انواع کوررنگی و تست آن

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

باید بدانید که اصطلاح کوررنگی کمی گمراه کننده است و شما تصور می کنید فرد دچار کوررنگی در دنیایی بدون رنگ زندگی می کند. اما اینگونه نیست و در زندگی فرد بسیار کم تاثیر گذار است.برای مثال مارک زاکر برگ، بیل کلینتون و خیلی از افراد معروف اینگونه اند.

کوررنگی هنگامی رخ می دهد که سلول های مخروطی واقع در بافت شبکیه چشم در پشت چشم عمل نکنند یا آسیب ببینند. کور رنگی دو نوع اصلی دارد:

کوررنگی مادرزادی 

کوررنگی قرمز/ سبز، رایج ترین نوع ، مادرزادی یا ارثی است. این نوع در مردان بسیار شایع تر از زنان است، اما بازهم بسیار نادر است. ۵ تا ۸ درصد از مردان و ۰.۵ درصد از زنان مبتلا هستند. برای افرادی که کوررنگی قرمز/ سبز دارند، رنگ قرمزو سبز ها شبیه نوعی تن قهوه ای و حتی شبیه یکدیگر هستند. کوررنگی نوع آبی / زرد نیز وجود دارد، اما حتی نادرتر است. 

کوررنگی اکتسابی

نوع دوم و کمتر رایج کوررنگی، اکتسابی یا مربوط به بیماری چشم یا بیماری است. اختلالات شبکیه یا عصب بینایی به احتمال زیاد باعث این نوع کوررنگی می شود. در این موارد، ابتدا علائمی مانند از بین رفتن کامل بینایی یا لکه های تیره یا سفید مداوم قابل مشاهده است. یک چشم پزشک ممکن است کوررنگی را برای کمک به تشخیص مشکل آزمایش کند. پزشک ممکن است با آزمایش غربالگری Ishihara شروع کند و در صورت مثبت بودن، به آزمایش پیچیده تری را تجویز کند.

انواع کوررنگی

کوررنگی قرمز و سبز(دوترانوپیا)

نوعی کوررنگی که در آن شبکیه کمبود یا فاقد سلولهای مخروطی حاوی اپسین هایی باشد که به رنگ سبز پاسخ می دهند و در نتیجه فرد نمی تواند بین رنگ قرمز از سبز تمایز قائل شود.

کوررنگی قرمز (پروتانوپیا)

کوری به قرمز به عنوان پروتانوپیا شناخته می شود، حالتی که در آن مخروط های قرمز وجود ندارد و فقط مخروط هایی باقی می مانند که نور آبی و سبز را جذب می کنند بنابراین فرد رنگ قرمز را نمی تواند ببند. نابینایی در برابر سبز به عنوان دوترانوپیا شناخته می شود، زیرا مخروط های تشخیص رنگ سبز وجود ندارد و مخروط های آبی و قرمز فقط وجود دارند.

کوررنگی آبی و زرد (تریتانوپیا)

تریتانوپیا بیماری است که در آن فرد نمی تواند رنگ های آبی و زرد را از هم تشخیص دهد. اختلال در بینایی آبی و زرد اصلی ترین علامتی آن است . اما، افراد مبتلا به تریتانوپیا دید قرمز و سبز طبیعی دارند.

تست کوررنگی

بررسی اینکه شما کوررنگ هستید آسان است. حتی نیازی به مراجعه به پزشک نیست. مجموعه ای از تصاویر به نام صفحه های رنگی Ishihara (ایشی ها) یکی از رایج ترین و قابل اعتمادترین آزمایش هاست.

به سادگی به تصاویری نگاه کنید که دارای اعدادی در نقطه های رنگی هستند. اعداد رنگ متفاوتی نسبت به پس زمینه دارند. اگر نمی توانید اعداد را ببینید، احتمالاً کوررنگ هستید. 

اما برای هر کسی که در این آزمون شرکت می کند، مهم است که مفهموم کوررنگی را بداند. این بیماری غیر معمول است و به ندرت جدی است. آزمایش مثبت دلیل بر وحشت نیست.

نمونه ای از آزمون کوررنگی ایشی ها شامل خطوطی مارپیچی است برای ازمایش افرادی که نمی توانند حروف یا اعداد را بخوانند.

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
کوررنگی چیست؟
علت بالا رفتن ناگهانی نمره چشم چیست؟
دیدن لکه های شناور چشمی
چگونه سه بعدی می بینیم؟
فرد دچار افسردگی جهان را چگونه می‌بیند؟
رنگ چشم جنین
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان