چگونه سه بعدی می بینیم؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

درسال ۲۰۱۲ بروس بریجمن دانشمند علوم اعصاب ۶۷ ساله با همسرش برای دیدن یک فیلم سینمایی به سینما رفت و برای دیدن فیلم عینک سه بعدی تهیه کرد پس از اتمام فیلم زندگی او دچار تغییر شد. او که تا پیش از این دید ۳بعدی نداشت و تمام چیزها را مانند تصویری میدید برای مثال دور شدن پرنده را نمیدید و تنها کوچک شدن پرنده را تا اینکه او را نبیند، به یکباره جهان را توانست به صورت سه بعدی ببینید و او از این اتفاق به هیجان امد. او گفت" که یکباره بازیگرها را میدیدم که از کادر بیرون میروند در حال که تا قبل از این درکی از آن نداشتم."

این اتفاق یعنی داشتن دید ۲ بعدی در حدود ۵% تا ۱۰٪ مردم جهان وجود دارد. برای مثال جانی دپ بازیگر مشهور هم دید ۲بعدی دارد.

چرا برخی افراد جهان را دوبعدی میبینند؟

ما موجودات سه بعدی هستیم که در یک دنیای سه بعدی زندگی می کنیم اما چشمان ما فقط دو بعد را به ما نشان می دهد. عمق چیزی که فکر میکنیم می توانیم ببینیم، ترفندی است که مغز ما آموخته است. و حاصل تکامل که چشم ما و قرار گرفتن چشم ها در جلوی صورت ما هست. برای اثبات این موضوع، یک چشم را ببندید و سعی کنید تنیس بازی کنید. برایتان واقعا سخت میشود چون نمیتوانید نزدیک شدن توپ را به درستی تشخیص دهید.

معجزه درک عمق ما ناشی از توانایی مغز ما برای جمع آوری دو تصویر دوبعدی به شکلی است که بتواند، عمق را در ان تشخیص دهد میباشد. به این دید استریوسکوپی گفته می شود.

بیشتر حیوانات شکارچی برای اینکه طعمه خود را شکار کنند از آن فاصله میگیرند، چون بینایی استریوسکوپی دارند. اما بیشتر حیوانات گیاهخوار چشمانشان در کنار سرشان قرار دارند تا بتوانند بیشتر محیط اطراف خود را ببینند. اما در این حالت آنها نمیتوانند درک درستی از عمق داشته باشند.

بینایی سه بعدی انسان ترفند مغز

از آنجا که چشمان شما روی صورت شما جدا شده است، هر شبکیه تصویری کمی متفاوت ایجاد می کند. این تفاوت در تصاویر باعث تشخیص عمق اشیاء مورد نظر از ما است.

هنگامی که آن دو تصویر در مغز شما جمع می شوند مغز عمق آن تخمین میزند.

بینش استریوسکوپی به طور مؤثر برای مسافت تا ۱۸ پا( ۵ متر و نیم) کار می کند. فراتر از این فاصله، مغز شما از اندازه و حرکت نسبی برای تعیین عمق آن استفاده میکند.

با فاصله دو چشم از یکدیگر( مثل دوربین ها)، هر شبکیه تصویری کمی متفاوت ایجاد می کند. این تفاوت در تصاویر و تفسیر ان در مغز، مغز یک تصویر با عمق و سه بعدی از اجسام برای ما می سازد.

تصویربرداری استریوسکوپی سه بعدی هم با همین روش و با گرفتن دو تصویر کمی متفاوت است - همان چیزی که چشمان شما تولید می کند- انجام میدهد. این کار را می توان با انکسار نور، فیلتر رنگ یا قطبش نور انجام داد.

دقیقاً مثل ما، سگها هم جهان را مانند ما سه بعدی می بینند. اما هنوز اطلاعات در مورد دید آنها کافی نیست.


بیشتر بخوانید چپ

افراد  با دید دو بعدی چگونه میبینند؟

افرادی که یک چشم دارند یا مشکلات بینایی( تنبلی چشم و ...) در یک چشمشان دارند ممکن است، جهان را دو بعدی ببینند. اما می توانند زندگی خوبی داشته باشد. البته مغز این افراد میتواند چیزی را که نزدیک میشود را با بزرگتر شدن اندازه ی آن تشخیص دهد، بنابراین میتوانند به راحتی زندگی کنند.

این افراد درست مثل وقتی که، در یک صفحه نمایش بزرگ تلویزیون فیلم تماشا می کنید، مغز آنچه را می بینید می فهمد، اگرچه اطلاعات سه بعدی از انها نمیگیرد. 

درمان افراد با دید ۲ بعدی

به محض زمانی که مغز مجبور شود سه بعدی بیبیند یا به سه بعدی دیدن پاسخ میدهد و سیناپس های مغز شما شروع به شکل گیری می کنند و درک درستی از عمق را می توانید متوجه شوید یا در برخی موارد مغز اینکار را نمیکند و علائمی مثل سردرد و .. را بروز میدهد و از دیدن امتناع میکند.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
فرد دچار افسردگی جهان را چگونه می‌بیند؟
آیا از ۱۰٪ مغز خود استفاده می‌کنیم؟
آیا مغز انسان پر می شود؟
کوررنگی چیست؟
انواع کوررنگی و تست آن
علائم پیرچشمی و درمان آن
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان