همه گیری های کل تاریخ بشر

نویسنده مریم اکرامیان
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

همه گیری ها و اپیدمی هایی در طول تاریخ بشر اتفاق افتاده است که نه تنها باعث کشته شدن میلیون ها نفر شده، باعث تغییر تاریخ و تکامل بشر نیز گشته است.از بارزترین انها:

۱- اپیدمی در ۴۳۰ قبل از میلاد مسیح آتن

این بیماری در طی جنگ و در لیبی و اتیوپی و مصر آغاز و دو سوم جمعیت جان خود را از دست دادند. علائم آن : تب، تشنگی، خونریزی گلو زبان و .. بود. که دانشمندان آن بیماری را احتمالا حصبه میدانند. که باعث تضعیف آتنی ها و پیروزی اسپارتها میدانند.

۲- اپیدمی طاعون آنتونین ۱۶۵ بعد از میلاد

: بسیار شبیه آبله و ابتدا هون ها و سپس آلمانیها ورومیان را آلوده کرد علائم آن: تب، گلودرد، اسهال و زخمهای چرکین بود. این بیماری تا ۱۸۰ سال بعد ادامه یافت.(حدود ۵ میلیون نفر را در جهان از بین برد). علت این نامگذاری مرگ امپراطور روم آنتونین، از این بیماری بود.

۳- همه گیری طاعون قبرس ۲۵۰ سال بعد از میلاد

این بیماری از اتیوپی آغاز و با وحشت مردم به آفریقا،رم و ... منتقل شد. علائم ان اسهال، استفراغ، زخمهای گلو، تب و .. بود.

۴- همه گیری طاعون ژوستینین(جاستین) ۵۴۱ بعد از میلاد

ازمصر آغاز و به سراسر مدیترانه گسترش یافت.این بیماری باعث کشته شدن ۵۰ میلیون نفر در جهان یا ۲۶% جمعیت جهان شد. و با ایجاد جو آخرالزمانی باعث گسترش دین مسیحیت در جهان شد. این بیماری احتمالا توسط موش ها ایجاد و توسط کک ها پخش شده است. در ایران در زمان حکومت ساسانیان این بیماری وارد ایران شد و بسیاری از ایرانیان جان خود را از دست دادند.

۵- جذام قرن یازدهم

بیماری باکتریایی که باعث زخم و ناهنجاری میشد و امروزه با نام بیماری هانسن شناخته میشود و باعث ترویج اعتقادات مذهبی در جهان شد. این بیماری را مجازاتی از جانب خدا میدانستند.

۶- طاعون سیاه یا مرگ سیاه ۱۳۵۰

این بیماری توسط یک باکتری در آسیا اغاز و به اروپا رسید و باعث کشته شدن یک سوم جمعیت جهان در آن زمان شد. (حدود ۷۵ تا ۲۰۰ میلیون نفر در جهان) همچنین یک سوم جمعیت ایران را هم از بین برد.

۷- بورس کلمبیا ۱۴۹۲

پس از ورود اسپانیایی ها به کارائیب و اروپا بسیاری از بیماری ها منتقل شدند و حدود ۹۰% مردمان بومی سرتاسر قاره های شمال و جنوب امریکا از بین رفتند تحقیقات در سال ۲۰۱۹ نشان داد که مرگ ۵۶ میلیون بومی آمریکایی در انتهای دهه ۱۶ و ۱۷ ام باعث تغییر آب و هوای زمین و باعث کاهش دی اکسید کربن وخنک تر شدن زمین شده است.

۸- طاعون لندن

طاعون بوبونیک باعث کشته شدن ۲۵% جمعیت لندن در طول ۱۸ ماه شد.

۹- وبا ۱۸۱۷

در روسیه آغاز شد و یک میلیون نفر در روسیه کشته شدند و سپس  توسط سربازان انگلیسی به هند، افریقا، اسپانیا و ... پخش شد و میلیونها نفر دیگر جان خود را از دست دادند.

۱۰- سومین شیوع طاعون ۱۸۵۵

در چین شروع و به هند و کره منتقل و ۱۵ میلیون قربانی گرفت. به طوریکه در هند ۱۰ میلیون نفر کشته شدند.

۱۱- شیوع سرخک فیجی ۱۸۷۵

سرخک فیجی که پس از اهدای فیجی به انگلیس آغاز شد و ۴۰۰ هزار نفر یا یک سوم جمعیت فیجی را از بین برد.

۱۲- آنفولانزای روسی ۱۸۸۹

از سیبری و قزاقستان شروع و به لهستان و اروپا رسید و باعث کشته شدن ۳۶۰ هزار نفر شد.

۱۳- انفلوانزای اسپانیایی ۱۹۱۸

انفولانزای H۱N۱ یا انفولانزای مرغی  باعث کشته شدن ۵۰ میلیون نفر در جهان شد. که نزدیک به شمار قربانیان جنگ جهانی اول است.

۱۴- آنفولانزای آسیایی ۱۹۵۷

از کره شروع و به چین و آمریکا گسترش یافت باعث کشته شدن ۵ میلیون نفر در جهان شد.

۱۵- ایدز ۱۹۸۱ 

اولین بار در ۱۹۸۱ کشف شد اما از۱۹۲۰ توسط شامپانزه‌ها به انسان منتقل و از آفریقا شروع و در دهه ۱۹۶۰ به آمریکا رسید و این بیماری ویروسی باعث از بین رفتن سیستم ایمنی فرد و مرگ او میشود. ایدز تا کنون جان حدود ۳۵ میلیون نفر در جهان را گرفته است.

۱۶- سارس ۲۰۰۳

سندرم حاد تنفسی که از خفاش به گربه و سپس انسان منتقل شدو باعث کشته شدن حدود ۱۰۰۰ نفر شد.

۱۷- کووید۱۹در ۲۰۱۹:

ویروس کرونای جدید از دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان چین شناسایی شد و به سرعت به اروپا، آسیا و آمریکا گسترش یافت و این بیماری با علائمی شامل مشکلات تنفسی آغاز و با قطرات تنفسی منتقل میشود. تا کنون حدود ۲۵ میلیون نفر در جهان مبتلا که ۸۵۰ هزار نفر آنها جان خود را از دست داده اند.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
سوالات متداول
سلام یک بیمار کرونایی داریم بعد از گذشت 20روز از قرنطینه وی در خانه و برگشت حس چشایی خود ولی در طی روز هنوز 4 تا 5بار سرفه میکند نیاز هست ب دکتر ریه مراجعه کند؟
تک سرفه ها میتونه بعد از بهبود کرونا هم وجود داشته باشه،اگر علامت دیگه ایی مثل بدن درد،تنگی نفس،تب و لرز ندارن نیاز به اقدام بیشتری نیست.
مطالب مرتبط
بهترین روش شستشوی دست
چگونه سیستم ایمنی قوی داشته باشیم؟
کرونا چگونه انتقال میابد؟
آیا کودکان هم به کرونا مبتلا می شوند؟
سوالات مهم در مورد کرونا
خطر انتقال ویروس کرونا را از طریق نان جدی بگیرید!!
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان