تغییر رنگ ادرار

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

 اکثر ما هیچ گاه به ادرار خود توجهی نمیکنیم. اما دقت به خصوصیات ادرار شما مانند رنگ، بو هر چند وقت یک بار، می توانند در مورد آنچه در درون بدن شما اتفاق می افتد را به شما نشان دهد. تغییر رنگ ادرار می تواند شما را نگران کند و دلایل زیادی می تواند داشته باشد.  برای مثال یک سری از اتفاقات و موادی که در بدن شما وجود دارد، مانند داروها، غذاها و بیماریها، می تواند بر ادرار شما تأثیر بگذارد و باعث تغییر رنگ ادرار شما به قرمز،سبز و... شود .

ادرار زباله های مایع بدن شما است که عمدتا از آب، نمک، الکترولیت هایی مانند پتاسیم و فسفر و مواد شیمیایی به نام اوره و اسید اوریک ساخته شده است. کلیه های شما با فیلترو جدا کردن سموم و سایر مواد بد را از خون شما، ادرار را تولید می کنند. 

رنگ ادرار

اگر همه چیز طبیعی و سالم است، رنگ ادرار باید به رنگ زرد کمرنگ تا طلایی باشد. این رنگ که از رنگدانه های بدن شما ناشی میشود که به آن یوروکروم می گویند.

اگر ادرار بدون رنگ باشد، ممکن است به دلیل مصرف زیاد آب یا مصرف داروهای ادرار آور یا مدر باشد که در اینصورت بدن شما دفع مایعات بیشتری دارد. 

ادرار بسیار تیره یا به رنگ قهوه ای رنگ ممکن است علامتی از کم آبی بدن باشد و شما نیاز به مایعات بیشتری دارید. همچنین ممکن است علامت هشدار مشکلات کبدی باشد، بنابراین اگر بعد از یک روز بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید.

سایر رنگهای غیرمعمول که در ادرار ممکن است نمایان شود:

ادرار صورتی یا قرمز رنگ

مصرف برخی موادغذایی و ایجاد رنگ قرمز ادرار :

مصرف برخی میوه ها باعث ایجاد قرمز یا صورتی شدن ادرار می‌شود. مانند هویج، تمشک، چغندر و ریواس می تواند سبب تغییر رنگ ادرار به صورتی مایل به قرمز شود.

مصرف برخی داروها:

یکی دیگر از دلایل ایجاد رنگ قرمز در ادرار، می تواند ناشی از اثر جانبی داروهایی مانند آنتی بیوتیک ریفامپین یا دارویی برای عفونت ادراری (UTI) به نام فنازوپیریدین باشد.

بیماری:

در صورتی که ادرار صورتی یا قرمز رنگ است، باید حتما با پزشک مشورت کنید. ممکن است در ادرارتان خون باشد. این به این معنی نیست که حتما مشکلی وجود دارد، اما می تواند نشانه بیماری کلیوی، عفونت ادراری، مشکلات پروستات یا تومور باشد.

ادرار نارنجی

هنگامی که ادرار شما رنگ نارنجی است، احتمالاً :

موادغذایی:

هویج زیادی مصرف کرده اید.

داروها:

در داروهای شما مقادیر زیادی ویتامین B2 وجود دارد، یا ناشی از مصرف داروی عفونت ادراری، فنازوپیریدین یا ایزونیازید که یک آنتی بیوتیک است.

بیماری:

بسته به میزان رنگ نارنجی در ادرار شما، ممکن است نشانه کم آبی بدن باشد یا مشکلی در کبد یا مجاری صفراوی شما وجود داشته باشد. شما باید از پزشک خود در مورد آن سؤال کنید.

 

ادرار آبی یا سبز رنگ

داروها:

رنگ سبز یا آبی ادرار، احتمالاً به دلیل رنگهای موجود در مواد غذایی یا داروهای مصرفی شماست، مانند پروپوفول بیهوشی یا داروی حساسیت/ آسم پرومتازین.

بیماری هایی که موجب ایجاد رنگ سبز یا آبی در ادرار میشوند:

چند بیماری نادر پزشکی نیز می تواند باعث ادرار به رنگ سبز یا آبی شود، اگر بعد از مدتی رنگ آن از بین نرفت به پزشک مراجعه کنید.

ادرار کف مانند

مهم نیست که چه رنگی دارد، اگر ادرار به نظر کف مانند یا جوشان است، باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است علامت پروتئین در ادرار باشد، که این میتواند به معنی مشکل کلیه ها باشد. 

ادرار قهوه ای رنگ:

بیماری:

ادرار قهوه ای رنگ میتواند ناشی از کم آبی شدید بدن یا مشکلات کبد و کلیه و یا حتی تومور باشد. در صورت مشاهده باید حتما به پزشک مراجعه و علت آن بررسی گردد.

ادرار سفید رنگ

اگر ادرار کاملا شفاف یا سفید رنگ باشد، علامت آن است که آب زیادی می نوشید که می تواند خطرات خاصی ایجاد کند، از همه مهمتر نمک بدن را رقیق می کند و باعث عدم تعادل شیمیایی در بدن می شود.

ادرار به رنگ های دیگر:

رنگ ادرار به رنگ های بالا مشکلی ندارند فقط نشان دهنده ی کم آبی بدن می باشد. رنگ ادرار سالم باید زرد طلایی باشد.

بوی ادرار

ادرار معمولاً بوی تندی ندارد. اما برخی از مواد غذایی- به ویژه مارچوبه، که دارای ترکیب گوگردی است - می توانند بو را تغییر دهند. می تواند ناشی از مصرف مکمل های ویتامین B6 را نیز باشد. هنگامی که دچار کم آبی می شوید و ادرار شما غلیظ تر میشود نیز بوی تند آمونیاک می دهد.

همچنین اگر بوی تندی داشته باشد، ممکن است نشانه عفونت ادراری، دیابت، عفونت مثانه یا بیماریهای متابولیسمی باشد.

تغییر رنگ ادرار میتواند ناشی از کم آبی بدن، مصرف مواد غذایی یا مکمل های خاص،مصرف داروها و یا بیماری در شما باشد و باید حتما علت آن بررسی شود.

تعداد دفعات دفع ادرار در روز

همه افراد متفاوت هستند، اما اکثر افراد معمولا هشت بار در روز مثانه ی خود را تخلیه میکنند. بسته به اینکه چه میخورید یا مینوشید، به خصوص چای و الکل، که می تواند دفعات تخلیه ادرار را تغییر دهد. یا میتواند با اثرات جانبی داروها نیز تغییر کند. زنان باردار و افراد مسن معمولاً باید بیشتر از سایرین نیاز به تخلیه ادرار پیدا میکنند.

اگر متوجه شدید بیش از حد احتیاج به دفع ادرار پیدا میکنید، ممکن است نشانه مشکلی مانند عفونت ادراری، بیماری کلیوی، دیابت، بزرگ شدن پروستات در مردان، واژینیت در زنان یا مشکل در دیواره مثانه شما به نام سیستیت بینابینی(سندرم مثانه دردناک) باشد.

اگر اغلب احساس می کنید که ناگهان و فوری "باید به دستشویی بروید" و بعضی اوقات نمی توانید به موقع به دستشویی برسید، ممکن است مثانه بیش فعال داشته باشید. این تقریبا برای زنان و مردان مسن معمول است، هرچند که این یک مشکل عادی در روند پیری نیست. پزشک شما می تواند به شما بگوید که چگونه با تغییر در شیوه زندگی و داروها آنرا درمان کنید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنید؟

هر زمان که احساس میکنید تغییری در ادرار خود دارید که به نظر نمی رسد با داروهای جدید یا یک وعده غذایی اخیر مرتبط باشد- خصوصاً اگر این تغییر بیش از یک روز یا بیشتر طول بکشد، یا اگر دچار تب، همراه با کمر یا پهلودرد شدید، استفراغ، احساس تشنگی زیاد یا ترشحات دارید. باید به پزشک مراجعه کنید.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
علت و درمان سوزش ادرار چیست؟
سوزش ادرار به تنهایی و بدون علایمی مثل درد پهلو و شکم و تب و بدون مشکل زمینه ای مثل سنگ کلیه و ...، ناشی از عفونت ادرار است و نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد . توصیه میکنم مایعات فراوان مصرف کنید و جهت دریافت دارو به پزشک مراجعه کنید .
منبع:
مطالب مرتبط
سنگ کلیه؛ علل و علائم
ادرار خونی یا هماچوری نشانه چیست؟
نشانه های کم آبی بدن
انواع دل درد علل و درمان هر یک
آندوسکوپی چیست؟ اقدامات قبل و بعد از آن
مثانه پرکار (مثانه بیش فعال)؛ از علائم تا درمان آن
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان