انواع سردرد

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

از هر ده نفر، نه نفر در مواقعی دچار سردرد خواهند شد. 

سردردهای اولیه ممکن است به خودی خود، بدون اینکه ناشی از یک وضعیت جدی مانند تب یا آسیب دیدگی سر باشد، شروع شوند. سردرد تنشی، میگرن و سردردهای خوشه ای شناخته شده ترین انواع سردردهای اولیه هستند.

به سردردهای ناشی از یک بیماری دیگر سردردهای ثانویه است، که برخی از آن ها نیز متداول تر هستند. مانند سردرد سینوسی

سردرد میگرنی

سردردهای میگرنی حدود ۱۲ درصد از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. زنان در حدود سه برابر بیشتر از مردان مبتلا می شوند. محل این سردرد معمولاً در یک طرف سر شماست. درد متوسط تا شدید به صورت قوی یا نبضی است. سردردهای میگرنی اغلب همراه با حالت تهوع رخ می دهد و با حرکت، نور، سر و صدا یا بوی بدتر می شود.

حمله میگرنی می تواند از ۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد.برخی از افراد علائم هشدار دهنده میگرن به نام هاله یا اورا دارند. که ممکن است شامل اختلالات بینایی، بی حسی، ضعف یا سوزن سوزن شدن باشد. ممکن است هاله ای مه مانند ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از سردرد احساس کنید.

سردردهای میگرنی اغلب به صورت ارثی میباشد. علت میگرن کاملاً مشخص نیست. مواد شیمیایی مغز که باعث ایجاد عصب درد در رگهای خونی مغز می شوند ممکن است بخشی از این علت باشند. ممکن است حملات ناشی از مصرف غذاها، کمبود خواب، استرس، گرسنگی، سیگار کشیدن و تغییر وضعیت آب و هوا باشد. در زنان ممکن است تغییرات هورمونی در بلوغ و چرخه قاعدگی باعث ایجاد آن شود. حملات میگرنی ممکن است از یک بار در سال تا یک بار در هفته باشد. 

انواع بسیاری از داروهای میگرنی وجود دارد. آنها در دو نوع قرار می گیرند. داروهایی که هر روز برای جلوگیری از حملات میگرنی مصرف می کنید، داروهای پیشگیری نامیده می شوند. همچنین با نگه داشتن انها در دفتر یادداشت می توانید از بروز حمله ها با شناسایی و جلوگیری از محرک های میگرن جلوگیری کنید. داروهایی که برای تسکین درد میگرن مصرف می کنید، داروهای حمله حاد نامیده می شوندو بهتر است بلافاصله پس از بروز اولین علائم مصرف شوند.

 سردرد میگرنی محل آن معمولاً در یک طرف سر است . سردردهای میگرنی اغلب همراه با حالت تهوع رخ می دهد و با حرکت، نور، سر و صدا یا بوی بدتر می شود. محرک آن گرسنگی، کمبود خواب، استرس و.. است. در زنان ۳ برابر مردان است.

سردرد تنشی

این سردرد اصلی شایعترین نوع سردرد است. تقریبا نیمی از افرادی که میگرن دارند دچار این سردرد هم هستند. علائم این نوع سردرد:

  • درد خفیف تا متوسط و دردناک
  • فشار پشت چشمان شما
  • سفتی در عضلات گردن و شانه
  • حساسیت به پوست سر

محل آن معمولاً در دو طرف سر شماست. این سردرد باعث درد کسل کننده و مداوم می شود. ممکن است مانند باندی که به دور سر شما (در ناحیه ی "پیشانی بند") سفت می شود، احساس فشار کند و باعث ایجاد فشار در صورت، سر و گردن شود. بیشتر سردردهای تنشی بین ۱۰ تا ۱۵ روز در ماه رخ می دهد و در هر ناحیه از۳۰ دقیقه تا چند روز می تواند ادامه یابد.

سردردهای تنشی زمانی سردردهای انقباضی عضله خوانده می شدند، زیرا می توانند در اثر انقباض استرس زا در عضلات سر یا گردن شما ایجاد شوند. استرس های عاطفی، حالتهای استرس زا، اضطراب و افسردگی مانند کار بیش از حد ممکن است همه از عوامل اصلی این سردرد می باشند.

مدیریت استرس بهترین روش برای جلوگیری از این سردردها است. خوابیدن کافی در تسکین این موارد مهم است. همچنین شناسایی محرکهای آن و جلوگیری از بروز آنها ممکن است از بروز سردردهای تنشی جلوگیری کند. مسکن های  بدون نسخه رایج ترین روش درمان برای آنهاست.

سردرد تنشی رایجترین سردرد در شرایط استرس و افسردگی رخ میدهد و محل آن در ناحیه پیشانی بند است.

سردرد خوشه ای 

سردرد خوشه ای بسیار کمتر از سردرد تنشی یا میگرن رخ میدهد. محل این سردرد در محدوده یک چشم است. درد بسیار شدید است. ممکن است چشم شما متورم، قرمز و آبریزش پیدا کند. ممکن است پلک شما بسته شود. همچنین ممکن است گرفتگی بینی یا آبریزش داشته باشید. سردردهای خوشه ای تقریباً شش برابر در مردان شایع است. به این دلیل به آنها سردردهای خوشه ای گفته می شود زیرا سردردها به طور ناگهانی شروع و هر روز در زمان مشخصی رخ می‌دهد و ممکن است این دردها هر سال چند بار تکرار شوند.

علت دقیق سردردهای خوشه ای مشخص نیست. آنها معمولاً بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی اتفاق می افتند. محرک آن استعمال دخانیات و مشروبات الکلی است. چندین روش درمانی از جمله تحریک عصب الکتریکی، اکسیژن تراپی، تزریقات و داروهای خوراکی هم برای تسکین درد و هم برای پیشگیری وجود دارد.

محل  سردرد خوشه ای در محدوده یک چشم است. درد بسیار شدید است. ممکن است چشم شما متورم، قرمز و آبریزش پیدا کند. ممکن است پلک شما بسته شود. محرک اصلی آن دخانیات و مشروبات الکلی است.

سردرد سینوسی

سردرد سینوسی یک سردرد ثانویه است که در اثر عفونت سینوس ایجاد می شود. محل درد بیشتر از یک سینوس مسدود یا عفونی است. ممکن است درد بین یا بالای چشم ویا اطراف بینی و پیشانی شما باشد. این درد معمولاً از یک طرف است، اما می تواند در هر دو طرف هم باشد. همچنین ممکن است دچار گرفتگی بینی، ترشحات بینی یا تب شوید. بسیاری از افراد که فکر می کنند سردرد سینوسی دارند، اما در واقع میگرن دارند که بسیار بیشتر از سردرد سینوسی است.

سردرد سینوسی به دلیل عفونت سینوس ها واز عوارض سینوزیت است و ممکن است با آبریزش بینی و چشم همراه باشد.

سردرد گردنی

 این سردرد باعث درد یک طرف سر یا صورت شما به همراه سفت شدن گردن می شود. همچنین ممکن است در بازو یا شانه خود  نیز احساس درد کنید. این نوع سردرد ممکن است در اثر آسیب دیدگی در گردن یا ورم مفاصل ستون فقرات شما ایجاد شود.

سردرد جنسی

سردردهای جنسی ناشی از فعالیتهای جنسی است(خصوصاً ارگاسم). ممکن است با افزایش هیجانات جنسی، احساس درد شدید در سر و گردن شما ایجاد شود. یا حالت شایع تر آن، ممکن است شما فقط قبل یا در حین ارگاسم سردرد ناگهانی و شدید را تجربه کنید.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
علت سردرد های عصبی چیست؟
یکی از روش های موثر در درمان سردردهای عصبی شناخت علل و تلاش برای رفع عوامل آزاردهنده است. معمولا اضطراب و استرس، احساس ترس، نگرانی های فروخورده و ناراحتی هایی که بیان نمی شوند منجر به فشار روانی و بروز علائم جسمانی مثل سردردهای عصبی می شوند. بنابراین سردردهای عصبی نوعی بیماری روان تنی هستند که عاملی روانی موجب ایجاد آن ها شده است. یکی از راه های موثر و مفید برای مقابله با این دردها بالا بردن قوا و توان ذهنی است و رفع کردن مواردی که در بالا ذکر شد،میتوانید از کیلنیک های استرس و عصبانیت جهت درمان خود مشاوره بگیرید.
بنده زودانزالی دارم بطوریکه باعث کاهش کیفیت رابطه جنسی ام شده است لطفا راهنماییم کنید.
زودانزالی: برای درمان اختلالات جنسی مانند زود انزالی، اگر علت یافت شود، درمان بهتر اتفاق می‌افتد، اما علت دقیق زود انزالی به طور کلی مشخص نیست. محققان شرایط و علل مختلفی را برای آن ذکر کرده‌اند. اضطراب مهم‌ترین علتی است که می‌توان به آن اشاره کرد. طبق مطالعات عوامل دیگری نظیرِ نبود رضایت زناشویی، اختلالات روانی، اختلالات خلقی، مشکلات جسمانی، و خود ارضایی در بروز زود انزالی نقش دارند. درمان دارویی زود انزالی شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی می‌شود. این داروها می‌توانند انزال را به تاخیر انداخته و مدت زمان مقاربت را افزایش دهند. برای تجویز این گونه داروها باید به پزشک مربوطه مراجعه کرده و تحت نظارت وی مصرف کنید بسیاری افراد برای طولانی‌تر شدن رابطه به داروهایی چون متادون و ترامادول روی می‌آورند بدون آن که از اثرات اعتیادآور و وابستگی آن‌ها اطلاع داشته باشند. تکنیک مسترز و جانسون برای رفع زود انزالی استفاده از تکنیک مسترز جانسون یکی از راه‌های موثر برای درمان زود انزالی است. در این روش مرد با بیرون کشیدن آلت تناسلی هنگامی که نزدیک به انزال است و فشار دادن کلاهک آلت، مقداری توقف و سپس ادامه دخول می‌تواند طول رابطه را بیشتر کند. این کار را می‌توان چندین بار طی رابطه انجام داد. معاشقه طولانی به مرد آموزش می‌دهد چطور هیجاناتش را کنترل کند. زنان برای رسیدن به برانگیختگی جنسی نیاز به زمان طولانی‌تری دارند، اما مردان سریعا می‌توانند مراحل چرخه جنسی را طی کنند. بنابراین در یک معاشقه مرد یاد می‌گیرد چطور هیجاناتش را به تعویق بیندازد و عمل را آهسته پیش برده و زمان معاشقه خود را مدیریت کنید یکی دیگر از روش‌های پیشگیری از انزال زودرس استفاده از اسپری‌ها و ژل‌های تاخیری می‌باشد. کاندوم تاخیری نیز گزینه مناسبی است ضمنا بین روابط جنسی‌تان فاصله‌های طولانی مدت نیندازید.
علت سرگیجه همراه با سردرد و تلوتلو خوردن چیست؟
این علایم علل مختلفی دارد شامل : اختلالات گوش ، اختلالات مخچه ، بیماری های ویروسی ، اختلالات مغز و توده ها و کمبود ویتامین ها و ... است . برای تشخیص توصیه میکنم ابتدا معاینه شوید و سپس در صورت لزوم برای شما اقدامات پاراکلینیک درخواست میشود .
چگونه می توان درد و سوزش موقع هضم غذای ناشی از استرس و ناراحتی را کاهش داد؟
اختلالات گوارشی بیشتر به علت التهاب معده و یا رفلاکس معده به مری و .... روی میدهد . در سن زیر ۴۰ سال میتوان ابتدا به مدت دو ماه درمان دارویی تجویز کرد اگر پاسخ نداد آندوسکوپی کرد . اما در سنین بالای ۴۰ سال به علت ریسک بابای بدخیمی های گوارشی حتما باید برای تشخیص آندوسکوپی انجام شود . ابتدا باید از عوامل استرس زا دور باشید و با تجویز پزشک برای دوره ای داروهای مهار کننده پمپ پروتون مصرف کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید . توصیه میکنم حتما توسط پزشک ویزیت شوید
بنده در رابطه جنسی با همسرم ارگاسم نمی شوم علت چیست؟
بهتر است قبل از رابطه یکسری موارد در شما و همسرتون بررسی بشه،که آیا در روابط روزانه مشکلی وجود داره یا خیر،حس احترام و علاقه ی دو طرفه وجود داره یا نه.ابتدا باید روابط زناشویی روزانه بین شما و همسرتون اصلاح بشه.انتظارات از همدیگه رو بدونید و براورده کنید.سعی کنید باهم دیگه بیشتر صحبت کنید و رابطه ی جنسی رو اصلاح کنید پاسخ از: دکتر علی رحمانی
عرق شبانه همراه با سردرد و کمر درد دارم و ترشح و سوزش ادرار دارم دلیلش چیست؟
علایمتون میتونه ناشی از کرونا باشد چون تب و لرز و بدن درد دارید حتما تست کرونا انجام بدهید پاسخ از: دکتر علی رحمانی
نظر کاربران (۱ نظر)

سلامت قلب سلام و تشکر از مطالب خوبتان .سردرد روی سر نشانه چیست؟ ۸ شهريور ۹۹

مطالب مرتبط
کدام سردردها خطرناک اند؟
سردرد جنسی چیست؟
سردرد میگرنی چیست؟
علت سردرد و درد پشت چشم
علائم سکته مغزی چیست؟
سینوزیت از علائم تا درمان
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان