آتروفی بیضه

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

آتروفی بیضه به کوچک شدن بیضه های شما، که دو غده تولید مثلی مرد هستند که در ناحیه حشفه مردان  قرار دارند، اشاره دارد. وظیفه اصلی اسکروتوم تنظیم دما در اطراف بیضه ها است که با انقباض در پاسخ به دمای سرد و شل شدن در پاسخ به دمای گرمتر انجام می شود. این باعث می شود احساس شود که گاهی اوقات بیضه ها بزرگتر یا کوچکتر از حد معمول هستند.

با این حال، آتروفی بیضه به کوچک شدن بافت بیضه اشاره دارد نه پوشش دور آن.. این می تواند به دلایل مختلفی باشد، از جمله آسیب دیدگی، بیماری خاص یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص باشد.

علائم آتروفی بیضه چیست؟

در حالی که علائم اصلی آتروفی بیضه کوچک شدن یک یا هر دو بیضه است، بسته به سن چندین علائم دیگر نیز می توانند همراه داشته باشند.

علائم  آتروفی بیضه در نوجوانی

برای افرادی که بلوغ را پشت سر نگذاشته اند، سایر علائم آتروفی بیضه شامل عدم بروز خصوصیات جنسی ثانویه، زیر می باشد:

 • موی صورت
 • موهای ناحیه تناسلی
 • اندازه آلت بزرگتر

علائم آتروفی بیضه بعد از بلوغ

اگر دوران بلوغ را پشت سر گذاشتید، سایر علائم آتروفی بیضه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش میل جنسی
 • ناباروری
 • کاهش توده عضلانی
 • عدم رشد یا کاهش موهای صورت
 • عدم رشد یا کاهش موهای ناحیه تناسلی
 • بیضه های شل تر از معمول

 علل ناباروری در مردان 

علت آتروفی بیضه چیست؟

۱. ارکیت یا التهاب بیضه

ارکیت به التهاب بیضه ها اشاره دارد. علائم اصلی آن درد و تورم در بیضه ها است، اما همچنین می تواند باعث تهوع و تب شود. در حالی که در ابتدای بیماری بدلیل تورم، بیضه‌ها بزرگتر از حد معمول به‌نظر می‌رسند، اما ارکیت در نهایت می تواند منجر به آتروفی بیضه شود.

دو نوع اصلی ارکیت وجود دارد:

 1. ارکیت ویروسی. این معمولاً در اثر ویروس اوریون ایجاد می شود یک سوم از مردانی که اوریون را بعد از بلوغ میگیرند، دچار ارکیت می شوند. که اغلب طی چهار تا هفت روز پس از ابتلا به اوریون اتفاق می افتد.
 2. ارکیت باکتریایی. این نوع ارکیت اغلب به دلیل عفونت مقاربتی (STI) مانند سوزاک یا کلامیدیا است. در بعضی موارد، ناشی از عفونت در مجاری ادراری یا استفاده از سوند یا ابزار پزشکی دیگر در آلت تناسلی شما است.

۲. علل دیگر آتروفی بیضه

علاوه بر ارکیت، چندین عامل دیگر می تواند باعث آتروفی بیضه شود، از جمله:

 1. سن. در حالی که زنان یائسگی را پشت سر می گذارند، برخی از مردان روند مشابهی را دارند که تحت عنوان آندروپوز شناخته می شود. که باعث می شود سطح تستوسترون پایین بیاید، که می تواند منجر به آتروفی بیضه شود.
 2. واریکوسل. واریکوسل مانند واریس است اما به جای پاها در نزدیکی بیضه اتفاق میافتد. واریکوسل ها به طور معمول روی بیضه چپ اثر می گذارند و می توانند به لوله های تولید کننده اسپرم در بیضه آسیب برساند. که می تواند بیضه آسیب دیده را کوچکتر کند.
 3. پیچ خوردگی بیضه. این اتفاق هنگامی می‌افتد که بیضه می‌چرخد و به‌دور طناب اسپرماتیک می‌پیچد؛ که این طناب خون را به اسکروتوم منتقل می‌کند. کاهش جریان خون می تواند باعث درد و تورم در بیضه های شما شود. اگر ظرف چند ساعت درمان نشود، می تواند باعث آتروفی دائمی بیضه شود.
 4. جایگزینی تستوسترون (TRT). برخی از مردان تحت TRT آتروفی بیضه را تجربه می کنند. این امر به این دلیل است که TRT می تواند تولید هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) را متوقف کند. بدون GnRH، غده هیپوفیز ساخت هورمون لوتئین کننده (LH) را متوقف می کند. بدون LH، بیضه ها ترشح تستوسترون را متوقف می کنند و منجر کوچکتر شدن بیضه ها می شود.
 5. مصرف استروئید آنابولیک یا استروژن. مصرف استروئیدهای آنابولیک یا مکمل های استروژن می تواند همین تأثیر را روی هورمونهای TRT ایجاد کند.
 6. مصرف الکل. الکل می تواند هم باعث کاهش تستوسترون و هم بافت آسیب بیضه شود، هر دو منجر به آتروفی بیضه می شوند.

تشخیص آتروفی بیضه

برای تشخیص اینکه چه عاملی باعث ایجاد آتروفی بیضه شما می شود، پزشک ممکن است در مورد سبک زندگی و تاریخ جنسی شما از شما سؤالاتی بپرسد. این موارد کمک می کند تا تعیین کنند که آیا الکل یا عفونت منتقل از راه جنسی (STI) می تواند علت باشد.

در مرحله بعد، احتمالا پزشک بیضه های شما را بررسی می کند، اندازه، بافت و استحکام آنها را بررسی می کنند. بسته به بررسی او، ممکن است برخی از آزمایش ها را تجویز کند، از جمله:

 1. سونوگرافی بیضه
 2. شمارش کامل خون
 3. تست سطح تستوسترون

درمان آتروفی بیضه

درمان آتروفی بیضه به علت آن بستگی دارد. اگر به دلیل STI یا عفونت دیگر باشد، احتمالاً به آنتی بیوتیک نیاز دارید. در موارد دیگر، باید تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید. در موارد نادر، ممکن است شما نیاز به عمل جراحی برای درمان موارد پیچ خوردگی بیضه داشته باشید.

با اینکه به راحتی ممکن است آتروفی بیضه ایجاد شود، اما آتروفی بیضه همیشه قابل برگشت نیست. در بسیاری موارد، درمان زودرس احتمال برگشت پذیر بودن آتروفی بیضه را افزایش می دهد. این امر به ویژه در صورتی که آتروفی بیضه شما ناشی از پیچ خوردگی بیضه باشد، اهمیت دارد. چون به تعویق انداختن درمان به جهت یافتن درمان مناسب تر، موجب صدمات جبران ناپذیری میگردد.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
واریکوسل چیست؟
علل ناباروری مردان
واریکوسل و اختلال نعوظ
علت بزرگ شدن و ورم بیضه
چرا مردان اسپرم زیادی تولید می کنند؟
سونوگرافی بیضه ؛ مراحل و نتایج آن
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان