برهنه خوابیدن بهتر است؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

براساس یک نظرسنجی از ۱۲۰۰ بزرگسال در انگلستان، نزدیک به ۴۰٪ از ما با لباس میخوابیم، کمی بیش از ۲۰٪ لباس زیر و تنها  ۳۵% افراد هنگام خواب هیچ چیزی نمیپوشند.

فواید برهنه خوابیدن

خوابیدن برهنه می تواند باعث عوامل زیر شود:

۱- بهبود کیفیت خواب

خوابیدن بدون لباس می‌تواند سبب بهبود و ارتقاء کیفیت خواب شود.

خوابیدن در محیط خنک تر می تواند به بهبود کیفیت خواب شخص کمک کند.

در یک مطالعه سال ۲۰۱۲ توسط موسسه ملی بهداشت، مشخص شد که دمای اتاق جایی که می خوابید یکی از مهمترین عوامل در رسیدن به کیفیت خواب است.

دمای ایده آل در اتاق خواب ۶۰-۶۷ درجه فارنهایت است (۶/۱۵ تا ۴/۱۹ درجه سانتیگراد) و خوابیدن برهنه یکی از راه های پایین نگه داشتن دمای داخلی بدن است.

کیفیت و مدت زمان خواب شخص می تواند بر سلامت عمومی و راحتی فرد تأثیر بگذارد. در حقیقت، طبق اعلام موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، خواب بی کیفیت می تواند بر سطح انرژی، حافظه و عملکرد ذهنی تأثیر منفی بگذارد.

نداشتن خواب با کیفیت مناسب می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامت را افزایش دهد، از جمله:

  • چاقی
  • افسردگی
  • دیابت
  • بیماری های قلبی
  • فشار خون بالا

۲- کمک به خوابیدن سریعتر 

علاوه بر بهبود کیفیت خواب، خوابیدن برهنه به فرد کمک میکند که سریعتر بخوابد.

اگر هوا هنگام خواب خیلی گرم باشد ، بدن برای کاهش دمای بدن تقلا میکند و بر طبق گفته محققان، این تقلا باعث میشود شما وارد مرحله خواب نشوید.

یک مطالعه سال ۲۰۱۲ بیان داشت که قرار گرفتن در معرض گرما باعث افزایش بیداری و کاهش خواب موج آهسته و خواب سریع حرکت چشم می شود.

خوابیدن برهنه می تواند باعث شود، پوست شما سریعتر خنک شود، که ممکن است به پایین آمدن دمای بدن کمک کند و به فرد اجازه می دهد زودتر بخوابد.

دمای بدن بخش مهمی از ریتم شبانه روزی است. ریتم شبانه روزی یک ساعت بیولوژیکی است که هنگام خواب و بیدار شدن افراد تنظیم می کند.

همچنین در شب و در مدت زمان خواب، دمای بدن شما بعد از سه یا چهار ساعت به طور طبیعی کاهش می یابد. این کاهش دما یکی از دلایل احساس خواب آلودگی و خوابیدن ما در شب هاست.

پوشیدن لباس خواب پشمی یا رفتن زیر پتوی سنگین، باعث منقطع شدن خوابتان میشود. از طرفی، پاهای شما نباید خیلی سرد باشند، زیرا این امر نیز، خواب را نیز مختل می کند. به جای پوشیدن جوراب در هنگام خواب، که باعث داغتر شدن بیشتر از حد میشود از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

۳- میتواند به ارتقاء عزت نفس کمک کند.

بررسی سه مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد كه مشاركت در "فعالیتهای نچرال یا طبیعی" میتواند رضایت از زندگی، تصویر بدن و عزت نفس را بهبود بخشد.

اگرچه این مطالعات به طور خاص مزایای خواب برهنه را مورد بررسی قرار نداده است ، اما ممکن است که نپوشیدن لباس در رختخواب تأثیر مشابهی داشته باشد.

۴- به کاهش عفونت های قارچی واژن کمک میکند.

واژن محیطی گرم و مرطوب است که باعث می شود مکانی ایده آل برای رشد مخمر باشد. عفونت های قارچی واژینال بسیار شایع است و می تواند در صورت وجود رشد بیش از حد مخمر در داخل یا اطراف واژن رخ دهد.

خوابیدن برهنه با کاهش دادن مقداری از گرما و رطوبت در طول شب باعث کاهش خطر عفونت های مخمر واژن می شود.

۵- به بهبود روابط زناشویی کمک میکند.

خوابیدن برهنه با شریک زندگی می تواند به بهبود روابط زناشویی کمک کند.

طبق یک بررسی سال ۲۰۱۵، تماس مستقیم پوستی بین بزرگسالان باعث می شود بدن هورمونی به نام اکسی توسین آزاد کند.

اکسی توسین ممکن است در افزایش تعاملات اجتماعی نقش داشته باشد. افزایش سطح اکسی توسین همچنین ممکن است استرس را کاهش داده وسلامتی عمومی فرد را بهبود بخشد.

۶- باروری مردان را بهبود می بخشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ که شامل ۶۵۶ مرد نشان داد که افرادی که لباس زیر گشادتری پوشیده بودند، تعداد اسپرم بالاتری نسبت به کسانی که لباس زیر تنگ تری پوشید بودند، داشتند.

 ممکن است به این دلیل باشد که لباس زیر مناسب، مانند شلوارکهای گشاد ونخی، به خنک نگه داشتن بیضه ها کمک می کند. افزایش درجه حرارت در بیضه می تواند بر عملکرد بیضه ها تأثیر منفی بگذارد.

خوابیدن برهنه همچنین ممکن است باعث خنک شدن بیضه ها در شب شود که میتواند به بهبود اسپرم کمک کند.


بیشتر بخوانید چپ

نکاتی برای خوابیدن برهنه

  • خوابیدن برهنه برایتان سخت است، می تواند خواب را در لباس زیر و بدون پیراهن خود امتحان کند.
  • انتخاب ملحفه های  مناسب می تواند به خوابیدن مخصوصا برهنه خوابیدن کمک زیادی کند. ملحفه های نرم اما سبک می توانند به خنک نگه داشتن فرد کمک کنند، در حالی که پارچه های زبر و پلاستیکی ممکن است باعث تحریک پوست شوند.
  • همچنین دوش گرفتن قبل از خواب می تواند به تمیز نگه داشتن ملحفه ها کمک کند.
  • اگر دمای اتاق خواب خیلی سرد باشد ، فرد می تواند دما را با یک پتو اضافی تنظیم کند.

اگر برهنه نخوابید چه چیزی بپوشید؟

هنگام خواب برهنه، پوشیدن پارچه های متناسب و سبک، می تواند به خنک نگه داشتن پوست کمک کند، که ممکن است باعث شود فرد سریعتر بخوابد و خواب با کیفیت بیشتری را ترویج کند.

پوشیدن پارچه های سنگین، مانند لباس خواب یا پیژامه پشمی، ممکن است باعث کاهش یا جلوگیری از خنک شدن پوست شود.

برای مردان، پوشیدن لباس زیر مناسب، مانند شلوارک های نخی و گشاد می تواند به خنک نگه داشتن بیضه ها کمک کند.

خلاصه

خوابیدن برهنه ممکن است به افراد کمک کند سریعتر به خواب بروند و خواب با کیفیت بیشتری را داشته باشند. کیفیت و مدت زمان خواب برای سلامت و رفاه کلی فرد مهم است.

خوابیدن برهنه آسان است و خطری برای شخص ایجاد نمی کند.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
برای تشخیص عفونت در هنگام بارداری چکار باید کرد؟
در بارداری نیاز به معاینه داخلی واژینال نیست. شرح حال دقیق رنگ و بو و نوع ترشحات بسیار به تشخیص کمک میکند. توصیه میکنم حتما ویزیت شوید و شرح حال کاملی ارائه کنید. در صورتی که شرح حال کافی نباشد معاینه خارجی واژینال انجام میشود. درمان عفونت در بارداری بسیار مهم است. توصیه میکنم مایعات فراوان مصرف کنید ‌ لباس زیر نخی استفاده کنید و حتما عفونت باید توسط پزشک درمان شود.
شبها نمی تونم بخوابم هر کاری کردم فایده نداشته. علت چیست؟
اختلالات خواب انواع مختلف دارد اختلال در شروع خواب ، اختلال در تداوم خواب و ... همچنین علل مختلف دارد مثل افسردگی ، استرس و ... توصیه میکنم برای تشخیص به روانپزشک مراجعه کنید و شرح حال کاملی ارائه دهید . اولین قدم در درمان اختلالات خواب رعایت بهداشت خواب است و سپس درمان دارویی است . پاسخ از: دکتر علی رحمانی
نظر کاربران (۱ نظر)

محمد رضا نقدی بسیار عالی بود ۱۷ اسفند ۰۱

مطالب مرتبط
درمان پف دور چشم چیست؟
مسمومیت بارداری چیست؟
اثر گوشی موبایل بر سلامتی و خواب
بهترین روش شستشوی واژن
بعد از رابطه جنسی چه کارهایی باید انجام دهید؟
چرا مردان اسپرم زیادی تولید می کنند؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان