علت گرفتگی های شکم در دوران بارداری چیست؟

نویسنده سارا فرخی
بررسی علمی دکتر فاطمه خلیلی

اکثر مادران در طی بارداری دچار دردهای شدید و خفیفی خواهند شد. از این گذشته، بدن زنان باردار هر روز تغییر می کند.

درد و گرفتگی شکم می تواند یک اتفاق عادی در بارداری باشد، اما گاهی اوقات نیز می تواند در اثر یک مشکل جدی باشد. با کمی آگاهی، می توانید عواملی که باعث ایجاد ناراحتی و درد در این دوران می شوند را تشخیص دهید. 

در طول سه ماهه اول و دوم بارداری، بدن شما مشغول آماده کردن محلی مناسب جهت رشد جنین جدید خود است. ماهیچه های داخل رحم آرام آرام شروع به کشش و باز شدن می کنند. این اتفاق می تواند باعث ایجاد احساس کشش در هر دو طرف شکم شود. در دوران بارداری، حتی میتواند دردی مشابه درد دوران قاعدگی احساس کنید. اما باید بدانید که این افزایش فشار به لگن در طول دوره بارداری کاملاً عادی و طبیعی است.عوامل ایجاد کننده ی درد و گرفتگی عضلانی در دوران بارداری شامل:

عوارض جانبی در ابتدای بارداری

عوارض جانبی دراوایل دوران بارداری مانند یبوست، می تواند باعث گرفتگی شکم شما شود.

همچنین ممکن است در ابتدای بارداری، هنگام انجام کاهای روزمره و یا ورزشی دچار درد شوید. گرفتگی در هنگام ورزش یا فعالیت علامتی است که می گوید، فعالیت را متوقف و کمی استراحت کنید.

 عفونت ادراری در بارداری

عفونت های دستگاه ادراری نیز ممکن است باعث بروز درد شکمی و زیر شکمی شود. طی مطالعاتی مشخص شد که حداکثر ۶ درصد از مادران در طی بارداری دچار عفونت دستگاه ادراری می شوند. عفونت های ادراری می تواند به سرعت منجر به عفونت در کلیه های شما شود.  که خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد. بهتر است در طول بارداری، با دستور پزشک آزمایش ادرار دهید و از نظر وجود عفونت های احتمالی، اطمینان حاصل کند.

ارتباط جنسی در بارداری

مقاربت جنسی حین بارداری نیز می تواند منجر به گرفتگی شود. بسیاری از زنانی که خوشبختانه سالم و بدون مشكل هستند، می توانند تا زمان زایمان رابطه جنسی خود را تحت نظر پزشک و با اجازه ی او ادامه دهند. اما در برخی موارد، در دوران بارداری، ممکن است متوجه شوید که رابطه جنسیتان تا حدودی متفاوت شده است. به دلیل گسترش و بزرگ شدن شکم ممکن است کمتر احساس لذت داشته باشید. گاهی ارگاسم در دوران بارداری،  باعث ایجادانقباضات خفیف در شکم شود. اگر بعد از رابطه جنسی، با  علائمی رو به رو شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

حاملگی خارج رحمی

حتی اگر گرفتگی خفیف یک اتفاق عادی در بارداری باشد، اما بازهم باید در مورد آن با پزشک مشورت کنید. اگر لکه بینی یا خونریزی همراه با گرفتگی هایدارید، می تواند نشانه ی سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی باشد.

در یک بارداری طبیعی، تخمدان شما تخمک را درون لوله فالوپ آزاد می کند. هنگامی که اسپرم تخمک را بارور می کند، به رحم شما منتقل می شود و به دیواره ی آن می چسبد.اما زمانی که  تخمک بارور شده به رحم منتقل نمی شود بارداری خارج از رحم بوجود می آید. اگر دردهای شدیدی را تجربه کردید که بیشتر از چند دقیقه  طول می کشد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

پره اکلامپسی 

یکی دیگر از موارد جدی و نگران کننده ی دردهای شکمی، وضعیتی به نام پره اکلامپسی است. پره اکلامپسی در هر زمان پس از هفته ۲۰ بارداری ممکن است رخ دهد. حداقل ۵ تا ۸ درصد از کل زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسی هستند.

پره اکلامپسی، منجر به درد در سمت راست بالای شکم شما می شود. این مشکل می تواند خطر ابتلا به اختلال جفت را افزایش دهد، شرایطی که جفت شما قبل از زایمان از دیواره رحم جدا شود.

پزشک شما تا زمان زایمان، فشار خون و ادرار شما را بررسی می کند. وجود پروتئین در ادرار شما می تواند نشانه پره اکلامپسی باشد.

گرفتگی در سه ماهه سوم بارداری

از ایجاد درد و گرفتگی احساس ناراحتی نکنید. چندین کار ساده وجود دارد که می توانید انجام دهید تا کمی دردتان تسکین پیدا کند. فعالیت های بدنی را کاهش دهید و از انجام کارهایی که ایجاد کننده گرفتگی هستند خودداری کنید. حمام گرم شبانه قبل از خواب و گذراندن لحظاتی بی سر و صدا و آرام در طول روز، می تواند درد شکم شما را کاهش دهد.

با رفتن به سه ماهه سوم بارداری، احتمالاً فشار بیشتری در لگن احساس می کنید. فشار و گرفتگی کاملاً در این مدت رایج است، زیرا جنین خیلی سریعتر رشد می کند.

هنگام راه رفتن ممکن است فشار و گرفتگی بیشتری جنین به رحم شما وارد کند. دراز کشیدن به پهلو می توانید ناراحتی شما را تسکین دهد. اما اگر احساس گرفتگی زیاد و مداوم دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
علت درد پهلوی راست در دوران بارداری چیست؟
استفراغ بیش از حد در بارداری خطرناک است؟
آنفولانزا در بارداری
اپیلاسیون در بارداری
مسمومیت بارداری چیست؟
سردردهای دوران بارداری
آخرین مطالب
درد مفصل
تفاوت ناتوانی جنسی و عقیم بودن (نازایی)
انواع سرفه و درمان
آسپارتام چیست؟
علت سنگین شدن سینه ها
امیکرون کودکان