مواد غذایی که نباید با دارو مصرف شوند؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

همانطورکه که برخی از داروها با هم تداخل دارند، اما آنچه که می خورید و می نوشید هم می تواند بر برخی داروها تأثیر داشته باشد. قبل از مصرف اولین بار یک دارو، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا ماده غذایی هست که نباید با دارو مصرف شود یا نه.بعضی مواد روی هم اثر دارند و نباید باهم مصرف شوند.

تداخل مواد غذایی با داروها 

1. گریپ فروت

این میوه  و مرکبات شیوه مصرف سلول های خاص در روده و انتقال دارو از طریق بدن شما را تغییر می دهد که می تواند بیش از ۵۰ دارو را تحت تأثیر قرار دهد. این ماده می تواند اثر برخی داروها مثل فكسوفنادین (تلفاست) داروی ضد آلرژی كمتر كند و یا اثر برخی دیگر از داروها را بیش از حد قوی كند. برای مثال اثر بخشی داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند آتروواستاتین (لیپیتور) كاهش می دهد.

2. شیر

این فرآورده های لبنی می تواند فرآیند آنتی بیوتیک های خاصی را برای بدن شما سخت کند. مواد معدنی موجود در شیر مانند کلسیم و منیزیم بخشی از این دلیل به همراه پروتئین کازئین هستند. اگر شما آنتی بیوتیک مصرف می کنید، حتماً در مورد غذاها یا نوشیدنی هایی که باید از آنها دوری کنید مطلع شوید.

3. شیرین بیان

برخی از افراد از این داروی گیاهی برای کمک به هضم غذا استفاده می کنند و برخی دیگر از آن برای طعم دادن به مواد غذایی استفاده می کنند. اما گلیسیریزین، یک ماده شیمیایی موجود در شیرین بیان، می تواند اثر برخی داروها از جمله سیکلوسپورین داروی مصرفی بیماران پیوند عضو را، تضعیف کند.

4. شکلات

شکلات تلخ به طور خاص می تواند اثرات داروهای آرام بخش یا خواب آور، مانند زولپیدم تارترات را، تضعیف کند. همچنین می تواند باعث افزایش اثربخشی برخی داروها مانند متیل فنیدات (ریتالین) شود. و اگر از مهار کننده مونوآمین اکسیداز استفاده می کنید، که برای درمان افسردگی استفاده می شود، می تواند فشار خون شما را به شدت بالا ببرد.

5. مکمل آهن

این مکمل می تواند اثرات لووتیروکسین (یوتیروکس) را کاهش دهد،( داروی کم کاری تیروئید). اگر از این دارو و مولتی ویتامین همزمان استفاده می کنید، بررسی کنید که آیا آهن در آن وجود دارد یا خیر. در صورت نیاز به مکمل آهن، از پزشک خود در مورد مصرف آن و داروهای خود در زمان درست آن سوال کنید.

6. الکل

الکل باعث می شود برخی داروهای خاص از جمله برخی فشارخون و داروهای قلبی کمتر موثر یا حتی بی فایده باشند. همچنین می تواند  برای برخی دیگر قویتر شود و یا عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند.

7. قهوه

این ماده می تواند داروهای آرام بخش مانند لیتیوم و کلوزاپین را تضعیف کند، اما اثرات و عوارض جانبی را بر دیگر داروها میگذاردبرای مثال: آسپرین، اپی نفرین (برای درمان واکنشهای حساسیتی جدی) و آلبوترول (که توسط دستگاه استنشاقی به دلیل مشکلات تنفسی گرفته می شود) است. همچنین می تواند بدن را در جذب آهن دچار مشکل کند.

8.آنتی هیستامین ها

این دارها  به عطسه و آبریزش بینی ناشی از آلرژی کمک می کند، اما برخی از آنها می توانند باعث کاهش اثر داروی فشارخون شما شود و ضربان قلب شما را بالا ببرد. در صورت مصرف داروی فشار خون، با پزشک خود در مورد روش های دیگر برای مدیریت آلرژی خود صحبت کنید.

9. ویتامین K

اگر داروی وارفارین را استفاده می کنید- که برای درمان و جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شود- میزان ویتامین K موجود در رژیم غذایی خود را بدانید. کلم بروکلی، کلم، جعفری و اسفناج برخی از غذاهای بسیار حاوی ویتامین K هستند. سعی کنید هر روز به همان مقدار از این غذاها میل کنید تا سطح وارفارین موجود در خون شما یکسان باشد.

10. جینسنگ

این دارو می تواند اثرات وارفارین را نیز کاهش دهد و در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون هپارین یا آسپیرین و همچنین داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می تواند احتمال خونریزی داخلی را بالا ببرد. اگر از مهار کننده های مونوآمین اکسیداز استفاده می کنید، جینسنگ می تواند باعث سردرد، مشکلات خواب، بیش فعالی و مشکلات عصبی شود.

11. گل راعی

این گل به عنوان داروی گیاهی گاهی برای بهبود افسردگی مصرف می شود، اما تاییدی بر این ادعا وجود ندارد. این  دارو می تواند باعث شود کبد شما آنزیم هایی را آزاد کند (که باعث واکنش شیمیایی در بدن شما میشود) واینگونه می تواند اثر برخی داروها را تضعیف کند. این داروها شامل داروهای کلسترول مانند لوواستاتین (Altoprev و Mevacor)، سیلدنافیل (ویاگرا) و دیگوکسین (Lanoxin) هستند که برای معالجه شرایط خاص قلب استفاده می شوند، هست.

12. گیاه کهن دار

برخی افراد از این گیاه برای کمک به یا جلوگیری از فشار خون بالا، زوال عقل، زنگ گوش (وزوز گوش) وغیره استفاده می کنند، اما هیچ تحقیقاتی در دست نیست که نشان می دهد در این موارد تاثیر دارد. مصرف این گیاه همزمان  داروهای کنترل تشنج، از جمله کاربامازپین (تکرتول) و اسید والپروئیک (دپاکین) اثر دارو را تضعیف میکند.


بیشتر بخوانید چپ

مدیریت مصرف داروها

فقط حدود ۵۰٪ دارو طبق تجویز دارو مصرف می شود. افراد غالباً کمتر از حد مورد نیاز مصرف می کنند، آن را در مواقع تصادفی مصرف می کنند یا فاصله زمانی زیادی بین مصرف دوزها قرار میدهند- همه اینها می تواند اثربخشی را کم کند. حتماً داروهای خود را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
استامینوفن ها یا ایبوبروفن کدامیک عوارض کمتری دارند؟
نکات مهم هنگام مصرف داروها
چگونه داروهای فشارخون را کم کنیم؟
دارونما چیست و چگونه عمل می کند؟
داروی دومپریدون ؛ یک ضد تهوع
تداخل داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان