بیماری و مشکلات پوستی زیربغل

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

بین دیواره سینه، استخوان ها و ماهیچه های شانه و قسمت بالای بازو یک حفره توخالی کوچک به نام زیر بغل وجود دارد. زیر بغل زیر سطح مفصل شانه است و جزء گرمترین مناطق بدن است.
رگ های خونی و لنفاوی که از زیر بغل عبور می کنند به بازو کمک میکنند. در زیر بغل بیش از ۲۰ غدد لنفاوی (توده های کوچک از بافت که جزئی از سیستم لنفاوی بدن هستند و به مبارزه با عفونت کمک می کند) وجود دارد. این غدد لنفاوی معمولاً از روی پوست قابل حس نیستند. زیر بغل تعداد زیادی فولیکول های مو و غدد عرق دارد.

مشکلات رایج زیر بغل

مشکلاتی که در زیربغل ممکن است بوجود بیایند:
🔸هایپرهیدروز: تعریق بیش از حد، که اغلب بر روی زیر بغل و دست ها تأثیر می گذارد. علت آن هنوز ناشناخته است. تعریق ناشی از اضطراب یا استرس نیست.
🔸درماتیت تماسی تحریک پذیر: التهاب پوست (قرمزی ، تورم ، درد یا گرما) ناشی از یک ماده تحریک کننده پوست است. صابونها، دئودورانت، الکل و هوای خشک ممکن است باعث ایجاد درماتیت تماسی تحریک کننده زیر بغل شوند.
🔸درماتیت تماسی آلرژیک: یک واکنش آلرژیک به چیزی که مستقیماً پوست را با پوست تماس پیدا می کند، معمولاً باعث قرمزی و تاول های کوچک می شود. درماتیت تماسی تحریک کننده بیش از درماتیت تماسی آلرژیک در زیر بغل تأثیر می گذارد.


🔸پسوریازیس: زیر بغل غالباً تحت تأثیر پسوریازیس قرار دارد، شرایطی که باعث ایجاد پلاک های قرمز به رنگ نقره ای روی پوست می شود. پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است، به این معنی که وقتی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافتهای خود بدن حمله می کند ایجاد می شود.


🔸آکانتوزیس نیگریکانس(Acanthosis nigricans): یک اختلال پوستی است که باعث ایجاد تیرگی های، قهوه ای روشن تا سیاه بر روی زیر بغل، گردن، کشاله ران و یا زیر سینه ها می شود.
🔸تينه آ كورپوريس يا عفونت قارچ بدنTinea corporis)) (کرم حلقوی): یک عفونت قارچی در لایه بالایی پوست (اپیدرم) است. اغلب یک ضایعه پوستی به شکل حلقه ی قرمز  ایجاد می کند، اين بيماري عفونت قارچي است و كرم در بروز آن دخيل نمي شود.
🔸Tinea axillaris: به درگيري زيربغل در عفونت قارچي بدن گفته مي شود.
🔸کاندیدیازیس (عفونت مخمر): یک عفونت پوستی توسط مخمر کاندیدا است و باعث تحریک پوست با لکه های سفید مانند می شود. کاندیدا روی نقاط پوستی که گرم و مرطوب تر است بهتر رشد می کنددر نتیجه زیر بغل را میتواند تحت تأثیر قرار دهد.


🔸عرق سوز شدن: شرایطی که در آن پوست مرطوب تحریک می شود و اغلب خفیف است. قرمزی، خارش و سوزش پوست در زیر بغل علائم شایع عرق سوز شدن است.
🔸کیست یا آبسه زیر بغل: هنگامی که مایع آلوده (چرک) در زیر بغل جمع می شود. باکتری های استافیلوکوک شایع ترین علت آن است.


🔸هیدرآدنیت عفونی: یک بیماری طولانی مدت (مزمن) که باعث ایجاد برآمدگی های قرمز و لطیف در پوست زیر بغل و یا کشاله ران می شود. برجستگی ها اغلب به آبسه تبدیل می شوند و با گذشت زمان می توانند باعث زخم شدن شوند.
🔸اریتراسم: یک عفونت طولانی مدت (مزمن) پوستی است که توسط باکتری ایجاد می شود. این عفونت باعث ایجاد لکه های قهوه ای قرمز ، در زیر بغل یا سایر نواحی مرطوب پوست می شود.
🔸جوش زیر بغل (furuncle): یک عفونت پوستی از یک فولیکول مو و پوست اطراف آن است. باعث ایجاد یک توده دردناک و قرمز روی پوست می شود که ممکن است به یک آبسه تبدیل شود.
🔸فوليکوليت ناحیه زیر بغل: التهاب فولیکول های مو که معمولاً در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. فولیکولیت اغلب خفیف است و بدون درمان خاصی از بین می رود.
🔸لنفادنوپاتی زیر بغل: بزرگ شدن غدد لنفاوی یک یا هر دو زیر بغل. تورم ممکن است در اثرعفونت، سرطان یا دلایل دیگری ایجاد شود و ممکن است در معاینه پزشک یا آزمایشات تصویربرداری تشخیص داده شود.
🔸منگوله پوستی (آکروکوردون): پوسته ای زائده مانند و کوچک که معمولاً در گردن یا زیر بغل ایجاد می شود. این ضایعات پوستی در سنین بالاتر شایع اند.

 تشخیص بیماری های زیر بغل

  1. معاینه فیزیکی: با مشاهده و لمس از زیر بغل، پزشک گاهی میتواند غدد لنفاوی بزرگ شده یا سایر شرایط زیر بغل را پیدا کند.
  2. بیوپسی گره لنفاوی زیر بغل: بخشی یا تمام غدد لنفاوی از زیر بغل جدا شده و در زیر میکروسکوپ معاینه می شود، گاهی اوقات برای تشخیص سرطان اینکار انجام میگیرد.
  3. سونوگرافی: وسیله ای که روی سطح پوست قرار می گیرد، امواج صوتی با فرکانس بالا را از ساختارهای زیر بغل عیور می‌دهد. سیگنال ها به یک صفحه نمایش ویدیویی تبدیل به تصاویر می شوند و به تکنسین امکان می دهند ساختارهای  داخل بدن را ببینند.
  4. توموگرافی کامپیوتری (اسکن CT): یک اسکنر CT چندین پرتوی ایکس را می گیرد و یک رایانه اشعه ایکس را به تصویر زیر بغل و ساختارهای مجاور وارد می کند.
  5. تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (اسکن MRI): یک اسکنر MRI از یک آهنربای پرقدرت و یک رایانه برای ایجاد تصاویر دقیق از زیر بغل و نواحی مجاور آن استفاده می کند.

درمان مشکلات و بیماری های زیر بغل

۱- مرطوب کننده پوست:

از آنجا که خشکی پوست بسیاری از شرایط پوستی را بدتر می کند، مرطوب کردن پوست در بسیاری از شرایط زیر بغل می تواند کمک کننده باشد.

۲- استروئیدهای موضعی:

کرم ها یا پمادهایی که حاوی کورتیزون هستند و باعث کاهش التهاب پوست می شوند. استروئیدهای موضعی می توانند باعث کاهش خارش و تحریک پوست در زیر بغل شوند. اين داروها اغلب در درماتيت ها كاربرد دارند.

۳- برش غدد لنفاوی زیر بغل:

برداشتن یک یا همه غدد لنفاوی زیر بغل. این کار اغلب به عنوان بخشی از درمان جراحی سرطان پستان انجام می شود. بررسی گره های لنفاوی برداشته شده (های) کمک می کند تا سرطان سرطان سینه را تشخیص و میزان گسترش ان را بیابند.

۴- ضد عرق:

ضد عرق های با خاصیت درمانی می توانند به کنترل عرق بیش از حد زیر بغل و هیپرهیدروز کمک کنند.

۵- تزریق سم بوتولیس (بوتاکس):

با تزریق بوتاکس به غده های عرق زیر بغل توسط پزشک می توان جلوی عرق بیش از حد را گرفت و هیپرهیدروز را کاهش دادد.

۶- تخلیه ی آبسه ها:

آبسه های زیر بغل اغلب باید توسط یک جراح باز وتخلیه شوند تا امکان بهبودی مناسب فراهم شود.

۷- آنتی بیوتیک ها:

عفونت های پوستی در زیر بغل ناشی از باکتری ها معمولاً با آنتی بیوتیک قابل درمان هستند.

۸- سمپاتکتومی قفسه سینه آندوسکوپی:

یک درمان جراحی برای هایپرهیدروز است، که در آن اعصابی که در تعریق نقش دارند، بریده می شوند. در موارد موفق، تعریق بیش از حد به طرز چشمگیری بهبود می یابد.

۹- ضد قارچهای موضعی:

عفونتهای قارچی زیر بغل (مانند کاندیدا) معمولاً با کرمهای موضعی و پمادهای حاوی داروهای ضد قارچ قابل درمان هستند.

۱۰- برداشتن منگوله پوستی:

پزشکان می توانند منگوله پوستی را با استفاده از قیچی یا اسکالپر، وسایل برقی (سوزش) از بین ببرند، یا آنها را با نیتروژن مایع منجمد کنند.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
چند وقتی است که در ناحیه زیر بغلم احساس درد میکنم مشکل چیست؟
درد در نواحی زیر بغل یا به اصطلاح آگزیلاری میتواند ناشی از درد های عصبی عضلانی ، توده یا مشکلات پستان ، غدد لنفاوی و ... باشد . توصیه میکنم ابتدا حتما معاینه شوید و در صورت لزوم اقدام درمانی انجام شود .
منبع:
مطالب مرتبط
انواع توده های زیربغل
علت عرق کردن بیش از حد چیست؟
کیست سباسه زیر بغل
کار غدد لنفاوی زیر بغل چیست؟
انواع سرفه و درمان
درمان خانگی سرفه خشک
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان