داروی تامیفلو و پیشگیری از آنفلوانزا

نویسنده مریم اکرامیان

برای پیشگیری از آنفولانزا روش های زیادی وجود دارد  از جمله واکسن تا شستشوی مرتب دست ها و .... اما داروهایی هم وجود دارند که برای جلوگیری از آنفولانزا تجویز شوند؛ از جمله تامیفلو(Tamiflu) و زانامیویر (Relenza).

تامیفلو (فسافات اسلتامیویر)، یک داروی ضد ویروس هست که با حمله به ویروس آنفولانزا عمل و از تکثیر شدن آن جلوگیری و در نهایت علائم آنفولانزا رو می تواند کاهش دهد. این دارو به صورت کپسول و شربت های سوسپانسیونی موجود است.

تامیفلو به شدت تبلیغ می شود، و موافقان زیادی دارد اما مخالفانی هم دارد.

بسیاری از پزشکان معتقدند؛ که تامیفلو به اندازه کافی اثرگذاری ندارد تا هزینه بالای دارو را توجیه کند و همه ی بیماران مصرف کنند. این پزشکان خاطرنشان میشوند که شواهد بسیار کم قابل اطمینان مبنی بر اینکه تامیفلو میزان عوارض جدی ناشی از آنفولانزا را کاهش می دهد، وجود دارد.

با این حال در تحقیقات انجام گرفته نشان داده شده است که، اگر قبل از ابتلا به آنفولانزا مصرف کنید میتواند از ابتلا جلوگیری کند و حتی در صورت ابتلا تا ۵۵% علائم را کاهش دهد.

اثر گذاری این دارو، فقط برای کسانی که آنفولانزا دارند یا در معرض آنفولانزا هستند می باشد اما برای سرماخوردگی یا بیماری های شبه آنفولانزا هیچ تاثیری ندارد پس باید پزشک از آنفولانزا داشتن شما اطمینان داشته باشد، با این حال باید بدانید این دارو در نهایت جایگزینی برای دریافت واکسن آنفولانزا نیست.

تامیفلو برای کاهش علائم و درمان آنفولانزا(ویروس های آنفلوانزا A و B) برای افرادی که بیشتر از ۲ هفته دارند، استفاده می شود. از تامیفلو نیز گاهی اوقات برای پیشگیری از آنفولانزا در افراد ۱ سال و بالاتر استفاده می شود . و برای افراد بالای ۶۵ سال اثر بخشی ندارد.

آیا تامیفلو بی خطر است؟

شایع ترین عوارض جانبی تامیفلو عبارتند از:

  • حالت تهوع و استفراغ، اسهال و درد معده، سرگیجه و سردرد
  • عوارض جانبی جدی تر شامل موارد زیر است:
  • تشنج، سردرگمی ناگهانی، هذیان وتوهم و حتی آسیب زدن به خود

عوارض جانبی جدی بسیار نادر است، اما بیشتر در کودکان مشاهده می شود، بنابراین اگر فرزند شما تامیفلو مصرف می کند و متوجه هر یک از این علائم شدید ویا اگر علائمی از واکنش آلرژیک از جمله کهیر، مشکل در تنفس، تورم لب، زبان یا گلو یا ... دارید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید و استفاده از تامیفلو را قطع کنید.

 

 

برای نصب اپلیکیشن هلیکس کلیک نمایید!
مشاوره آنلاین
| اطلاعات دارویی |
اطلاعات پزشکان
مطالب مرتبط
تغذیه و پیشگیری از آنفولانزا
حساسیت به سویا
داروی بیزوپرولول
سرطان کام نرم ؛ از علائم تا درمان آن
سندرم سرتونین چیست؟
برای تقویت مثانه چکار کنیم؟
آخرین مطالب
حساسیت به سویا
زخم دهانه رحم یا سرویسیت
آیا آی وی اف درد دارد؟
داروی بیزوپرولول
آیا عفونت مخمری دارم یا چیز دیگر؟
هیدروپس جنینی چیست؟