آلرژی به تخم مرغ در کودکان

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

آلرژی تخم مرغ چیست؟

هنگامی که فردی به تخم مرغ آلرژی دارد، سیستم ایمنی بدن فرد که به طور معمول با عفونت ها مبارزه می کند، بیش از حد به پروتئین های موجود در تخم مرغ واکنش میدهد. بطوریکه اگر فرد غذایی را که حاوی تخم مرغ است را بنوشد یا بخورد، بدن این پروتئین ها را مهاجم و مضر تشخیص میدهد و سیستم ایمنی بدن برای مقابله با آن پاسخ می دهد که باعث واکنش آلرژیک میشود.

حدود ۲٪ از کودکان به تخم مرغ حساسیت دارند. خوشبختانه، اکثر آنها بعد از ۱۶ سالگی آلرژی شان از بین میرود.

علائم آلرژی به تخم مرغ چیست؟

هنگامی که فردی به آلرژی تخم مرغ مبتلا میشود بدین معنی است که ماده ای در تخم مرغ ، باعث آزاد کردن مواد شیمیایی مانند هیستامین  در بدن می شود، که می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • خس خس
 • نفس کشیدن سخت
 • سرفه
 • کوفتگی
 • گلو درد و خشکی گلو
 • دل درد
 • استفراغ
 • اسهال
 • خارش، تورم و آبریزش چشم ها 
 • دانه های قزمر
 • تورم
 • افت فشار خون، سرخوشی یا از بین رفتن هوشیاری 

⚠️واکنش های آلرژیک به تخم مرغ می تواند متفاوت باشد. گاهی اوقات همان فرد می تواند در زمان های مختلف واکنش متفاوتی نشان دهد. برخی از واکنش ها در مورد تخم مرغ خفیف است و تنها یک قسمت از بدن را شامل می کند، مانند کهیر پوستی. اما، شخصی که قبلا فقط یک واکنش خفیف داشته است، دفعه ی بعدی می تواند واکنش شدیدی داشته باشد.

⚠️آلرژی تخم مرغ می تواند یک واکنش شدید به نام آنافیلاکسی ایجاد کند. آنافیلاکسی ممکن است با برخی از علائم خفیف شروع شود، اما به سرعت می تواند بدتر شود. ممکن است فرد در تنفس دچار مشکل شود. یا قسمت های مختلف بدن را درگیر کند و اگر درمان نشود، آنافیلاکسی می تواند زندگی فرد را تهدید کند.

مطالب مرتبط: علل و درمان اسهال کودکان از زبان متخصص اطفال هلیکس

چگونه آلرژی به تخم مرغ تشخیص داده می شود؟

آلرژی تخم مرغ با آزمایش های پوستی یا آزمایش خون تشخیص داده می شود. آزمایش پوستی (تست خراش) رایج ترین تست آلرژی است. آزمایش پوست به کودک این امکان را می دهد که در حدود ۱۵ دقیقه بعد حساسیت به تخم مرغ کودک، تشخیص داده شود.

با این آزمایش، پزشک یا متخصص حساسیت به تخم مرغ را می تواند تشخیص دهد:

 • مقدار کمی عصاره تخم مرغ را روی پوست قرار می دهد.
 • آن را روی پوست میکشد یا خراش کوچکی روی پوست ایجاد می کند.
 • اگر منطقه متورم و قرمز شود (مانند نیش پشه)، کودک نسبت به تخم مرغ حساس است.
 • اگر آزمایش پوستی انجام نشود، می توان از آزمایش خون استفاده کرد. برای به دست آوردن نتایج آزمایش خون چند روز/هفته طول می کشد و این آزمایشات کامل نیستند. بهتر است کودک را کسی که تجربه آزمایش آلرژی را دارد، بررسی کنید.

درمان آلرژی به تخم مرغ

اگر فرزند شما حساسیت به تخم مرغ دارد، همیشه دو انژکتور خودکار اپی نفرین را نگه دارید. اپی نفرین یک داروی تجویزی است که قابل حمل و استفاده از آن آسان است. چگونگی انجام کار با ان را خودتان یا کودکانی که بزرگتر هستند، می توانند خود شان تزریق کنند، را از پزشک میتوانید یاد بگیرید.

⚠️هر ثانیه در یک واکنش آلرژیک بسیار اهمیت دارد. اگر کودک شما علائم آلرژیک جدی مانند تورم دهان یا گلو یا مشکل در تنفس را دارد، بلافاصله باید اپی نفرین را تزریق کنید.

⚠️اگر علائم درگیری قسمتهای مختلف بدن را نشان میدهد مانند کهیر با استفراغ، فوراً با اورژانس تماس بگیرید و فرزندتان را به اورژانس ببرید. فرزند شما باید تحت نظارت پزشکی باشد زیرا حتی اگر به نظر می رسد حال بدی ندارد، موج دوم علائم جدی می تواند رخ دهد.

والدین چه کاری می توانند انجام دهند؟

 1. اگر فرزند شما حساسیت به تخم مرغ دارد، به او کمک کنید از خوردن تخم مرغ خودداری کند. برچسب های مواد غذایی را با دقت بخوانید زیرا مواد تشکیل دهنده  آن می توانند تغییر کنند ویا تخم مرغ را در برچسب های موادغذایی که انتظار ندارید هم مشاهده کنید.
 2. برخی از مواد غذایی برچسب ندارند یا بعضی مواد ناآشنا دارند بهتر است از آنها به کودکتان ندهید.
 3. هرکسی که غذای کودک را آماده میکند، باید قبل از آن دستهای خود را با آب و صابون بشوید. کودک هم باید قبل از غذا همیشه دست های خود را بشوید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از دستمال مرطوب کننده برای تمیز کردن دست استفاده کنید. اما از ژل ضدعفونی کننده دستی یا اسپری استفاده نکنید. ضد عفونی کننده های دستی فقط میکروب ها را از بین میبرند– آنها پروتئین تخم مرغ را نمیتوانند از بین ببرند.
 4. غذاهایی که حاوی تخم مرغ هستند را در یک قسمت جداگانه از آشپزخانه خود نگه دارید تا مواد غذایی فرزند شما را درگیر نکند. هنگام تهیه غذا، ظروف و وسایل را با صابون ظرفشویی و آب داغ بشویید تا هیچ اثری از تخم مرغ باقی نماند.
 5. هنگام غذا خوردن از خانه، اطمینان حاصل کنید که یک انژکتور خودکار اپی نفرین همراه دارید و تاریخ آن منقضی نشده است. همچنین، در مورد حساسیت به تخم مرغ کودک خود با افرادی که با کودک شما در تماس اند اطلاع دهید.

در گذشته، هر کسی که حساسیت تخم مرغ داشت، برای دریافت واکسن آنفولانزا باید با پزشک مشورت میکرد. اما کارشناسان بهداشت اکنون می گویند که میزان آلرژن تخم مرغ در واکسن به حدی اندک است که حتی برای افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند، بی خطر است. واکسن آنفولانزا برای کلیه کودکان بزرگتر از ۶ ماه در فصل آنفولانزا توصیه می شود.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
انواع مواد غذایی حساسیت زا؛ علائم و پیشگیری
علت بیحالی و خستگی مداوم چیست؟
مواد غذایی حساسیت زا در کودکان
چرا خارش می گیریم؟
حساسیت به پنی سیلین
حساسیت به سویا
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان