آزمایش ژنتیکی سرطان پستان و تاثیر نتایج آن

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

آزمایش ژنتیکی سرطان پستان برای برآورد میزان خطر سرطان پستان و تخمدان از روی ژن ها می‌تواند تاثیرات عاطفی و روانی زیادی ایجاد کند و نتیجه ی مثبت یا منفی آزمایش، شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟ اگر به فکر آزمایش ژنتیکی هستید تا بدانید که آیا یکی از ژنهای جهش به سرطان پستان دارید- BRCA۱ یا BRCA۲؟ 

اول، مطمئن شوید که آیا شما در اقلیت کوچکی از زنانی، که آزمایش برای آنها مفید است، قرار دارید؟ پیامدهای روانشناختی، عاطفی و اجتماعی آزمایش ژنتیکی سرطان سینه، می تواند تاثیرات زیادی هم برای خود فرد و هم برای اعضای خانواده، داشته باشد. از طرفی می تواند برای درمان و تشخیص زودتر یا جراحی های ضروری بسیار مهم و ارزشمند باشد. در این متن به بررسی نتایج مثبت تست ژنتیکی سرطان سینه و منفی شدن تست می پردازیم. 

مثبت شدن آزمایش ژنتیک brca یا سرطان سینه

اگر آزمایش ژنتیکی، جهش ژن BRCA را نشان دهد، ممکن است طیف وسیعی از پاسخ ها را برای یادگیری نتایج آزمایش خود تجربه کنید، از جمله:

۱. اضطراب در مورد ابتلا به سرطان.

داشتن یک ژن BRCA تغییر یافته به معنای قطعاً سرطان پستان یا تخمدان نیست. نتایج آزمایش نمی تواند سطح دقیق خطر شما را مشخص کند، در چه سنی ممکن است شما مبتلا به سرطان شوید،یا چه میزان ممکن است بیماری پیشرفت کند یا اینکه خطر مرگ در اثر سرطان با سایر خطرات چقدر است؟

۲. آگاهی از وضعیت میزان خطر.

شما ممکن است نتیجه مثبت مشاهده کنید: اما اکنون می دانید در برابر چه چیزی باید مراقبت و درمان داشته باشید. شما می توانید تست های نظارت بر سرطان را مرتب انجام دهید و یا گامهای کاهش ریسک مانند جراحی پیشگیرانه یا مصرف داروها را زودتر بردارید. شما همچنین توانایی اطلاع رسانی و آموزش اعضای خانواده را که ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، را دارید.

۳. مشکل در روابط خانوادگی.

ممکن است برخی از بستگان شما مایل به دانستن وجود جهش ژنی در خانواده نباشند. اما اگر قصد دارید اقدامات پیشگیرانه مانند جراحی های پیشگیرانه داشته باشید، نگه داشتن حقیقت از اعضای خانواده نزدیک سخت خواهد بود. پیش از این فکر کنید که چگونه- یا در صورت مثبت بودن - نتایج آزمایش خود را با اعضای خانواده درمیان بگذارید.

۴. در مورد انتقال جهش ژنتیکی به فرزندتان خود را مقصر بدانید.

دانستن وضعیت ژنتیکی شما ممکن است ترس از این که فرزند شما یا فرزندانتان نیز جهش ژن را به ارث برده باشند، ایجاد کند. اگر متوجه شوید که حامل ژن سرطان پستان هستید، این می تواند به سوال و نگرانی بیشتری منجر شود که بهترین زمان برای بحث در مورد نتایج با فرزندانتان است.

۵. استرس بر تصمیمات مهم پزشکی.

دریافت نتیجه آزمایش مثبت به این معنی است که می خواهید راهکارهای پیشگیری از سرطان و تشخیص زودهنگام را که برای شما مناسب است ، در نظر بگیرید. بحث در مورد گزینه ها با یک مشاور ژنتیک ، متخصص پستان یا انکولوژیست می تواند به شما راهنمایی کند.

۶. نگرانی در مورد بیمه درمانی. 

درباره مشاوره ژنتیک، با پزشک در مورد این یا هرگونه نگرانی دیگری صحبت کنید.

منفی شدن آزمایش ژنتیک brca

دانستن این که آزمایش ژنتیکی هیچ اثری از ژنهای BRCA یافته نشده است ممکن است احساساتی را به وجود آورد:

۱. راحتی خیال از نداشتن خطر سرطان.

اگر نتیجه آزمایش منفی باشد و جهشی شناخته شده در خانواده شما وجود نداشته باشد، میتواند وزن بسیار زیاد نگرانی را از روی شانه های شما بردارد. با این حال، با توجه به سابقه خانوادگی، با پزشک خود یک برنامه غربالگری تهیه کنید که براساس سابقه خانوادگی مناسب برای شما باشد.

این اشتباه خواهد بود که اجازه دهید نتایج تست منفی شما را به سمت یک احساس غلط امنیتی سوق دهد. شما هنوز هم با همان میزان از خطر ابتلا به سرطان با سطح عمومی روبرو هستید - یا شاید به دلیل سابقه خانوادگی کمی بیشتر باشد- و این باعث می شود شانس شما در حدود ۱ در ۸ برای ابتلا به سرطان پستان در طول زندگی باشد.

۲. حس گناه "بازمانده".

آزمایش منفی برای جهش BRCA ممکن است احساس گناه ایجاد کند - به خصوص اگر سایر اعضای خانواده دارای ژن های سرطان پستان و یا با خطر سرطان روبرو باشند.

۳. عدم اطمینان در مورد خطر سرطان شما.

نتایج آزمون همیشه مشخص نیست. دریافت نتیجه آزمایش منفی ممکن است بازهم پزشک نتواند درمورد میزان خطر سرطان پستان برای شما نتیجه قطعی بگیرد. همچنین، آزمایش منفی بدان معنی نیست که شما روزی دچار سرطان نخواهید شد، همانگونه که آزمایش مثبت به معنای این نیست که در نهایت شما به سرطان مبتلا خواهید شد.

نتایج متغیر یا نامعلوم آزمایش ژنتیک brca یا سرطان پستان

در بعضی موارد، آزمایش یک ژن را تغییر می دهد که در نسل های قبلی مشاهده نشده است، و اطلاعات کافی در مورد تغییر وجود ندارد تا بدانیم آیا این امر باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان یا تخمدان می شود که این به عنوان نامشخص شناخته می شود.

دانستن  اینکه وضعیت شما از نظر داشتن عوامل ژنتیکی سرطان سینه، نامشخص نتیجه گیری شود، میتواند منجر به:

  1. سردرگمی و اضطراب در مورد خطر سرطان شما
  2. ناامیدی از عدم اطلاعات دقیق در مورد خطر سرطان
  3. چالش های تصمیم گیری در مورد غربالگری سرطان، درمان و پیشگیری از سرطان
  4. زندگی با نتایج آزمون
  5. اضطراب بیشتر 

همچنین اگر نتایج تست شما مثبت باشد، غم، اضطراب یا حتی عصبانیت را تجربه کنید. اگر انتظار نداشتید که نتایج شما مثبت باشد مثلاً اگر سابقه خانوادگی نداشته باشید، ممکن است احساسات منفی بیشتری را تجربه کنید.

با این حال، تحقیقات نشان می دهد، در درازمدت، بیشتر افراد با آگاهی از افزایش خطر سرطان مقابله می کنند و نسبت به نتایج آزمایش پریشانی چشمگیری را تجربه نمی کنند.

تصمیم به انجام جراحی های پیشگیرانه (پیشگیری کننده) در صورت مثبت بودن برای ژن BRCA ضروری نیست. شما باید قبل از تصمیم گیری، به تحقیق و فهم همه گزینه های خود بپردازید. گاهی اوقات به دنبال یک نظر دوم یا ملاقات با یک متخصص مفید است که می تواند بر اساس موقعیت فردی شما، در وزن و خطرات و مزایای گزینه های موجود به شما کمک کند.

برای بسیاری، دانستن وضعیت خطرشان، پریشانی روانی و عاطفی انها را می تواند کاهش دهد. این افراد می توانند فعال باشند و یک برنامه شخصی برای مقابله با افزایش خطر آنها ایجاد کنند.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
سرطان سینه از علائم تا درمان
معاینه پستان در خانه
علت عقب افتادن پریود چیست؟
سرطان رحم
ترشحات طبیعی و غیر طبیعی نوک سینه
علت سنگین شدن سینه ها
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان