جوش و ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

تمام ضایعات پوستی یا جوش‌های اطراف ناحیه تناسلی یا واژن نشان دهنده زگیل نیستند. در این متن تمام این جوش ها یا برجستگی ها که در اطراف واژن یا آلت تناسلی می توانند ظاهر شوند را بررسی می کنیم تا با تشخیص بهتر بتوانید درمان مناسب تر را انجام دهید.

فرورفتگی موها در پوست و حساسیت در اثر استفاده از تیغ 

ممکن است در ناحیه تناسلی خود جوش یا برآمدگی هایی ببینید که قرمز و ملتهب اند و بعضا خارش دارند. این جوش ها می توانند ناشی از کارهای ساده ای مانند تراشیدن موهای زائد با استفاده از تیغ باشند یا اینکه مدتی پس از اصلاح قبلی این نواحی، موها به جای خروج از پوست، در زیر پوست رشد می کنند.

این جوش ها معمولا کوچک و ریز هستند، در مواردی اگر تیغ مورد استفاده شما قدیمی و یا آلوده باشد، ممکن است باعث بروز جوش های بزرگ تر و چرکی شود.

درمان : برای تسکین پوست تحریک شده از گیاه آلوئه ورا یا یک کرم استروئیدی استفاده کنید. موهای زائدی را که زیر پوست هستند یا هنوز زیاد رشد نکرده اند را اصلاح نکنید. برای جلوگیری از زیر پوستی شدن موهای زائد، ابتدا از ژل اصلاح کننده و مرطوب کننده ی مناسب و مخصوص برای نرم کردن موها استفاده کنید، و بعد زیر دوش آب بروید. و در نهایت در جهت رشد مو ها شروع به اصلاح با تیغ کنید یا حتی میتوانید از کرم های موبر برای این کار استفاده نمایید.

کیست های ناحیه تناسلی

ممکن است یک توده گرد یا برآمدگی غیر طبیعی زیر پوست خود احساس یا مشاهده کنید که مانند یک توپ کوچک است. معمولاً در این صورت می توانید به راحتی آن را در زیر پوست خود جا به جا کنید. این توده، کیست است. برخی از کیست ها ممکن است کمی رشد کنند، اما بیشتر آن ها به همان اندازه باقی می مانند. در صورت آلوده شدن آن ها، می توانند خارش و احساس ناراحتی در شما ایجاد کنند.

علت ایجاد کیست های تناسلی: علت ایجاد این کیست ها معمولا پیچ خوردن یا محدود شدن مو در زیر پوست است.

درمان کیست های تناسلی: خیس کردن کیست ها با آب گرم (یا دوش گرفتن مداوم) گاهی اوقات می تواند به تخلیه شدن کیست کمک کند. اگر این کیست شما را اذیت میکند و باعث درد می شود، به پزشک مراجعه کنید. کیست ها در صورت ایجاد درد و ناراحتی، با عمل جراحی یا استفاده از کورتیزون ها قابل درمان هستند.

کورک یا جوش چرکی در ناحیه تناسلی

برجستگی های قرمز، متورم و دردناک در ناحیه تناسلی می توانند نشانه ی جوش چرکی باشند. آنها غالباً وقتی فولیکول مو آلوده می شود، ظاهر می شوند. که  این جوش ها را در معمولا ناحیه پشت و کشاله ران خود می‌بینید.

علت ایجاد کورک های چرکی: این جوش ها ممکن است در اثر پوشیدن لباس کثیف یا تنگ به وجود بیایند. این جوش های نسبتا بزرگ و دردناک ممکن است تا زمانی که یک کیسه پر از چرک را بوجود بیاورند، به رشد خود ادامه دهند.

درمان کورک چرکی در ناحیه تناسلی : این جوش ها را به هیچ وجه نترکانید. آن را در آب گرم خیس یا مرطوب کنید یا از کمپرس گرم استفاده کنید تا تخلیه شود. اگر با این حال تخلیه نشد و یا بزرگ تر و دردناک تر شد، به پزشک مراجعه کنید.

اسکین تگ یا گوشت های اضافه

اسکین تگ ها یک تکه کوچک از بافت یا به صورت پوست اضافه در ناحیه تناسلی یا دیگر نقاط بدن هستند که یک تکه پوست آویزان به نظر می رسند. آن ها خطرناک نیستند و باعث آزردگی در شما نخواهند شد. منگوله های پوستی می توانند روی قسمت های مختلف بدن از جمله  نواحی تناسلی و کشاله ران شما ظاهر شوند، به خصوص اگر افزایش وزن داشته باشید و یا سنتان بالا رفته باشد.

اگر لباس شما این منگوله های پوستی را لمس کند، باعث تحریک شدن آن می شود. اگر این مسئله شما را آزار دهد، پزشک می تواند با استفاده از ابزارهای مخصوص آن را قطع، سوزانده و یا منجمد کند. به هیچ وجه، خودتان در منزل اقدام به سوزاندن یا درمان این زوائد پوستی نکنید.

آنژیوم

ممکن است متوجه رشد چند توده ی قرمز یا بنفش رنگ کنارهم در نزدیک اندام تناسلی خود شوید.

علت ایجاد آنژیوم: اين ضايعات در اثر رشد بيش از حد و موضعى عروق خونى درست در زير پوست که ممکن است از نظر زيبائى ناخوشايند باشند، ايجاد مى‌شوند که می توانند در هر جای بدن ظهور یابند. آنها معمولاً بزرگتر نمی شوند و به ندرت خونریزی می کنند. در برخی از افراد در سن بالا ظاهر می شود. در بقیه نیز ممکن است در حین دوران بارداری یا کودکی به وجود بیاید.

درمان آنژیوم در ناحیه تناسلی: بیشتر اوقات آنژیوم ها نیاز به درمان خاصی ندارند مگر این که دچار خونریزی شوند یا آزار دهنده باشند.در این صورت پزشک می تواند آن ها را با کوتر یا لیزر از بین ببرد.

مولوسکوم کنتاژیوزوم یا زگیل آبکی

این برجستگی های ریز در ناحیه تناسلی ناشی از ویروسی است که به راحتی از فرد به فرد دیگر منتقل می شود.

علت ایجاد زگیل آبکی: این زگیل ها در اثر استفاده از حوله و لباس فرد آلوده می توانند منتقل شوند. همچنین در اثر تماس پوستی و رابطه جنسی نیز قابل سرایت است. برجستگی های این زگیل به رنگ گوشتی یا صورتی بوده و می توانند صاف یا نرم (موم مانند) باشند. آنها معمولاً آزار دهنده و دردناک نیستند، اما ممکن است خارش ایجاد کنند.

درمان زگیل آبکی: مولوسکا اغلب به تنهایی و بدون درمان خاصی از بین می رود. اما پزشک ممکن است لازم بداند که لک های باقی مانده از آن را با لیزر، انجماد، تراشیدن یا کرم معالجه کند.

زگیل ناحیه تناسلی

علائم زگیل تناسلی: به صورت برجستگی ها به رنگ پوست هستند و می توانند صاف و کوچک یا بزرگ و به شکل گل کلم باشند. زگیل ها معمولا روی مقعد و ناحیه تناسلی زنان و مردان یا در اطراف آن نواحی و یا در داخل یا اطراف واژن رشد می کنند. این زگیل ها اغلب خارش دارند اما معمولاً دردناک و آزار دهنده نیستند. زگیل های تناسلی در اثر تماس جنسی گسترش می یابند و توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند.

پزشک می تواند با لیزر، انجماد، جراحی و برخی کرم ها و ژل های موضعی آنها را درمان کند. اخیرا واکسن هایی برای جلوگیری از این ویروس به بازار عرضه شده که استفاده از آن ها توصیه نمی شود.

کراتوزیس پیلاریس یا پوست مرغی

اگر بر روی باسن، نواحی تناسلی و ران های خود تکه هایی از پوست خشن و جوش مانند مشاهده می کنید، می تواند عادی و بدون خطر باشد. کراتوز پیلاریس هنگامی ایجاد می شود که کراتین ( پروتئینی در پوست)  بیش از حد، فولیکول های مو را به هم وصل کند.

اقدامات درمانی زیادی برای پوست مرغی یا کراتوریس پیلاریس وجود ندارد. برخی از افراد با کرم های مرطوب کننده و کرم هایی که دارای مقادیر زیادی اسیدهای گلیکولیک، اسیدهای آلفا هیدروکسی یا اوره هستند، پوست خود را تسکین می دهند.

فولیکولیت در ناحیه تناسلی

علائم فویکولیت در ناحیه تناسلی: این برآمدگی ها ممکن است خارش و درد داشته باشد و مانند جوش به نظر برسند.

علت ایجاد آن : یک مشکل نسبتا شایع پوستی است که از طریق وارد شدن باکتری های خاصی به فولیکول مو به وجود می آید که باعث ایجاد عفونت می شوند.

درمان فولیکولیت تناسلی: کرم های آنتی بیوتیکی بدون نسخه می توانند به موارد خفیف این مشکل کمک کنند. در صورت عدم پاکسازی یا بد تر شدن این مشکل، به پزشک مراجعه کنید. برای جلوگیری از سایر عوارض، موهای زائد این نواحی را اصلاح کنید و از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان خودداری نمایید.

سیفیلیس

یک بیماری مقاربتی است که در اثر باکتری به نام باکتری ترپونما پالیدوم به وجود می آید. در مرحله اول سفلیس، بیمار ممکن است یک زخم بدون درد در دستگاه تناسلی و اطراف آن یا در لب و دهان خود داشته باشید. این بیماری می تواند به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال یابد. در مرحله دوم بیماری، بیمار ممکن است بثورات پوستی غیر خارش دار و دارای شکل صاف، مانند زگیل داشته باشد.

درمان سفلیس تناسلی: حتی اگر زخم ها و بثورات از بین بروند، عفونت هنوز وجود دارد. پزشک می تواند آن را با یک آنتی بیوتیک مناسب درمان کند. برای محافظت و پیشگیری از سرایت این بیماری، در هر بار رابطه جنسی، از کاندوم لاتکس استفاده کنید.

تب خال یا هرپس ناحیه تناسلی

غالباً افراد مبتلا به این بیماری مقاربتی، هیچ علامتی ندارند. اما در حین شیوع و ظهور بیماری در بدن، تبخال به صورت تاول های دردناک اطراف دستگاه تناسلی، مقعد یا دهان ظاهر می شود. مایع درون آن ها می تواند زخم ها را بشکافد و از آن خارج شود.

اگر به عفونت یا مایعات خروجی آن ها دست بزنید، می توانید آنها را به قسمت های دیگر بدن  یا به افراد دیگر منتقل کنید. برای کنترل شیوع بیماری، پزشک می تواند قرص های ضد ویروسی به شما بدهد.پ

تفاوت تبخال با زگیل تناسلی

سرطان پوست

شما ممکن است فکر کنید که سرطان پوست زمانی ایجاد می شد که بدون استفاده از محافظت کننده های پوستی، بیش از حد در معرض تابش خورشید قرار بگیرید، این تفکر اشتباه است زیرا سرطان پوست ممکن است در نواحی که خورشید تابش کمتری دارد نیز ظاهر شود. لکه سیاهی که در سطح پوست رشد می کند می تواند یک ملانوم باشد.

در صورت عدم درمان، این نوع سرطان پوست می تواند خطرناک باشد. لکه های غیر ملانومی می توانند، برجستگی هایی با رنگ قرمز یا هم رنگ پوست باشند که اغلب خون ریزی می کنند و از بین نمی روند. در صورت مشاهده ی هر گونه لکه غیرمعمول بر سطح پوستتان از پزشک کمک بگیرید.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
کنار آلت تناسلی قرمز شده و دارای لکه های قهوه ای است مانند اگزما که با سوزش همراه است علت ان چیست؟
مهمترین اقدام در بررسی ضایعات این ناحیه عبارتند از شرح حال دقیق و بررسی سوابق بالینی، معاینه توسط پزشک و گاهی مواقع ارزیابی های آزمایشگاهی است.بیماریهای پوستی دستگاه تناسلی مردان بسیار گوناگون است و بیماری های متعددی از جمله: عفونت های انگلی و عفونت های قارچی می توانند به شکل ضایعات پوستی آلت تناسلی ، مقعد یا کشاله ران تظاهر یابند. متخصص بیماریهای پوستی دستگاه تناسلی مردان با شناسایی این بیماران می تواند بهترین درمان را انتخاب کند
به مدت یکسال است دچار زگیل تناسلی هستم همچنین اگزما هم دارم برای درمان قطعی می توان چکار کرد؟
چون مدت زمان طولانی هست که درگیر زگیل و اگزما هستید و در فرم مزمن بیماری هستید حتما باید از ضایعات شما نمونه برداری بشود و بر اساس بافت شناسی ضایعه براتون درمان شروع بشه،باید زودتر جهت درمان اقدام میکردید.
منبع:
مطالب مرتبط
کورک یا جوش چرکی تناسلی
لیکن پلان تناسلی
عوارض زگیل تناسلی یا hpv
بعد از رابطه جنسی چه کارهایی باید انجام دهید؟
معایب و مزایای ختنه کردن در مردان
تفاوت تبخال با زگیل تناسلی
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان