برای مثال شنای منظم(یا هر ورزش متوسط نه سنگین) در هر روز میتواند به شما کمک زیادی در کاهش علائم کند.

۵. آلرژی های غذایی و حساسیت غذایی

گرچه که غذا منبع انرژی است اما تحقیقات نشان داده است که عدم تحمل غذای پنهان یا آلرژی می تواند برعکس عمل کند. در حقیقت، خستگی ممکن است علامت هشدار دهنده اولیه عدم تحمل غذا یا حساسیت غذایی باشد. بیماری سلیاک، که از عدم توانایی هضم گلوتن است، ممکن است باعث خستگی شود.
از پزشک خود می توانید در مورد رژیم غذایی که شامل حذف بعضی مواد خاص اند که بعد از خوردن آن ها علائمی از جمله خواب آلودگی طی ۱۰ الی ۳۰ دقیقه بعد از آن دارید گفتگو کنید.
همچنین برخی آزمایش های آلرژی یا آزمایش خانگی ALCAT که به شما در شناسایی آلرژی غذاهای مختلف کمک می کند استفاده کنید.

۶. بیماری قلبی

علائم آن خستگی بعد از فعالیتی آسان (عادی) است.
اگر بعد از فعالیتی که قبلاً آسان بوده - مثلاً پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها – خسته شدید، بهتر است با پزشک در مورد احتمال بیماری قلبی صحبت کنید. بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در زنان است. اگر خستگی  به قلب شما مربوط باشد، معمولاً روشهای درمانی می تواند به اصلاح مشکل، کاهش خستگی و بازیابی انرژی شما کمک کند.

۷. روماتیسم مفصلی

که علائم آن شامل خستگی، خشک شدگی(گرفتگی) صبحگاهی، درد مفاصل و التهاب مفصل هاست
آرتریت روماتوئید (RA)، نوعی آرتریت التهابی، یکی دیگر از دلایل خستگی بیش از حد است. از آنجا که آسیب مفاصل می تواند منجر به ناتوانی شود، درمان زودرس و تهاجمی بهترین روش برای آرتریت روماتوئید است. درمان دارویی برای آن نیز وجود دارد.

۸. آپنه خواب

علائم آپنه خواب خستگی بعد از بیدار شدن و خرو پف است.
براساس بنیاد ملی خواب، بیش از یک سوم از بزرگسالان حداقل چند شب در هفته خروپف می کنند. اگر خروپف با دوره هایی که تنفس متوقف می شود، که “آپنه خواب” نامیده می‌شود؛ همراه باشد، ممکن است فرد دچار خواب آلودگی در روز و خستگی بیش از حد شود.
⚡️آپنه انسدادی خواب منجر به کمبود اکسیژن در خون می شود. دلیل آن این است که انسداد از رسیدن هوا به ریه ها جلوگیری می کند. میزان اکسیژن پایین نیز برعملکرد قلب و مغز شما تأثیر می گذارد. بعضی اوقات، تنها سرنخی که مشخص میکند شما دچار آپنه خواب شوید، خستگی مزمن است.

درمورد آپنه ی خواب با پزشک خود مشورت کنید (پلی سومنوگرام) تا مشخص شود که آیا دچار آپنه خواب هستید یا خیر.

⚡️اگر اضافه وزن دارید وزن خود کاهش دهید و از سیگار کشیدن پرهیز کنید. چاقی و سیگار کشیدن فاکتورهای خطرناک برای بروز آپنه خواب هستند. خوابیدن به پشت میتواند به از بین بردن آپنه خفیف خواب کمک کند.
پزشک ممکن است یک وسیله پزشکی به نام CPAP تجویز کند که به شما در نگه داشتن راه های هوایی در هنگام خواب کمک می کند. در موارد شدید آپنه خواب، جراحی ممکن است کمک کند. جراح بافت هایی را که سبب انسداد راه های هوایی می شوند خارج میکند. در صورت عدم درمان، آپنه خواب می تواند خطر سکته یا حمله قلبی را افزایش دهد.

۹. دیابت

علائم دیابت خستگی همراه با تشنگی و افزایش ادرار وکاهش وزن غیرمعمول
 دیابت نوع ۲ را می توان با رعایت موراد زیر تا حدود زیادی کاهش داد:

 • کاهش وزن اضافی
 • افزایش فعالیت بدنی
 • کنترل دقیق قند خون
 • مصرف داروهای دیابت (انسولین یا داروهای دیگر)
 • خوردن یک رژیم کم کربوهیدرات

این اقدامات در شیوه زندگی در دیابت نوع ۲ بسیار مهم هستند. این موارد شامل ترک سیگار، کنترل فشار خون و کاهش کلسترول است.

کارهای روزمره ای که بدون اینکه بدانیم باعث نوسان قند خون میشوند؟​​​​​​​


۱۰. کم کاری تیروئید

علائم کم کاری تیروئید خستگی همراه با کندی، افسردگی، عدم تحمل سرما و افزایش وزن
تقریباً ۱۷٪ از کل زنان تا ۶۰ سالگی دچار اختلال تیروئید خواهند شد. شایع ترین علت آن یک اختلال خود ایمنی است که به تیروئیدیت هاشیموتو معروف است. در این بیماری غده تیرویید نمی‌تواند هورمون کافی تولید کند که در نتیجه آن کم‌کاری تیرویید رخ داده و متابولیسم کاهش می‌یابد.
⚡️آزمایش خون که با نام T۳ و T۴ شناخته می شود، سطح هورمونهای تیروئید را مشخص می کند. اگر این هورمون ها کم باشند، هورمون های مصنوعی (دارو) می توانند آنها را افزایش داده و علائم را کاهش دهند.

کدام مکمل های ویتامینی را با هم نباید بخوریم؟​​​​​​​

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
چند روزی است که دست چپم به شدت لرزش پیدا می کند. علت چیست؟
لرزش دست علت های مختلفی از جمله مصرف داروی جدید،استرس،کم خوابی،کمبود ویتامین ها،افزایش سن،اختلالات تیرویید،کمبود ویتامین و ...میتونه داشته باشد. تمام موارد فوق در شما باید بررسی بشه و در پس از یافتن مشکل،حل بشود.
چند روزی هست که همراه با مدفوع خونریزی دارم و پس از آن دجار ضعف در ماهیچه های پا می شوم. علت چیست؟
حتما باید توسط جراح ویزیت شوید،احتمال داره این خونریزی ناشی از همورویید یا همون بواسیر باشه،اگر سن شما بالای ۴۰ سال هست حتما نیازمند انجام کولونسکوپی هستید. پاسخ از: دکتر علی رحمانی
منبع:
مطالب مرتبط
آلرژی به تخم مرغ در کودکان
انواع مواد غذایی حساسیت زا؛ علائم و پیشگیری
۱۵ علت لرزش دست
خستگی قبل از قاعدگی
بیماری MS را بشناسیم!
حساسیت به پنی سیلین
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان