خصوصیات منحصر به فرد انسان

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

 برای اهراز هویت، روش های گوناگونی وجود دارد. مثلا در قدیم با استفاده از اسم پدر یا صفات خاص، افراد شناسایی می شدند. بعدها با استفاده از لوح، دست نوشته، نشان های مخصوص، عکس و کارت شناسایی تعیین هویت را انجام دادند.اما با پیشرفت علم پزشکی به خصوص ژنتیک به موضوع جالبی برخورد و آن موضوع "منحصر به فرد بودن اثر انگشت" هر انسان بود. به این معنا که هر فردی اثر انگشت مختص به خود را دارد و هیچ دو اثر انگشتی، شبیه به هم نیستند حتی در دوقلو و چند قلوهای همسان یا غیر همسان. این یافته به سرعت جنبه ی کاربردی به خود گرفت و در تمام کشور های دنیا به خصوص در مراکز پزشکی قانونی مورد استفاده قرار داده شد. سپس دانشمندان، شروع به بررسی ویژگی های مختلف انسان ها کردند تا ویژگی های منحصر بفرد افراد را شناسایی کنند:

خصوصیات منحصر به فرد و قابل تشخیص هر کس

منحصر به فرد بودن DNA 

بسیاری از مردم معتقدند که جیمز واتسون زیست شناس آمریکایی و فرانسیس کریک فیزیکدان انگلیسی ، DNA را در دهه ۱۹۵۰ کشف کردند. در واقعیت، اینگونه نیست. بلکه DNA برای اولین بار در اواخر دهه ۱۸۶۰ توسط شیمیدان سوئیسی فردریش میشر شناسایی شد. پس از مدت‌ها تحقیق روی این ماده ی بنیادی خارق العاده، مشخص شد که هر شخصی، دارای ماده ی ژنتیکی منحصر به خود می باشد و حتی دو قلوهای همسان در قسمت‌هایی از این رشته ها، با یکدیگر متفاوت هستند. این یافته باعث شد که بسیاری از مراکز درمانی، قانونی و اداری از ویژگی DNA برای موارد مختلفی استفاده کند. مثلا:

نمونه های  DNA را می توان از پوست، خون یا لکه ی خون، دندان، مو، بزاق، بافت های مختلف بدن، مغز استخوان، ناخن و... به دست آورد.

احراز هویت با استفاده از اسکن های ۳ بعدی گوش!

به گوش خودتون دقت کنید، برجستگی‌ها و فرورفتگی‌های گوش شما منحصر به فرد است. به طوریکه شرکت یاهو در حال توسعه فناوری باز کردن قفل تلفن های هوشمند با اسکنر گوش است. و با فشار دادن گوشتان بر روی گوشی، قفل تلفن باز می شود.

در سال های اخیر، دانشمندان یک روش جدید مبتنی بر الگوی ۳ بعدی گوش برای تشخیص هویت افراد پیشنهاد کرده اند. طی این روش با استفاده از دستگاه مخصوصی، ویژگی های گوش افراد اسکن می شوند و با استفاده از مشخصه هایی که از قبل تعیین شده است، استخراج هویت واقعی و تشخیص ویژگی های یک فرد بسیار آسان می شود.

تعیین هویت از طریق عنبیه چشم

شناسایی و تشخیص هویت افراد از طریق چشم از جمله تکنیک های جدیدی می باشد که وارد علوم بیومتریک  شده است. بسیاری از سیستم های امنیتی، افراد مورد نظرشان را از طریق روش های بیومتریک مثل چشم، شناسایی می کنند. چشم انسان شامل تعداد بسیار زیادی از خصوصیات منحصر به فرد است که آن را به ویژه برای فرآیند احراز هویت مناسب می کند. امروزه چشم یکی از قابل اعتمادترین قسمت های بدن برای شناسایی هویت اشخاص در نظر گرفته می شود. سیستم های مخصوصی با استفاده از اسکن عنبیه، به آسانی و با دقت بالا، این امر را میسر می کنند.

 

منحصر بودن بوی بدن!

همانطور که انگشتان شما از خطوط  و چاپ های منحصر به فردی برخوردار هستند، بدنتان بوی خاصی دارد که فقط منحصر به خودتان است. جالب نیست؟ یک تحقیق جدید نشان می دهد که بوی بدن شما حتی اگر از دارو یا عطر یا مواد بهداشتی نیز استفاده نکنید، باقی خواهد ماند. مشخص شده است که پستاندارانی مانند موش و انسان دارای بوی بدن منحصر به فرد و تعیین شده بر اساس ژنتیکشان هستند. این ویژگی به تشخیص و تفکیک افراد از یکدیگر کمک می کند. این بو های موجود در بدن افراد تا حدی توسط ژن ها در یک منطقه ژنومی موسوم به مجتمع سازگاری عمده بافت (MHC) تعیین می شود که در سیستم ایمنی بدن نقش دارد و در بیشتر مهره داران یافت می شود.

پستاندارانی مانند موش و انسان دارای بوی بدن منحصر به فردی هستند. بوی هر کس توسط ژن‌هایی در سیستم ایمنی او ساخته می شود.

زبان

مانند یک اثر انگشت، زبان شکل و بافت خاص خود را دارد و برجستگی ها و برجستگی های ریز آن به گونه ای توزیع می شود که منحصر به فرد شماست. این الگوها به مرور زمان تغییر نمی کنند زیرا زبان در داخل دهان محافظت می شود (برخلاف نوک انگشتان ، که ممکن است زخم شود). محققان در حال تهیه تصویربرداری از زبان ۳ بعدی برای کمک به شناسایی و تشخیص هویت هستند.

بند انگشتان 

انگشتان جنین همزمان با اثر انگشت او رشد می‌کند اما تغییر نمی‌کند. در یک دادگاه تنها با اثر به جای مانده از انگشتان کف ‌پای یک سارق تنها در ۱۵ دقیقه محکوم شد.

 

از دیگر روش هایی که می توان با استفاده از آن ها، افراد را از یکدیگر تفکیک کرد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تشخیص چهره
  • هندسه دست
  • تشخیص هویت از طریق رگ های دست و پا 
  • تشخیص صدا
  • نحوه راه رفتن افراد

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
سرطان چگونه بوجود می آید؟
حقایق جالب در مورد زبان و جوانه چشایی
چرا رنگ پوست مردم جهان متفاوت است؟
چرا مردها نوک سینه دارند؟
سندرم های عجیب روانی
آیا با افزایش سن مغز کوچک می شود؟
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان