سرطان رحم

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

رحم عضوی است در ناحیه لگنی زن، که شکلی توخالی و گلابی شکل دارد و جنین در آن رشد می کند. سرطان رحم در لایه سلول هایی که لایه (آندومتر) رحم را تشکیل می دهند شروع می شود. سرطان رحم بعضی اوقات سرطان آندومتر نیز نامیده می شود. انواع دیگری از سرطان ها نیز می توانند در رحم ایجاد شوند، از جمله سارکوم رحم اما شیوع آن ها بسیار کمتر از سرطان آندومتر است.

سرطان آندومتر اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده می شود زیرا غالباً خون ریزی غیر طبیعی واژن را به همراه دارد. اگر سرطان آندومتر زود تشخیص داده شود، اغلب هیسترکتومی یا جراحی خارج‌سازی رحم، آن را درمان می کند.

علائم سرطان رحم

علائم و نشانه های سرطان رحم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خونریزی از واژن بعد از آغاز یائسگی
  • خون ریزی بین دوره های قاعدگی
  • درد لگن

علل سرطان دهانه رحم

پزشکان دقیقا نمی دانند که چه عواملی باعث ایجاد سرطان رحم یا آندومتر می شود. آنچه مشخص است این است که برای ایجاد آن، یک یا چند تغییر (یا جهش) در DNA سلول های موجود در آندومتر "پوشش رحم" رخ می دهد. جهش، سلول های سالم و طبیعی را به سلول های غیر طبیعی تبدیل می کند. سلول های سالم با سرعت مشخص رشد و تکثیر می یابند و سرانجام در زمان معینی می میرند. اما سلول های غیرطبیعی بصورت از کنترل خارج شده  تکثیر می شوند و در زمان مشخص شده شان نمی میرند. سلول های سبب تشکیل توده یا همان تومور می‌شوند. سلول های سرطانی به بافت های اطراف حمله می کنند و می توانند از تومور اولیه جدا شوند تا در جای دیگری از بدن گسترش یابند (متاستاز).

عوامل خطر برای سرطان رحم

عواملی که خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهند عبارتند از:

تغییر در تعادل هورمون های زنانه در بدن

تخمدان ها دو هورمون اصلی زنانه " استروژن و پروژسترون" را ترشح می کنند. نوسانات ایجاد شده در تعادل این هورمون ها باعث ایجاد تغییر در آندومتر می شود.

بیماری

بیماری یا شرایطی در بدن شما که باعث افزایش میزان استروژن گردد اما سطح پروژسترون را تغییر ندهد، می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد. به عنوان مثال نامنظم بودن الگوهای تخمک گذاری که ممکن است تحت تاثیر سندروم تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان)، چاقی و دیابت اتفاق بیفتد.

پس از یائسگی

مصرف هورمون هایی که حاوی استروژن و فاقد پروژسترون باشند، خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد.

تومور در تخمدان

یک نوع تومور نادر تخمدانی که باعث افزایش ترشح استروژن می شود نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.

پریود زود هنگام

شروع قاعدگی در سنین پایین (قبل از ۱۲ سالگی) یا شروع یائسگی دیر هنگام، خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد. هرچه دوره های بیشتری از قاعدگی را تجربه کنید، بافت آندومتر رحمی تان بیشتر در معرض استروژن قرار می گیرد.

باردار نشدن

اگر شما هرگز باردار نشده اید، بیشتر از کسی که حداقل یک بار بارداری داشته است، در خطر ابتلا به سرطان آندومتر هستید.

افزایش سن

با بالا رفتن سن، خطر ابتلا به سرطان آندومتر افزایش می یابد. سرطان آندومتر اغلب بعد از یائسگی رخ می دهد.

چاقی

چاق بودن خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد. زیرا چربی اضافی بدن تعادل هورمون های بدن را دستخوش تغییر می کند.

هورمون درمانی برای سرطان پستان

مصرف دارو های هورمونی تاموکسیفن برای درمان سرطان پستان می تواند خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد. اگر تاموکسیفن مصرف می کنید، در مورد احتمال این خطر با پزشک خود صحبت نمایید. در اکثر موارد، فواید تاموکسیفن از مضرات آن وریسک ابتلا به سرطان آندومتر بیشتر است.

سندروم سرطان روده بزرگ

سندرم لینچ، که همچنین به نام سرطان ارثی غیر پولیپوزیس کولورکتال (HNPCC) شناخته می شود، سندرومی است که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سایر سرطان ها از جمله سرطان آندومتر را افزایش می دهد. سندروم لینچ ناشی از جهش ژنی است که از والدین به کودکان منتقل می شود. اگر یکی از اعضای خانوادتان مبتلا به سندرم لینچ است، در مورد خطر ابتلا به این سندروم ژنتیکی و سرطان رحم با یک پزشک متخصص و مشاور ژنتیک صحبت کنید. اگر به سندروم لینچ مبتلا شده اید، از پزشک خود بپرسید که چه آزمایش های غربالگری سرطان را باید انجام دهید.

پیشگیری از سرطان رحم

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان آندومتر، بهتر است موارد زیر را انجام دهید:

کاهش هورمون درمانی

در مورد خطرات هورمون درمانی بعد از یائسگی با پزشک زنان یا ماما صحبت کنید. اگر در حال جایگزینی هورمون درمانی برای کمک به کنترل علائم یائسگی هستید، در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. مگر اینکه تحت عمل هیسترکتومی قرار گرفته باشید، که جایگزینی استروژن به تنهایی پس از یائسگی ممکن است خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد. مصرف ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژسترون می تواند این خطر را کاهش دهد. هورمون درمانی خطرات دیگری را نیز به همراه دارد، بنابراین مزایا و خطرات آن را تحت نظر پزشک بسنجید.

مصرف قرص های ضد بارداری

استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی حداقل به مدت یک سال ممکن است خطر ابتلا به سرطان آندومتر را کاهش دهد. چند سال بعد از قطع داروهای ضد بارداری خوراکی، خطر سرطان اندومتر کاهش می‌یابد.، بنابراین در مورد فواید و خطرات آن بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

وزن مناسب

چاقی خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد، بنابراین برای حفظ وزن خود در رنج طبیعی یا کاهش وزن خود، ورزش کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، فعالیت بدنی خود را افزایش داده و تعداد کالری که هر روز دریافت می نمایید را کاهش دهید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر علائم یا نشانه های مداومی دارید که باعث نگرانی شما می شود با یک پزشک متخصص زنان ملاقات کنید.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
سرطان سینه از علائم تا درمان
معاینه پستان در خانه
بارداری خارج از رحم خطرناک است؟
آزمایش ژنتیکی سرطان پستان و تاثیر نتایج آن
گریه جنین در رحم مادر
علت عقب افتادن پریود چیست؟
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟