علت سفید شدن مو در جوانی چیست؟

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

چرا مو سفید می شود؟

فولیکول های مو، سلول های رنگدانه ای دارند که ملانین می سازند. ملانین ماده شیمیایی است که به موها رنگ می بخشد. با افزایش سن  این سلول ها شروع به مردن می کنند. در صورت کمبود رنگدانه، رشته های جدید مو رنگدانه کمتری دارند و در نهایت به سایه های خاکستری، نقره ای و در نهایت سفید تبدیل می شوند.

 سفید شدن مو از چه سنی طبیعی است؟

اینکه در چه سنی سفید شدن موها زود هنگام محسوب میشود براساس نژاد متفاوت است در نژاد آسیایی سفید یا خاکستری شدن موها در سن قبل از بیست تا سی سالگی زودرس نامیده میشود. به طور طبیعی در سی در صد از جمعیت  نیمی از موها تا سن پنجاه سالگی دچار تغییر رنگ به سمت خاکستری و سفید شدن می شوند.

مطالعات نشان میدهد علل ژنتیکی و عوامل محیطی در این امر نقش دارند و تاثیرگذارترین عامل شناخته شده عوامل ژنتیکی و وجود برخی ژن های موثردر فعالیت رنگدانه های مو در فرد میباشد.

علل سفید شدن زودرس مو

هرگونه کمبود ویتامین B۶ ، B۱۲ ، بیوتین، ویتامین D یا ویتامین E می تواند باعث سفیدی زودرس موها شود.

یک گزارش در سال ۲۰۱۵ در ژورنال Development ، مطالعات مختلفی درباره کمبود ویتامین D۳ ، ویتامین B۱۲ و مس نشان داد که کمبودهای تغذیه ای بر روی رنگدانه ها تأثیر می‌گذارند، همچنین این یافتهها نشان داد که رنگ موها می تواند با مصرف مکمل ویتامین ها برگردد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ که در مجله بین المللی Trichology منتشر شده است، سفید شدن زودرس را در جوانان هندی زیر ۲۵ سال بررسی کرد و نشان داد که عوامل مرتبط با سفیدی زودتر موها مربوط به کاهش سرم فریتین است که درویتامین B۱۲ و کلسترول خوب HDL-C ذخیره می شوند.

 از عوامل دیگر تاثیرگذار بر سفید شدن زودرس موها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استرس های عاطفی: تحقیقات نشان میدهد که استرس می تواند با تأثیر بر سلول های بنیادی که مسئول بازسازی رنگدانه های مو هستند ، باعث خاکستری شدن سریعتر و زودتر موها شود.
 2. استعمال سیگار و دخانیات و مصرف الکل: سیگار  کشیدن علاوه بر افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی می تواند موها را هم تحت تأثیر قرار دهد. سیگار کشیدن رگ های خونی را منقبض می کند، و اینگونه جریان خون  در فولیکول های مو کاهش می یابد و باعث ریزش مو شود. علاوه بر این، سموم موجود در سیگار می توانند به قسمت هایی از بدن از جمله فولیکول های مو آسیب برسانند و باعث سفید شدن زودرس موها شوند.
 3. کمبود ویتامین B۱۲ : سفیدی مو در سنین پایین نیز می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین B۱۲ باشد. این ویتامین نقش مهمی در بدن شما دارد. ویتامین B۱۲  انرژی به ما می دهد، به علاوه به رشد سالم مو و رنگ مو کمک می کند.
 4. سوء تغذیه پروتئین، کمبود مس و آهن ، کلسیم و ویتامین D۳
 5. مصرف برخی از داروها مانند داروهای شیمی درمانی و داروهای ضد مالاریا
 6. ویتیلیگو یا برص
 7. کم کاری یا پرکاری تیروئید:  تیروئید پرکار یا کم کار می تواند بر تولید ملانین تاثیر بگذارد و مقدار آن را کاهش دهد.
 8. استفاده از رنگ موهای شیمیایی و محصولات مو، حتی برخی شامپوها، می توانند در سفید شدن موهای زودرس مو نقش داشته باشند. بسیاری از این محصولات حاوی مواد مضر هستند که ملانین را کاهش می دهد. پراکسید هیدروژن که در بسیاری از رنگهای مو وجود دارد، یکی از این مواد شیمیایی مضر است. استفاده بیش از حد از محصولاتی که موها را سفید می کنند نیز در نهایت باعث سفید شدن آنها می شود.

 پیشگیری و درمان سفیدی زودرس موها

اگر علت سفیدی مو ژنتیکی یا پیری باشد، هیچ چیز نمی تواند مانع یا معکوس شدن روند آن شود. با این حال، در صورت ریزش مو به دلیل یک بیماری، درمان سفیدی مو می تواند باعث بازگشت رنگدانه های رنگ شود.

همچنین اگر رژیم غذایی و کمبود ویتامین دلیل سفید شدن موهای زودرس باشد، اصلاح تغذیه و سبک زندگی می تواند به کاهش و در برخی موارد به معکوس شدن روند آن و بازگشت موهای تیره کمک کند. از راهکار موثر می توان به موار زیر اشاره کرد:

۱. خوردن آنتی اکسیدان های بیشتر

داشتن یک رژیم غذایی سرشاراز مواد حاوی آنتی اکسیدان، از جمله سبزیجات و میوه ها، می تواند به جلوگیری از سفید شدن مو کمک کند.

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان عبارتند از:

 • میوه و سبزیجات تازه
 • چای سبز
 • روغن زیتون
 • ماهی

۲. مصرف ویتامین ها و مواد مغذی

مصرف غذاهای سرشار از ویتامین به کاهش سفیدی مو کمک می کند به عنوان مثال، منابع خوب برای ویتامین B۱۲  شامل: 

 • غذاهای دریایی
 • تخم مرغ 
 • گوشت ها

 و منابع عالی ویتامین D شامل:

 • شیر
 • ماهی قزل آلا
 • و پنیر

مصرف مکمل های ویتامینی هم می توانند در کاهش سفیدی مو موثر باشند.

۳. ترک سیگار و الکل

سیگار کشیدن اثرات سوئی بر بدن دارد و در سفید شدن موها نقش دارد. بنابراین بهتر است مصرف الکل و سیگار را کم یا آن ها را از زندگی روزمره خودتان حذف کنید.

۴. درمان های طبیعی

رنگ موهای زیادی در بازار وجود دارد که موهای سفید را می پوشاند، اما بسیاری از آنها به سفید شدن زودرس کمک می کنند و ممکن است واکنش های آلرژیک و جانبی ایجاد کنند.

درمان های طبیعی جایگزینی برای کاهش سرعت سفید شدن مو بدون آسیب رساندن به بدن یا ایجاد آسیب بیشتر در رنگدانه های مو هستند.

چای سیاه

چای سیاه می تواند موها را تیره ، براق و نرم کند. ابتدا با قرار دادن ۳ تا ۵ کیسه چای در ۲ فنجان آب جوش، وسپس خنک شدن آن و مالیدنش به موهای تمیز و مرطوب می توایند از سفید شدن موها جلوگیری کنید.  همچنین می توانید چای را با نرم کننده مخلوط کنید، و سپس از گذشت چندین دقیقه، موها را آبکشی کنید.

مصرف مس

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، سطح پایین مس منجر به سفید شدن زودتر موها می شود. منابع غذایی خوب مس: جگر، عدس، بادام، شکلات تلخ و مارچوبه است.

برگهای کاری:

ترکیب شدن روغن مو با برگ های کاری زمانی که به پوست سر مالیده می شوند، سفیدی زودرس موها را کاهش می‌دهند. همچنین می توانید برای تاثیر بهتر آب برگ ها را در روغن نارگیل یا روغن کنجد مخلوط و گرم کنید و روی موهایتان ماساژ دهید.

انگور

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
سفید شدن موهای شقیقه
شامپو نرم کننده مو مضر است؟
علت ریزش ابرو
علت رشد نکردن موهای سر
روش های ضخیم و پر پشت شدن موی سر
علت سفید شدن ریش مردان
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان