سرطان سینه از علائم تا درمان

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

سرطان پستان سرطانی است که در سلولهای سینه شکل می گیرد.

بعد از سرطان پوست، سرطان پستان شایعترین سرطان تشخیص داده شده در زنان است. سرطان پستان هم در آقایان و هم در خانمها می تواند رخ دهد، اما در زنان به مراتب بیشتر است.

حمایت اساسی از آگاهی و بودجه سرطان پستان در زمینه تحقیقات سرطان به پیشرفت هایی در تشخیص و درمان سرطان پستان کمک کرده است. میزان درمان سرطان پستان افزایش یافته است، و تعداد مرگ و میرهای مرتبط با این بیماری به طور پیوسته در حال کاهش است، که بیشتر به دلیل عواملی مانند تشخیص زودرس، رویکردهای جدید برای درمان و درک بهتر این بیماری است.

علائم سرطان پستان

علائم و نشانه های سرطان پستان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • توده یا ضخیم شدن سینه، که با بافت اطراف آن تفاوت دارد
 • تغییر اندازه، شکل یا ظاهر پستان
 • تغییراتی در پوست بالای پستان مانند کمرنگی
 • به تازگی نوک سینه به داخل فرو رفته است.
 • پوست ریزی، پوسته پوسته شدن قسمت رنگی پوست اطراف نوک پستان (آئولا) یا پوست پستان
 • قرمزی یا سوراخ های مثل پوست پرتقال روی پستان ایجاده شده است.

مطالب مرتبط: علت و درمان کیست های زیر بغل چیست؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر متوجه توده یا تغییری در پستان خود شدید- حتی اگر اخیرا به ماموگرافی مراجعه کرده اید- برای ارزیابی سریع به پزشک مراجعه کنید.

علل سرطان پستان

پزشکان می دانند که سرطان پستان هنگامی رخ می دهد که برخی از سلول های پستان شروع به رشد غیر طبیعی می کنند. این سلول ها با سرعت بیشتری نسبت به سلولهای سالم تقسیم می شوند و همچنان انباشت می شوند و توده تشکیل می دهند. سلول ها ممکن است از طریق پستان به گره های لنفاوی یا سایر قسمت های بدن گسترش یابد (متاستاز شود).

سرطان پستان اغلب با سلولهایی در مجاری تولید کننده شیر (سرطان مجرای مهاجم) شروع می شود. سرطان پستان ممکن است در بافت غده ای به نام لوبول ها (کارسینوما لوبولار تهاجمی) یا سایر سلول ها یا بافت درون پستان نیز شروع شود.

محققان عوامل هورمونی، سبک زندگی و عوامل محیطی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. اما هنوز مشخص نیست که چرا برخی از افراد که هیچ فاکتور خطری ندارند، به سرطان مبتلا می شوند، اما سایر افراد با داشتن فاکتورهای خطر هرگز مبتلا نمیشوند. این احتمال وجود دارد که سرطان پستان در اثر تعامل پیچیده آرایش ژنتیکی و محیط شما ایجاد شود.

تاثیر ژنتیک در سرطان پستان

پزشکان تخمین می زنند که حدود ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان های پستان با جهش های ژنی منتقل می شوند که در نسل های یک خانواده به ارث رسیده اند.

تعدادی از ژنهای ارثی جهش یافته که می توانند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهند، شناسایی شده اند. مشهورترین آنها

 • ژن سرطان پستان ۱ (BRCA۱)
 • ژن سرطان پستان ۲ (BRCA۲)

است که هر دو خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

اگر سابقه خانوادگی قوی در مورد سرطان سینه یا سرطانهای دیگر دارید، پزشک ممکن است برای شناسایی جهش های خاص در BRCA یا ژنهای دیگری که از طریق ژنتیک به شما رسیده باشد، آزمایش خون را  توصیه کند.

عوامل خطر برای سرطان سینه

یک عامل خطر سرطان پستان هر عاملی است که باعث می شود شما بیشتر از سایرین احتمالا به سرطان پستان مبتلا شوید. اما داشتن یک یا حتی چندین عامل خطر سرطان پستان لزوماً به معنای ابتلا به سرطان پستان نیست. بسیاری از زنانی که به سرطان پستان مبتلا می شوند هیچ عامل خطر شناخته شده ای جز زن بودن ندارند.

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان همراه هستند عبارتند از:

 • زن بودن. زنان بسیار بیشتر از مردان در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.
 • افزایش سن خطر ابتلا به سرطان پستان با افزایش سن افزایش می یابد.
 • سابقه فرد در بیماری های سینه. اگر بیوپسی پستان داشته اید که کارسینوماسیون لوبولار درجا (LCIS) یا هیپرپلازی آتیپیک پستان پیدا کرده است ، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان دارید.
 • سابقه فرد در سرطان پستان. اگر در یک سینه دچار سرطان پستان هستید، خطر ابتلا به سرطان در سینه دیگر بیشتر است.
 • سابقه خانوادگی سرطان پستان. اگر مادر، خواهر یا دختر شما به خصوص در سنین جوانی به سرطان پستان مبتلا شده باشند، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد. با این وجود، اکثر افرادی که به سرطان پستان مبتلا هستند، سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند.
 • زنتیک، که خطر سرطان را افزایش می دهند. برخی جهش های ژنی که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند، می توانند از والدین به کودکان منتقل شوند. شناخته شده ترین جهش های ژنی به BRCA۱ و BRCA۲ گفته می شود. این ژن ها می توانند خطر ابتلا به سرطان پستان و سایر سرطانها را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، اما این سرطان را اجتناب ناپذیر نمی کند.
 • قرارگیری در معرض تشعشع. اگر در کودکی یا بزرگسالی تحت درمان با اشعه قرار گرفتید، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.
 • چاقی. چاق بودن خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.
 • شروع دیرتر اولین عادت ماهیانه. شروع دوره پریود قبل از ۱۲ سالگی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.
 • یائسگی دیرتر. اگر یائسگی در سنین بالاتر اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد به سرطان پستان مبتلا خواهید شد.
 • زایمان فرزند اول در سنین بالاتر. زنانی که فرزند اول خود را بعد از سن ۳۰ سالگی به دنیا می آورند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان در آنها افزایش یابد.
 • زنانی که هرگز باردار نشده اند. زنانی که هرگز باردار نشده اند ، خطر بیشتری از سرطان سینه نسبت به زنانی که یک یا چند بارداری داشته اند، دارند.
 • درمان هورمون پس از یائسگی. زنانی که از داروهای هورمون درمانی استفاده می کنند که ترکیبی از استروژن و پروژسترون برای درمان علائم و نشانه های یائسگی هستند، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند. در زنان با قطع مصرف این داروها، خطر ابتلا به سرطان پستان کاهش می یابد.
 • نوشیدن الکل. نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

پیشگیری از سرطان سینه

برای پیشگیری و پایین آوردن خطر ابتلا به سرطان سینه باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 ایجاد تغییر در سبک زندگی روزمره، به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان کمک می کند. سعی کنید:

کسب اطلاعات در مورد سرطان سینه و علائم آن.

در مورد غربالگری سرطان پستان از پزشک خود سؤال کنید. درمورد شروع آزمایشات غربالگری سرطان پستان، مانند معاینات بالینی پستان و ماموگرافی، و فواید و خطرات غربالگری با پزشک خود مشورت کنید. آگاهی نمی تواند از بروز سرطان سینه جلوگیری کند، اما کمک میکند بهتر تغییرات طبیعی و غیر طبیعی سینه را بشناسید و علائم و نشانه های غیرمعمول را تشخیص دهید.

محدود کردن و کاهش مصرف الکل.

در صورت نوشیدن، میزان الکل خود را به کمتر از یکبار در روز محدود کنید.

بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید.

در بیشتر روزهای هفته حداقل ۳۰ دقیقه ورزش انجام دهید. اگر اخیراً فعال نشده اید ، از پزشک خود بپرسید که آیا این کار خوب است و به آرامی شروع کنید.

هورمون درمانی پس از یائسگی را محدود کنید.

هورمون درمانی ترکیبی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. در مورد فواید و خطرات هورمون درمانی با پزشک خود صحبت کنید.

برخی از خانمها در دوران یائسگی علائم و نشانه های آزار دهنده را تجربه می کنند، برای این خانم ها افزایش ریسک سرطان سینه به منظور تسکین علائم یا علائم یائسگی قابل قبول است.

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، از کمترین مقدار هورمون درمانی که ممکن است در کمترین زمان ممکن استفاده کنید.

وزن سالم.

اگر وزن مناسبی دارید، برای حفظ این وزن تلاش کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، برای انجام این کار از پزشک در مورد راهکارهای کاهش وزن سالم تر سوال کنید. هر روز تعداد کالری را که می خورید کاهش دهید و به آرامی میزان ورزش را افزایش دهید.

رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید.

زنانی که رژیم غذایی مدیترانه ای به همراه روغن زیتون طبیعی و آجیل مخلوط می خورند ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهند. رژیم مدیترانه ای بیشتر روی غذاهای گیاهی مانند میوه و سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل تمرکز دارد. افرادی که رژیم مدیترانه ای را رعایت می کنند، به جای گوشت قرمز، چربی های سالم مانند روغن زیتون و روغن  ماهی انتخاب می کنند.

کاهش خطر سرطان پستان برای زنان با ریسک بالا

اگر پزشک تاریخچه خانوادگی شما را ارزیابی کرده و تشخیص داده است که شما فاکتورهای دیگری مانند وضعیت پیش سرطان پستان را دارید ، بهتر است در مورد گزینه هایی برای کاهش خطر خود با پزشک مشورت کنید ، مانند:

 • داروهای پیشگیرانه (شیمی درمانی). داروهای مسدود کننده استروژن، مانند تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن و مهار کننده های آروماتاز، خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان با خطر بالای این بیماری کاهش می دهند.این داروها خطر عوارض جانبی را به همراه دارند، بنابراین پزشکان این داروها را برای خانم هایی که خطر بسیار بالایی از سرطان پستان دارند، اصلا یا در صورت لزوم تجویز میکنند. در مورد فواید و خطرات آن با پزشک مشورت کنید.
 • جراحی پیشگیرانه. خانمهایی که ریسک سرطان پستان بسیار بالایی دارند، ممکن است تصمیم بگیرند که سینه سالم خود را با جراحی بردارند (ماستکتومی پیشگیری).یا ممکن است تصمیم بگیرند که تخمدانهای سالم خود را با جراحی در آورند (اوفورکتومی پیشگیری کننده) تا خطر ابتلا به سرطان پستان و سرطان تخمدان را کاهش دهد.
برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
معاینه پستان در خانه
آزمایش ژنتیکی سرطان پستان و تاثیر نتایج آن
سرطان رحم
استروژن درمانی
پوکی استخوان علل و درمان
علت عقب افتادن پریود چیست؟
آخرین مطالب
علت پوست پوست شدن نوک سینه
بیماری عروق کوچک قلب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول